Направо към основното съдържание

Пътуване по време на пандемията от коронавирус

  • Архивирано съдържание

    Уебстраниците в този раздел вече не се актуализират. Съдържанието може да е остаряло и следва да се използва само за справочни цели.

Безопасно пътуване между европейските държави

В отговор на пандемията от COVID-19 и последвалите ограничения за пътуване, въведени от държавите членки с цел защита на общественото здраве, ЕС въведе мерки за улесняване на безопасното пътуване успоредно с ограничаване на разпространението на вируса и защита на здравето и благосъстоянието на всички европейци:

woman reading airport departures

Научете повече за сертификатите за пътуване, които улесниха свободното движение в ЕС по време на пандемията.

Улесняване на пътуванията в рамките на ЕС по време на пандемията от COVID-19

По време на пандемията от COVID-19 държавите от ЕС предприеха различни мерки за ограничаване на пътуванията, за да попречат на разпространението на коронавируса. Комисията работи за насърчаване на сътрудничеството и обмена на информация относно тези ограничения, за да се осигури координация и ясна комуникация в целия ЕС.

На 13 октомври 2020 г., въз основа на предложение на Комисията, Съветът прие препоръка относно координиран подход за ограничаване на свободното движение в отговор на пандемията от COVID-19. Препоръката имаше за цел да се избегнат фрагментирането и смущенията и да се увеличат прозрачността и предвидимостта за гражданите и предприятията. По-конкретно, беше установен общ подход по следните ключови въпроси:

  • прилагане на общи критерии и прагове при вземането на решение дали да се въведат ограничения за пътуване

  • картографиране на рисковите райони по отношение на предаването на COVID-19 въз основа на общи условия и съгласуван цветови код и публикуване на картите и данните от страна на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията

  • обща рамка за мерките, прилагани по отношение на пътниците от райони с висок риск

  • координация между държавите членки и ясна и навременна информация за обществеността относно всички ограничения.

Препоръката на Съвета беше актуализирана многократно в отговор на развитието на пандемията. Това включваше установяване на стандартни срокове на валидност на тестовете за заразяване с COVID-19.

Друг важен инструмент за улесняване на безопасното пътуване в рамките на ЕС беше Регламентът за Цифровия COVID сертификат на ЕС, който влезе в сила на 1 юли 2021 г. Сертификатът служеше като доказателство, че дадено лице е било ваксинирано срещу COVID-19, че наскоро е получило отрицателен резултат от тест или че е преболедувало COVID-19. При пътуване всеки притежател на сертификата се ползваше със същите права като гражданите на посещаваната държава членка с поставена ваксина, направен тест или преболедуван COVID-19. По този начин регламентът имаше за цел да улесни постепенното премахване на ограниченията за пътуване, въведени от държавите членки.

Цифровият COVID сертификат на ЕС беше използван от повечето държави членки от стартирането му през 2021 г. до средата на 2022 г и беше голям успех в рамките на усилията на Европа за справяне и смекчаване на последиците от пандемията от COVID-19 за обществата и икономиките. Издадените над 2,3 милиарда сертификата бяха от ключово значение за подпомагане на свободното движение и силно засегнатия туристически сектор в Европа. С подобряването на епидемичната обстановка изискванията за притежаване на Цифров COVID сертификат на ЕС при пътуване в рамките на ЕС намаляха. На 29 юни 2022 г., за да се гарантира продължаването на пътуванията в случай на значително влошаване на епидемичната обстановка, срокът на действие на Регламента за Цифровия COVID сертификат на ЕС беше удължен до 30 юни 2023 г. Към август 2022 г. всички държави членки бяха отменили всички ограничения за пътуване в рамките на ЕС.

На 5 май 2023 г. Световната здравна организация (СЗО) обяви край на извънредната здравна ситуация в света, предизвикана от COVID-19. В резултат на това Комисията не предложи допълнително удължаване на срока на действие на Регламента за Цифровия COVID сертификат на ЕС отвъд 30 юни 2023 г. От 1 юли 2023 г. регламентът и придружаващата го препоръка на Съвета вече не са в сила.

Системата за Цифровия COVID сертификат на ЕС оказа положително въздействие и извън границите на ЕС, тъй като тя се превърна в глобален стандарт, изцяло основан на ценностите на ЕС за откритост, сигурност и защита на личните данни. Общо 78 държави от пет континента се възползваха от системата. Този успех допринесе за възобновяването на безопасните международни пътувания и възстановяването в световен мащаб. Световната здравна организация реши да използва системата за Цифровия COVID сертификат на ЕС за създаване на глобална система, която ще помогне за защитата на гражданите по целия свят от настоящи и бъдещи заплахи за здравето, включително пандемии.

За повече информация относно възможното бъдещо използване на технологията в основата на сертификата вижте страницата Цифров COVID сертификат на ЕС.

Пътуване от държави извън ЕС до Съюза

В началото на пандемията, на 16 март 2020 г., Комисията прие съобщение, с което препоръча временно ограничение на неналожителните пътувания от трети държави до ЕС. На 17 март 2020 г. държавите от ЕС се споразумяха да приложат временното ограничение, като четирите асоциирани към Шенген държави също го въведоха.

На 30 юни 2020 г., след предложение на Комисията от 11 юни, Съветът прие препоръка относно постепенното премахване на временното ограничение на неналожителните пътувания в ЕС. Препоръката на Съвета беше актуализирана многократно в отговор на развитието на пандемията.

Докато имаше ограничения за пътуване до ЕС, бяха въведени някои изключения, за да се гарантира свободното движение на граждани, стоки и услуги при пълно спазване на мерките за здраве и безопасност. Можете да ги видите тук:

Изключения от ограниченията за пътуване във връзка с коронавируса

След приемането на Препоръка (ЕС) 2022/2548 на Съвета от 13 декември 2022 г. държавите членки не бива да налагат ограничения върху пътуванията на основания, свързани с общественото здраве, поради пандемията от COVID-19. Държавите от ЕС обаче въведоха някои предпазни мерки в случай на влошаване на епидемичната обстановка или поява на нов вариант, пораждащ безпокойство.

Консулска помощ за граждани на ЕС в чужбина

След избухването на пандемията от COVID-19 Европейската комисия и Европейската служба за външна дейност помогнаха за репатрирането на блокирани в чужбина граждани на ЕС от цял свят.

Информация за правата на гражданите на ЕС на дипломатическа или консулска закрила извън ЕС

Документи

  • 16 MАРТ 2020 Г.
COVID-19: Временно ограничение на неналожителните пътувания до ЕС
  • 17 MАРТ 2021 Г.
Съобщение: общ път към безопасно и трайно отваряне
  • 15 ЮНИ 2021 Г.
Регламент (EC) 2021/953 на Eвропейския Парламент и на Съвета от 14 юни 2021 година
  • 22 ДЕКЕМВРИ 2022 Г.
ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2022/2548 НА СЪВЕТА от 13 декември 2022 година относно координиран подход за пътуване до Съюза по време на пандемията от COVID-19 и за замяна на Препоръка (ЕС) 2020/912 на Съвета

Отказ от отговорност: страницата е актуализирана за последен път през септември 2023 г.