EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0129

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ Společná cesta k bezpečnému a trvalému opětovnému otevření

COM/2021/129 final

V Bruselu dne 17.3.2021

COM(2021) 129 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Společná cesta k bezpečnému a trvalému opětovnému otevření





1    ÚVOD

Příštích několik měsíců pandemie COVID-19 bude vyžadovat pečlivě vyvážený přístup. Virus zůstává nadále významnou celosvětovou hrozbou. Občané EU a systémy zdravotní péče jsou i nadále pod tlakem, jelikož se objevují varianty viru, které vedou k novému nárůstu případů. Zároveň máme důvod očekávat podstatné zamezení šíření viru, přičemž existují vyhlídky na zrušení omezení, která postihují jak občany, tak hospodářství. Toto sdělení nastiňuje další cestu k vyvážené politice a společnému přístupu EU a uvádí, co musíme udělat, abychom co nejdříve mohli obnovit náš evropský způsob života, avšak bezpečným a udržitelným způsobem, kdy budeme mít virus pod kontrolou.

Boj proti pandemii COVID-19 si vyžádal nebývale rozsáhlá omezení. S těmito omezeními jsou i nadále spojeny vysoké a stále rostoucí náklady pro jednotlivce, rodiny, společenství a podniky. Vzhledem k riziku vzniku nových variant některé členské státy omezení rozšířily nebo zavedly nová, a tato omezení měla negativní dopad na občany i dodavatelské řetězce. Na celém jednotném trhu musí být vytvořeny podmínky, které umožní bezpečné a koordinované opětovné otevření, aby občané mohli plně požívat svých práv a aby se mohli obnovit hospodářské a společenské aktivity. To nám poskytne základ v podobě pevného veřejného zdraví, díky němuž můžeme zahájit obnovu, kterou občané a podniky velmi naléhavě potřebují.

Občané EU mají dobrý důvod očekávat zlepšení situace, a to především díky očkování. Očkování je naším hlavním prostředkem v boji proti viru a již existují jasné důkazy o tom, že skupiny obyvatelstva, které byly naočkovány, mají před touto nákazou značnou úroveň ochrany. Investice EU a členských států do vývoje a výroby očkovacích látek v roce 2020 a probíhající kroky na podporu výroby očkovacích látek a jejich dodávek do EU se vyplácejí: ve všech členských státech se nyní zvýší nabídka očkovacích látek, přičemž ve druhém čtvrtletí roku 2021 se očekává 300 milionů dávek očkovacích látek, které jsou v současné době schváleny. Rychlá a účinná distribuce těchto očkovacích látek členskými státy bude klíčovou hnací silou při snižování počtu nových případů nákazy, a tedy při určování toho, kdy a jak lze omezení zrušit. Dokud nebude dosaženo vysoké úrovně proočkovanosti, zůstanou zásadními opatřeními pro kontrolu viru hygienické podmínky a omezení fyzického kontaktu.

Při odstraňování omezení si musíme vzít ponaučení z roku 2020 a vyvarovat se dodatečných nákladů spojených s neustálým uvolňováním a opětovným zaváděním opatření. Všechny kroky k opětovnému otevření musí být udržitelné, musí vzbuzovat důvěru občanů a poskytnout pevný základ pro obnovu. Jedním z klíčových kroků je Inkubátor HERA, který se konkrétně zaměřuje na riziko, že varianty povedou k opětovnému šíření viru a omezení dopadu očkovacích látek 1 .

Toto sdělení vyzývá členské státy, aby přijaly koordinovaný přístup k bezpečnému opětovnému otevření, a stanoví kroky a nástroje, které je třeba přijmout k dosažení tohoto společného cíle. Každý krok směrem k opětovnému otevření bude účinnější a přesvědčivější, pokud bude přijat v rámci celoevropského přístupu k bezpečnému a udržitelnému opětovnému otevření. Cílem je zrušit omezení pomocí společného souboru opatření a jasně porozumět tomu, jak zajistit a udržet účinné potlačení viru. Pokud členské státy nebudou spolupracovat, bude opětovné otevření trvat déle, bude nákladnější a méně udržitelné. Koordinované opětovné otevření navíc zajišťuje kontinuitu vnitřního trhu, který je neoddělitelně spjat s hospodářským a společenským životem Evropanů, jakož i se vztahy v oblasti obchodu, hospodářství a mobility s našimi partnery. Naše vzájemná závislost znamená, že dokud budou některé členské státy uplatňovat omezení, bude úspěšné opětovné otevření v jiných členských státech omezeno.

Naše práce v rámci EU nesmí ztratit ze zřetele, co se děje ve světě NEBO musí postupovat v souladu se zbytkem světa. Závazek EU k otevřenosti bude hnací silou postupného obnovení otevřených společností a ekonomik. Řešení této globální výzvy může přinést pouze globální přístup a nejlepším způsobem, jak zajistit udržitelné oživení, jsou společná globální řešení.

