Přejít na hlavní obsah

Cestování během pandemie koronaviru

Archivovaný obsah

Internetové stránky uchovávané v tomto oddíle se již neaktualizují. Jejich obsah může být proto zastaralý a jeho hodnota je pouze historická.

Bezpečné cestování mezi evropskými zeměmi

V reakci na pandemii covidu-19 a následná cestovní omezení zavedená členskými státy kvůli ochraně zdraví lidí přijala EU opatření, která měla za úkol usnadnit bezpečné cestování a zároveň omezit šíření viru a chránit zdraví a dobré životní podmínky všech Evropanů.

Usnadnění cestování v rámci EU během pandemie covidu-19

Během pandemie covidu-19 přijaly členské státy EU různá opatření k omezení cestování, jejichž cílem bylo zamezit šíření koronaviru. V zájmu zajištění koordinace a srozumitelné komunikace v celé EU podporovala Evropská komise spolupráci a výměnu informací o těchto omezeních.

Dne 13. října 2020 přijala Rada EU na základě návrhu Evropské komise doporučení o koordinovaném přístupu k omezení volného pohybu v reakci na pandemii COVID-19. Účelem tohoto doporučení bylo zabránit roztříštěnosti a narušení chodu společnosti a zvýšit transparentnost a předvídatelnost pro občany i podniky. Konkrétně byl stanoven společný přístup k těmto klíčovým bodům:

  • uplatňování společných kritérií a prahových hodnot při rozhodování o zavedení cestovních omezení

  • mapování rizikových oblastí přenosu onemocnění COVID-19 na základě společných podmínek a dohodnutého barevného kódu, které zveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí

  • společný přístup k opatřením, která platí pro cestující přijíždějící z vysoce rizikových oblastí

  • koordinace mezi zeměmi EU a srozumitelné a včasné informování veřejnosti o veškerých omezeních

Doporučení Rady EU bylo v reakci na vývoj pandemie několikrát aktualizováno – např. stanovení standardních dob platnosti testů na covid-19.

Dalším důležitým nástrojem pro usnadnění bezpečného cestování v rámci EU bylo nařízení o digitálním certifikátu EU COVID, které vstoupilo v platnost 1. července 2021. Certifikát sloužil jako doklad o tom, že jeho držitel byl proti covidu-19 očkován, obdržel nedávno negativní výsledek testu nebo covid prodělal a zotavil se z něho. Každý držitel tohoto certifikátu měl při cestování stejná práva jako občané navštíveného členského státu, kteří byli očkováni, testováni nebo již covid prodělali. Účelem nařízení bylo usnadnit postupné rušení cestovních omezení zavedených zeměmi EU.

Digitální certifikát EU COVID, který využívala většina členských zemí Unie od jeho zavedení v roce 2021 do poloviny roku 2022, lze označit ta významný úspěch v úsilí Evropy o řešení a zmírnění dopadu pandemie covidu-19 na společnost a ekonomiku. Díky tomuto certifikátu, jehož bylo vydáno více než 2,3 miliardy kusů, se podařilo zachovat volný pohyb po Unii a pomoci těžce zasaženému odvětví cestovního ruchu. Jakmile se epidemiologická situace zlepšila, požadavky na držení digitálního certifikátu EU COVID během cestování v rámci Unie se zmírnily. S cílem zajistit možnost cestování i v případě významného zhoršení epidemiologické situace bylo 29. června 2022 nařízení o digitálním certifikátu EU COVID prodlouženo do 30. června 2023. Všechny členské země EU do srpna 2022 veškerá omezení cestování v rámci Unie zrušily.

Dne 5. května 2023 vyhlásila Světová zdravotnická organizace konec pandemie covidu-19 jako stavu ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. S ohledem na tuto situaci Evropská komise nenavrhla další prodloužení platnosti nařízení o digitálním certifikátu EU COVID po 30. červnu 2023. Od 1. července 2023 již nařízení ani doprovodné doporučení Rady EU nejsou v platnosti.

Pozitivní dopad systému digitálních certifikátů EU COVID přesáhl hranice Unie, neboť se z něj stal globální standard pevně založený na hodnotách EU, kterými jsou otevřenost, bezpečnost a ochrana osobních údajů. Systém využívalo celkem 78 zemí na pěti kontinentech. Tento úspěch přispěl k obnovení bezpečného cestování v mezinárodním měřítku a ke globálnímu oživení. Světová zdravotnická organizace se rozhodla evropský systém pro digitální certifikáty COVID-19 převzít a vytvořit z něj globální systém, který bude pomáhat chránit občany na celém světě před stávajícími i budoucími zdravotními hrozbami, včetně pandemií.

Další informace o možném budoucím využití základní technologie těchto certifikátů

Cestování do EU ze zemí mimo Unii

Ještě na začátku pandemie (16. března 2020) přijala Evropská komise sdělení, v němž doporučila dočasně omezit veškeré cesty, jež nejsou nezbytně nutné, ze třetích zemí do EU. Dne 17. března 2020 se členské země Unie dohodly toto dočasného omezení realizovat. K tomuto rozhodnutí se připojily také čtyři státy přidružené k schengenskému systému.

Dne 30. června 2020 Rada EU v návaznosti na návrh Evropské komise ze dne 11. června 2020 přijala doporučení o postupném rušení dočasných omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné. Toto doporučení bylo v reakci na vývoj pandemie několikrát aktualizováno.

Během období, kdy platila omezení pro cestování do EU, byly zavedeny některé výjimky, jež měly zajistit volný pohyb občanů, zboží a služeb – při plném respektování opatření v oblasti zdraví a bezpečnosti. Najdete je zde:

Výjimky z cestovních omezení souvisejících s koronavirem

V návaznosti na přijetí doporučení Rady (EU) 2022/2548 ze dne 13. prosince 2022 by již členské státy Unie neměly ukládat žádná cestovní omezení z důvodu ochrany veřejného zdraví kvůli pandemii covidu-19. Země EU však přijaly určitá ochranná opatření v případě zhoršující se epidemiologické situace nebo výskytu nové varianty viru, která by vzbudila obavy.

Konzulární pomoc občanům EU v zahraničí

Poté, co vypukla pandemie covidu-19, pomohla Evropská komise a Evropská služba pro vnější činnost občanům EU, kteří uvízli v různých částech světa, dostat se domů.

Informace o právech občanů EU na diplomatickou a konzulární ochranu mimo EU

Dokumenty

16. BŘEZNA 2020
COVID-19: dočasné omezení cest, jež nejsou nezbytně nutné, do EU
17. BŘEZNA 2021
Sdělení: Společná cesta k bezpečnému a trvalému opětovnému otevření
15. ČERVNA 2021
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2021/953 ze dne 14. června 2021
22. PROSINCE 2022
DOPORUČENÍ RADY (EU) 2022/2548 ze dne 13. prosince 2022 o koordinovaném přístupu k cestování do Unie během pandemie COVID-19 a o nahrazení doporučení Rady (EU) 2020/912

Upozornění: Tyto stránky byly naposledy aktualizovány v září 2023.