2    SPOLEČNĚ K OPĚTOVNÉMU OTEVŘENÍ

Epidemiologická situace se v EU a v jednotlivých členských státech liší, stejně jako opatření přijatá k omezení šíření viru. Jedním z dosavadních ponaučení však je, že naše vzájemná závislost má za následek, že uložení omezení v jedné části EU má důsledky pro všechny. Můžeme očekávat, že totéž platí v případě uvolňování těchto omezení. To si vyžaduje, aby v celé EU byl při přijímání opatření uplatňován společný přístup.

Různá omezení uplatňovaná vládami v členských státech na pohyb a cestování, setkávání s přáteli a rodinou, na školy a univerzity, obchody, kulturní akce, restaurace a bary hrála zásadní úlohu při potlačování viru. Rozhodnutí týkající se načasování a kombinace těchto omezení reagovala na rozšíření viru a měla na ně dopad. Zkušenosti z minulého roku ukázaly, že je výhodnější proaktivně řídit situaci, než reagovat na situaci, která se vymyká kontrole. Totéž bude platit, když budeme postupně posuzovat dopad očkování na přerušení řetězců přenosu a omezování počtu nakažených. Proto bude pro otevření ve správný okamžik klíčové rozhodování založené na důkazech, které vychází ze spolehlivých epidemiologických ukazatelů, přičemž virus bude muset být pod kontrolou, aby se umožnilo uvolnění a zabránilo tomu, že omezení budou trvat déle, než je nezbytné.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes stanoví rámec, který má členským státům pomoci při přijímání takových rozhodnutí. Tento přístup by definoval úrovně, které by odrážely epidemiologickou situaci v každém členském státě. Umožnily by se tím simulace, které ilustrují, do jaké míry má každý členský stát volnost zmírnit opatření v oblasti reakce, aniž by hrozilo, že dojde k opětovnému šíření viru. Jasné orientační epidemiologické prahové hodnoty pomohou koordinaci, předvídatelnosti a transparentnosti. Jasnější vědecký základ 2 pomůže pochopit a řešit souvislost mezi zrušením opatření a dopadem na výskyt onemocnění COVID-19 a úmrtnost na něj při zrychlujícím se postupu očkování. V dubnu bude členským státům k dispozici interaktivní digitální nástroj vyvinutý Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí 3 . Jednotlivé členské státy budou i nadále přijímat různá rozhodnutí, pokud jde o to, která omezení budou nadále uplatňována a která budou zrušena: tento rámec pomůže členským státům stanovit při těchto rozhodování priority na základě společného porozumění pravděpodobného dopadu.

Společný základ dohodnutého rámce rovněž napomůže dosáhnout pokroku v tomto procesu na základě vzájemné důvěry mezi členskými státy. V opačném případě bude obezřetnost členských států ohledně možného dopadu situace v jiných členských státech působit jako brzda opětovného otevření. Komise vyzývá členské státy, aby tento přístup schválily a urychleně přijaly návazná opatření.

Společný rámec může rovněž zvýšit důvěru občanů v přijatá rozhodnutí, což má zásadní význam, neboť dodržování opatření je oslabeno únavou z pandemie nebo ztrátou ostražitosti v důsledku zavádění očkování. Zásadní význam má rovněž spolupráce při poskytování objektivních informací a v boji proti záplavám dezinformací, které brzdí účinné očkovací kampaně.

3    BEZPEČNÉ OPĚTOVNÉ OTEVŘENÍ

Bezpečný návrat k volnému pohybu

Pro občany EU bude důležitou součástí zrušení omezení obnovení neomezeného volného pohybu a dalších základních práv v celé EU. Jakmile se epidemiologická situace dostatečně zlepší, koordinovaný přístup k volnému pohybu poskytne jistotu, že opětovným otevřením neztratíme kontrolu nad virem. Občané musí mít rovněž možnost uplatňovat svá práva bez jakékoli diskriminace.

Komise přijímá legislativní návrh, kterým se zavádí společný rámec pro digitální zelený certifikát o očkování, testování a uzdravení se. Tím bude na úrovni EU zaveden přístup k vydávání, ověřování a přijímání těchto certifikátů s cílem pomoci držitelům uplatňovat jejich právo na volný pohyb v rámci EU a usnadnit ukončení omezení z důvodu pandemie COVID-19 v souladu s právem EU. Umožní všem občanům EU a jejich rodinným příslušníkům získat bezpečný a interoperabilní certifikát. Všechny členské státy by v relevantních případech akceptovaly certifikát jako dostatečný důkaz k tomu, aby upustily od omezení volného pohybu – jako jsou požadavky na karanténu nebo testování – zavedené s cílem omezit šíření onemocnění COVID-19. Je důležité zdůraznit, že osobám bez takového certifikátu musí být nadále umožněno cestovat a že držení certifikátu, není předpokladem uplatňování práva na volný pohyb nebo jiných základních práv. Aby s certifikáty byly akceptovány, je důležité, aby s nimi byla spojena důvěra. Certifikáty by se mohl používat k ověření toho, zda lidé mohou či nemohou cestovat, aniž by podléhali dočasným omezením, která by mohla být zavedena s cílem omezit šíření viru, jako je testování při příjezdu a karanténa. Tento balíček se bude rovněž vztahovat na občany třetích zemí, kteří legálně pobývají v EU nebo zde mají bydliště.

Návrh, který byl dnes předložen, je flexibilním a jednoduchým nástrojem, který má být k dispozici jak v digitální, tak papírové podobě. Umožní orgánům v jednom členském státě provést v případě potřeby rychlou, bezpečnou a jednoduchou kontrolu certifikátu vydaného v jiném členském státě. Použilo by se pouze minimální množství nezbytných údajů (např. datum očkování a použitá očkovací látka nebo datum provedení testu na COVID-19). Abychom byli připraveni na nárůst míry cestování v letních měsících, je třeba, aby byl návrh urychleně projednán a schválen Evropským parlamentem a Radou. V nejbližší budoucnosti Komise rovněž zváží, zda by měla navrhnout změny doporučení o koordinovaném přístupu k omezením volného pohybu 4 . V každém případě by se nadále měly uplatňovat veškeré výjimky pro nezbytně nutné cesty, jako jsou např. výjimky doporučené pro sezónní pracovníky, pracovníky v dopravě a příhraniční pracovníky. Rovněž v případě, že budou dočasně znovu zavedeny kontroly na vnitřních hranicích jakožto krajní opatření, musí být za všech okolností nadále v plném rozsahu uplatňovány zásady „zelených pruhů“ pro nákladní dopravu.

Provádění právních předpisů o digitálním zeleném certifikátu rovněž vyžaduje kompatibilní technický rámec, který musí být stanoven na úrovni EU a zaveden členskými státy. Tím by se měla zajistit interoperabilita a plné dodržování pravidel ochrany osobních údajů. Cílem by mělo být dokončení příprav a zavedení systému do poloviny června. Technický rámec bude zohledňovat celosvětové úsilí o zmírnění cestovních omezení: již od samého počátku by měla být zohledněna interoperabilita se systémy vyvíjenými Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Rámec bude rovněž možné rozšít na kompatibilní certifikáty vydávané ve třetích zemích. Návrh digitálního zeleného certifikátu je dostatečně pružný, aby mohl zohlednit nové vědecké poznatky a pokyny, jak se budeme postupně dozvídat více o účinku očkování, důsledcích nových variant a o tom, do jaké míry jsou chráněny osoby, které se z infekce zotavili.

Komise rovněž přijímá doplňující návrh, který se zabývá vydáváním digitálního zeleného certifikátu státním příslušníkům třetích zemí, kteří legálně pobývají v členském státě nebo v něm mají bydliště a kteří jsou oprávněni cestovat v rámci EU 5 . Cestování v rámci EU by usnadnilo, pokud by takový státní příslušník třetí země byl držitelem certifikátu, který je dostatečně spolehlivým dokladem o očkování nebo byl vydán v rámci systému, který je interoperabilní s rámcem důvěry digitálního zeleného certifikátu.

Důležitou součástí opětovného otevření bude umožnění bezpečného cestování státních příslušníků třetích zemí do EU. Cestovní ruch a jiné cesty ze zemí mimo EU jsou důležitým prvkem otevřenosti EU a měly by se stejně jako jiné činnosti zaměřit na bezpečné otevření. Doporučením byl již zaveden rámec, v němž jsou určeny země, jejichž epidemiologická situace umožňuje i cesty do EU, jež nejsou nezbytně nutné 6 . Rada by měla i nadále věnovat pozornost vývoji situace v zemích mimo EU, a zejména tam, kde lze mít za to, že výskyt onemocnění COVID-19 se snižuje udržitelným způsobem, například díky plošnému očkování vakcínami s prokázanou účinností. Dalším důležitým faktorem by byla nízká úroveň variant vzbuzujících obavy ve třetí zemi.

V bezprostřední budoucnosti bude Komise provádění doporučení pozorně sledovat a navrhne změny v souladu s vývojem v této oblasti. Takovou změnou by mohlo být sladění doporučení s digitálním zeleným certifikátem a globálními iniciativami organizace WHO nebo Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Tím by v budoucnu mohla být snadněji přizpůsobována omezení v případech, kdy cestující ze třetích zemí jsou schopni předložit certifikáty potvrzující příslušný status onemocnění COVID-19 vydaný v rámci systému, jenž je považován za dostatečně spolehlivý nebo interoperabilní s digitálním zeleným certifikátem, jakmile budou v členských státech EU k dispozici. Souběžně Komise úzce spolupracuje s mezinárodními organizacemi, včetně Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj 7 , Světovou organizací cestovního ruchu OSN 8 a pracovní skupinou G20 pro cestovní ruch na opětovném zahájení a obnově světového cestovního ruchu udržitelným způsobem.

Používání digitálního zeleného certifikátu by mělo být doprovázeno jasnou a transparentní komunikací s občany, v jejímž rámci by měl být vysvětlen jeho rozsah působnosti, používání, objasněny záruky ochrany osobních údajů a občané by měli být ujištěni, že se jedná o nástroj, který jim pomůže plně využívat práva na volný pohyb.

Pokyny týkající se testování a karantény uplatňované na cestující 9 budou aktualizovány, aby ve vztahu k opatřením na hranicích byl zaveden harmonizovanější a předvídatelnější přístup, který bude pro cestující a poskytovatele dopravních služeb srozumitelnější.

Testování a trasování kontaktů jakožto nástroje pomáhající otevírání

K vymýcení viru nebude stačit jen úspěšné očkování. Bude třeba nadále sledovat epidemiologickou situaci a reagovat na ni, takže testování a trasování kontaktů zůstanou nadále nepostradatelnými nástroji. To bude obzvláště důležité ve fázi opětovného otevření, za účelem ujištění, že jakékoli opětovné rozšíření bude rychle odhaleno.

EU zveřejnila pokyny na podporu rozvoje a provádění testovacích strategií v celé EU a doporučení na podporu společného přístupu k používání, validaci a vzájemnému uznávání různých testů. 10 Členské státy v rámci Výboru pro zdravotní bezpečnost pravidelně jednají o testovacích strategiích a nových testech vstupujících na trh. Výbor pro zdravotní bezpečnost se rovněž dohodl na společném seznamu rychlých antigenních testů k diagnostice onemocnění COVID-19 a na výběru rychlých antigenních testů, jejichž výsledky členské státy vzájemně uznávají 11 . Kromě toho Komise nyní dává členským státům k dispozici 20 milionů rychlých antigenních testů 12 . Přesnost a dostupnost rychlých antigenních testů se nadále zlepšuje, jsou stále častěji využívány a jsou užitečné v souvislosti s usnadňováním služeb a bezpečným cestováním.

Na trh nyní začínají vstupovat samotesty na COVID-19 (samostěrné sady a samotestovací sady). Komise a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí je přezkoumávají. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí dnes zveřejní technické pokyny k samotestovacím sadám na COVID-19, včetně podrobností týkajících se například jejich dostupnosti a možných dopadů na provádění preventivních a kontrolních opatření, jejich klinické výkonnosti ve srovnání se zlatým standardem testů RT-PCR, jejich důsledků pro podávání zpráv a epidemiologický dozor a předpokladů jejich vhodného použití. Prostřednictvím Výboru pro zdravotní bezpečnost Komise sleduje, zda a jak země rychlé antigenní samotesty používají nebo jejich používání zvažují. 

Důležitým způsobem využívání testování je sledování viru a jeho variant v odpadních vodách. Tak můžeme získat rychlé a nenákladné informace o přítomnosti viru, a tedy i o jeho případném novém šíření: monitorováním pouze 6 000 sběrných míst můžeme sledovat odpadní vody 70 % populace EU. Dohled nad odpadními vodami lze využít pro účely prevence nebo včasného varování, neboť detekce viru v odpadních vodách je známkou případného nového výskytu viru. Podobně nepřítomnost viru v odpadních vodách by mohla naznačovat, že danou populační zónu lze považovat za méně ohroženou a že opatření zavedená za účelem omezení přenosu viru zafungovala. Je proto velmi důležité, aby členské státy zavedly účinné systémy dohledu nad odpadními vodami, které zajistí, že příslušné údaje budou neprodleně poskytnuty příslušným zdravotnickým orgánům.

Komise dnes přijímá doporučení na podporu konzistentního přístupu k využívání monitorování odpadních vod za účelem sledování viru COVID-19 a jeho variant 13 . Doporučení vychází ze znalostí a zkušeností členských států a obsahuje konkrétní pokyny týkající se koncepce a řízení sítě pro dohled nad odpadními vodami pro rychlý přenos údajů zdravotnickým orgánům. Bude prosazovat používání společných metod pro odběr vzorků, testování a analýzu údajů za podpory evropské platformy pro výměnu údajů. Na podporu zavádění soudržných strategií a činností v oblasti monitorování a dohledu nad odpadními vodami v celé EU a na dlouhodobé posílení kapacit členských států a partnerských zemí bude poskytnuta finanční podpora.

Pouhým testováním nezískáme kontrolu nad infekčními onemocněními. Testování musí být účinně využíváno a musí být doprovázeno následnými opatřeními. Jakmile se celková situace bude zlepšovat, bude mít pro bezpečné otevření zásadní význam trasování, a to zvláště s ohledem na účinné omezení šíření izolovanějších ohnisek. Doplnění tradičního manuálního trasování kontaktů mobilními aplikacemi pro trasování kontaktů může pomoci přerušit přenosové řetězce a zachraňovat životy. S ohledem na zvýšenou nakažlivostí nových variant je důležité, aby parametry používané v aplikacích byly přezkoumány a v případě potřeby upraveny ve spolupráci s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí a vnitrostátními orgány. Komise bude podporovat členské státy v tom, aby zvážily další funkce, které by posílily aplikace pro trasování kontaktů a podpořily by jejich rozšiřování a využívání. Tyto další funkce by mohly zahrnovat například přehled uvádějící nejnovější informace o situaci v oblasti veřejného zdraví a o zahájení očkovacích kampaní nebo informování uživatelů o tom, že byli přítomni na akci nebo na místě, kde byly zjištěny potvrzené případy onemocnění COVID-19.

Členské státy rovněž shromažďují údaje od přeshraničních cestujících vstupujících na jejich území prostřednictvím vnitrostátních formulářů pro trasování cestujících („PLF“). Výměna údajů mezi orgány členských států pro trasování kontaktů může být obzvláště důležitá, když cestující překračují hranice v těsné vzájemné blízkosti, například v letadlech nebo vlacích. Komise vyvinula platformu, která umožňuje výměnu údajů mezi systémy PLF členských států.

Aby si členské státy mohly vyměňovat příslušné údaje o cestujících prostřednictvím platformy pro výměnu údajů, Komise zveřejní návrhy opatření, která mají zajistit, aby do letní cestovní sezóny bylo zákonné zpracování osobních údajů založeno na právním základě EU 14 . Tím se stanoví omezené a přesně vymezené soubory údajů, které mají být vyměňovány, a úlohy a povinnosti jednotlivých uživatelů.

Pro členské státy, v nichž nebyl digitální systém PLF zaveden, byla v rámci společné akce EU Healthy Gateways vyvinuta platforma pro unijní digitální PLF jako jednotné kontaktní místo a služby pro cloud-hosting umožňující ukládání shromážděných formulářů PLF. Obě platformy – platforma pro výměnu PLF a platforma pro unijní digitální PLF – jsou vzájemně se doplňujícími a vzájemně propojenými projekty. Tyto nástroje umožní rychlejší a účinnější trasování kontaktů přeshraničních cestujících.

Další postup při boji s virem: léčba a zdravotnické vybavení

Rozvoj terapeutické léčby pomohl zachraňovat životy, zrychlit dobu zotavení a zkrátit dobu hospitalizace, a to jak ku prospěchu pacientů, tak i systémů zdravotní péče, které jsou pod silným tlakem. Komise využívá řadu nástrojů, včetně společného zadávání veřejných zakázek, k zajištění přístupu členských států k omezenému počtu léčebných postupů, které se v současné době používají k léčbě případů onemocnění COVID-19, jakož i k výzkumným programům. Potřebujeme další a rychlejší opatření. Společná strategie EU v oblasti léčby je plánovaná na polovinu dubna. Podobně jako přístup úspěšně používaný u očkovacích látek, se strategie zaměřuje na urychlení výzkumu a výroby, aby členské státy měly přístup k cenným léčebným postupům v požadovaném rozsahu a rychlosti. Budou zavedena pružnější regulační opatření pro léčebné postupy, jako např. usnadnění označování, aby během pandemie bylo možné realizovat rychlé rozsáhlé dodávky.

Technologie lze využívat i jinými způsoby. Roboti dezinfikující ultrafialovým zářením mohou dezinfikovat pokoj pro pacienty o standardní velikosti do 10 minut pomocí ultrafialového světla a dezinfikovat více než 18 pokojů najednou. Mohou pomoci zajistit sterilní prostředí v nemocnicích, aniž by zaměstnanci byli vystaveni zbytečnému riziku. V současné době probíhá program v hodnotě 12 milionů EUR, v jehož rámci je realizován nákup nejméně 200 robotů, které jsou zaváděny v členských státech, přičemž ke skutečnému dodání robotů dojde v průběhu roku 2021.

Pomoc nejvíce zasaženým odvětvím při přípravě na bezpečné znovuotevření

Některá z nejdynamičtějších odvětví Evropy – cestovní ruch, kultura a doprava – patří k nejvíce zasaženým pandemií. Čím více učiníme pro to, aby se tato odvětvím mohla znovu bezpečně otevřít pro pracovníky 15 a pro veřejnost, a to způsobem vytvářejícím důvěru, tím rychleji se tato odvětví, v nichž mnoho podniků je ohroženo a na nichž závisí řada pracovních míst, začnou oživovat.

Evropský ekosystém cestovního ruchu byl silně narušen. Ve 12 členských státech tvoří cestovní ruch 25 % až 10 % národního HDP, zatímco čtyři členské státy EU se v roce 2019 zařadily mezi deset hlavních světových turistických destinací, pokud jde o příjezdy zahraničních turistů a příjmy. S poklesem příjmů o 70 % v roce 2020 a až 11 milionů ohrožených pracovních míst 16 se služby cestovního ruchu nacházejí na spodní příčce podnikatelského indikátoru důvěry. Počet přenocování v EU klesl v roce 2020 17 o 52 % a mezinárodní cestovní ruch se v roce 2020 snížil o 68 %. Hospodářství některých členských států jsou rovněž silně závislá na mezinárodním cestovním ruchu a nejsou schopna kompenzovat ztrátu zahraničních turistů domácím cestovním ruchem. Bezpečné opětovné otevření cestování a cestovního ruchu vrátí milionům Evropanů jejich pracovní místa a v mnoha regionech EU může urychlit obnovu 18 .

Obnovení cestování bezpečným a předvídatelným způsobem vyžaduje obnovení důvěry spotřebitelů v ochranu jejich zdraví a práv. Aplikace Re-open EU, kterou je možné si stáhnout, bude občanům nadále poskytovat spolehlivé informace o epidemiologické situaci a o pravidlech zavedených v EU (včetně digitálních zelených certifikátů) a obsahuje vylepšené nové, uživatelsky vstřícné funkce „cestovní trasy“ 19 . Jasný, celoevropský systém, který poskytne lidem plnou důvěru v normy v oblasti veřejného zdraví, může být skutečným krokem vpřed, pokud jde o zajištění jasnosti pro cestující a zároveň rozptýlení zbývajících obav a otevření dveří pro nadcházející letní sezónu. V roce 2020 Komise vydala cenné pokyny pro odvětví dopravy 20 a pohostinství s cílem pomoci jim minimalizovat rizika 21 . Komise rovněž vyzvala Evropský výbor pro normalizaci, aby připravil normalizační dokument jako základ pro zdravotní a bezpečnostní protokoly pro odvětví pohostinství, který bude k dispozici do léta. Tento dobrovolný nástroj pomůže lépe informovat podniky působící v oblasti cestovního ruchu a připravit je na to, aby přivítaly turisty při zachování plné bezpečnosti. Komise bude spolupracovat s členskými státy a tímto odvětvím s cílem zajistit úspěšné zavedení této „zdravotní pečeti EU v oblasti cestovního ruchu“.

Komise, členské státy a odvětví cestovního ruchu by měly dále spolupracovat na komunikačních kampaních, které jsou zaměřeny na obnovení důvěry Evropanů, ale také cestujících ze třetích zemí v bezpečné cestování v Evropě.

Třetím krokem, který má pomoci turistickému odvětví připravit se na bezpečné otevření, je pokračující praktická podpora podniků, zejména malých a středních podniků a mikropodniků, udržovat služby bezpečné, pokud jde o onemocnění COVID, a přizpůsobit cestovní ruch nové realitě. Členské státy mohou mobilizovat podporu a investice pro nejvíce zasažená odvětví a regiony v rámci investiční iniciativy pro reakci na koronavirus 22 a iniciativy REACT EU, zatímco Nástroj pro oživení a odolnost a fondy politiky soudržnosti přispějí k udržitelné obnově nejvíce zasažených odvětví. Evropský fond pro regionální rozvoj na období 2021–2027 zahrnuje specifický cíl zaměřený na podporu ekonomického vývoje a sociálního začlenění v kultuře a cestovním ruchu. Komise zpřístupní Průvodce financováním z EU s cílem pomoci zúčastněným stranám v oblasti cestovního ruchu určit nejrelevantnější zdroje financování EU pro jejich projekty a investice.

Jedním z nejviditelnějších znaků opětovného otevření bude, že budou opět možné společné zážitky, jako jsou návštěvy kulturních zařízení a akcí, míst kulturního dědictví, jakož i kulturní cestovní ruch. To bude mít zásadní význam i pro přežití kulturního a kreativního odvětví, které bylo omezeními uvalenými na kontrolu pandemie obzvláště postiženo. Toto odvětví ztratilo v roce 2020 přibližně 31 % svých příjmů, přičemž nejvíce postiženo bylo scénické umění (pokles o 90 %) a hudba (pokles o 76 %) 23 . Společný přístup a společné ukazatele pomohou při rozhodování o zrušení omezení tím, že se posílí důvěra diváků a návštěvníků, že otevírání probíhá odpovědně. Komise využije stávajících struktur spolupráce a sítí 24 k výměně informací o bezpečném opětovném otevření kulturního odvětví. Za účelem lepší koordinace opatření členských států na bezpečné obnovení činností v kulturním a tvůrčím odvětví Komise vypracuje pokyny pro odvětví v oblasti hudby (festivaly, místa konání), audiovizuální odvětví (filmové festivaly a trhy, kina, produkce), scénické umění (festivaly, místa konání), výstavní prostory jako např. muzea nebo galerie, knihovny a lokality kulturního dědictví.

Kulturní cestovní ruch podporuje růst a vytváří pracovní místa, přičemž čtyři z deseti turistů si vybírají svoji destinaci na základě kulturní nabídky. Komise zahájí speciální kampaň EU v sociálních médiích o udržitelném kulturním cestovním ruchu, jejímž cílem je propagace lokalit kulturního dědictví a kulturních tras EU, jakož i kulturních akcí a festivalů. Jakmile to podmínky dovolí, budou prostřednictvím programu Erasmus+ a jeho opatřením DiscoverEU podpořeny nové iniciativy na propagaci objevování kulturního dědictví Evropy mladými lidmi po železnici během Evropského roku železnic a i později.

Budování celosvětové odolnosti vůči onemocnění COVID-19

Udržitelná cesta z pandemie COVID-19 v rámci EU závisí na pokroku na celosvětové úrovni. Žádná země či region na světě nebudou před onemocněním COVID-19 v bezpečí, dokud nebude zabráněno šíření onemocnění na celosvětové úrovni, přičemž řešení globální krize může přinést jen celosvětový přístup. Pokud se virus šíří, budou ztráty na životech pokračovat: pandemie si na celém světě již vybrala svoji daň; celosvětově bylo potvrzeno již téměř 120 milionů případů a více než 2,6 milionů úmrtí. Pokračující šíření rovněž znamená trvalé riziko opětovného výskytu a nových variant, které by mohly narušit ochranu vytvořenou očkovacími látkami. EU má jak odpovědnost, tak i zájem na tom, aby dostála svému závazku bojovat proti šíření onemocnění COVID-19 na celém světě.

EU stojí v čele mezinárodní reakce. Poskytla konkrétní finanční, naléhavou a věcnou podporu mezinárodním partnerům a zemím po celém světě. Tento přístup týmu Evropa 25 dosud přispěl na mezinárodní podporu v boji proti onemocnění COVID-19 částkou přes 40 miliard EUR.

Stejně jako v EU je základem udržitelného přístupu očkování. Proto EU důrazně podporuje práci v rámci nástroje COVAX při zavádění očkovacích látek po celém světě: s financováním ve výši více než 2,2 miliardy EUR patří EU a členské státy jako tým Evropa mezi hlavní podporovatele nástroje COVAX, globální inciativy k zajištění spravedlivého přístupu k vakcínám, a naléhavě vyzvaly všechny partnery, aby se k této práci připojili. V rámci nástroje COVAX bylo zahájeno zavádění dávek vakcín a cílem je sdílet vakcíny se všemi zeměmi s nízkými a středními příjmy v první polovině roku 2021. To by mělo být dostatečné k tomu, aby byli naočkováni všichni jejich pracovníci ve zdravotnictví a alespoň 3 % jejich populace, aby se proočkovanost do konce roku zvýšila alespoň na 20 %. Humanitární rezerva ve výši 100 milionů dávek s transparentním mechanismem přidělování pomůže zajistit inkluzivní přístup zranitelných skupin obyvatelstva k vakcínám.

EU a její členské státy zavádějí koordinovaný evropský přístup ke sdílení vakcín vytvořením mechanismu EU pro sdílení očkovacích látek, který je založen na zásadách spravedlnosti, postupného budování, nulovém odpadu a přístupu týmu Evropa. Cílem je dále podporovat stávající bilaterální iniciativy členských států a jít nad jejich rámec a vytvořit a rozšířit zásoby EU, které jsou naplňovány udržitelným způsobem sdílením dávek členských států. Mechanismus bude zahájen a bude budován postupně, když se zlepší dostupnost vakcín a stanoví se kvantitativní cíle. Vakcíny budou přednostně poskytovány prostřednictvím nástroje COVAX a mohou být rovněž nadále sdíleny přímo s danými zeměmi, se zvláštním důrazem na země západního Balkánu, zeměmi sousedství a Afrikou. EU bude rovněž pokračovat v usnadňování koordinace a logistiky a spolufinancování přepravy očkovacích látek prostřednictvím Mechanismus civilní ochrany Unie (UCPM). 

Souběžně EU a její členské státy budou jako tým Evropa dále podporovat připravenost na strategie očkování na úrovni zemí a regionů a jejich zavádění, přičemž zabezpečí kolektivní opatření v partnerství s regionálními a globálními aktéry, včetně humanitárních aktérů. V dlouhodobém horizontu bude mít zásadní význam spolupráce s partnerskými zeměmi, zejména v Africe, za účelem posílení systémů zdravotní péče a výroby, včetně kapacity očkovacích látek, diagnostiky a léčebných postupů.

Zvýšení výroby vakcín na celosvětové úrovni a jejich dodávání do zemí v nouzi vyžaduje zvýšenou celosvětovou spolupráci mezi veřejnými orgány, společnostmi vyvíjejícími a vyrábějícími vakcíny za účelem zajištění dobrovolného udělování licencí pro nezbytný přenos technologického know-how. EU toto úsilí podporuje, a to i v rámci Světové obchodní organizace. Bude spolupracovat s ostatními zeměmi, které vyrábějí očkovací látky s cílem zabránit narušení úzce integrovaných dodavatelských řetězců. EU rovněž zajistí, že její režim transparentnosti a povolování pro vývoz vakcín proti COVID-19, který poskytuje řadu výjimek 26 , je uplatňován spravedlivým a rovným způsobem.

Připravenost reagovat na opětovné rozšíření onemocnění COVID-19

Klíčová opatření v oblasti zdraví, která probíhají, tj. očkování, testování a trasování, připravenost na varianty viru, poskytují značné ujištění, že zvrácení pokroku zaznamenaného v minulém roce je méně pravděpodobné. Avšak zkušenosti s uvolněním omezení, po němž následovalo opětovné šíření viru, ukazují, že důležitou součástí budování důvěry je vědomí, že pokud by došlo k opětovnému šíření viru prostřednictvím jeho nové varianty, EU a členské státy by rychle zareagovaly. Rámec Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí popsaný výše bude obzvláště významný při rychlejší identifikaci rizika opětovného šíření viru a při zdůraznění nejvhodnějších omezení, která se mají uplatňovat.

Pokud jde o reakci v oblasti zdraví, Komise nadále podporuje členské státy prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Unie. Jeho Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události s nepřetržitým provozem může do několika hodin usnadnit a financovat nasazení zdravotnických záchranných týmů (jako v nedávném případě nasazení rumunských, dánských a belgických lékařů a zdravotních sester na Slovensku), nezbytného zdravotnického vybavení, vakcín (Francie nedávno poskytla dávky vakcín Slovensku a Česku) a osobní ochranné prostředky (včetně ze zásob systému rescEU). Nástroj pro mimořádnou podporu umožňuje rychlý přeshraniční přesun pacientů s cílem zmírnit tlak na zdravotnická zařízení.

Z dlouhodobého hlediska musí EU rovněž zavést silnější rámec pro odolnost a připravenost v případě budoucích pandemií. To je již cílem návrhů evropské zdravotní unie, jakož i probíhající práce na zřízení Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví. Tuto práci podpoří i probíhající revize mechanismu civilní ochrany Unie. Návrhy týkající se evropské zdravotní unie na posílení rámce EU pro zdravotní bezpečnost by měly být přijaty co nejdříve. Komise předloží vizi ve sdělení o získaných zkušenostech, které požadují členové Evropské rady. 

EU by měla rovněž zvážit, zda by úspěch dalších mimořádných kroků přijatých v minulém roce, jako např. systém „zelených pruhů“, měl být konsolidován v rámci, který lze aktivovat v reakci na jakoukoli novou krizi. Nadcházející schengenská strategie nabídne rovněž příležitost k zavedení spolehlivých mechanismů plánování pro případ nepředvídatelných událostí a koordinaci opatření ve vztahu k vnitřním a vnějším hranicím, přičemž se posoudí dosavadní zkušenosti s krizí a potřeba v co největší míře omezit možné narušení volného pohybu a fungování jednotného trhu.

4    DALŠÍ POSTUP

Příštích několik měsíců pandemie COVID-19 bude vyžadovat rozhodná opatření s cílem zajistit udržitelné a bezpečné opětovné otevření našich společností a ekonomik. Koordinovaná opatření jsou potřebná na všech úrovních a musí zajistit, aby přijímaná opatření byla při snižování výskytu viru, podporování občanů a společností co nejúčinnější a umožnila našim společnostem návrat k normálu. Komise vyzývá všechny orgány EU a členské státy, aby pokračovaly ve společném úsilí, přičemž je mimořádně důležité zintenzivnit komunikační úsilí.

Evropská rada

-vyzvat k dohodnutému přístupu k bezpečnému opětovnému otevření na základě spolehlivého vědeckého rámce;

-podporovat další koordinaci úsilí o zastavení pandemie na celosvětové úrovni na základě přístupu týmu Evropa.

Evropský parlament a Rada

-urychlit diskuze a dosáhnout dohody ohledně návrhů digitálních zelených certifikátů;

-urychlit diskuze a před koncem roku dosáhnout dohody ohledně legislativních návrhů zdravotní unie.

Evropská komise

-nadále podporovat zvýšení výroby vakcín a včasného plnění smluvních závazků;

-dále rozvíjet technická řešení na evropské úrovni za účelem zvýšení interoperability vnitrostátních systémů s cílem usnadnit cestování, výměnu informací a trasování kontaktů;

-předložit evropskou strategii pro terapeutické přípravky.

Členské státy

-zajistit urychlení očkovacích programů v souladu se zvýšenou nabídkou;

-zajistit, aby dočasná omezení v boji proti onemocnění COVID-19 byla přiměřená a nediskriminační;

-urychlit činnosti spojené s technickým provedením digitálního zeleného certifikátu v zájmu urychleného přijetí návrhu;

-urychleně provést veškerá doporučení a vytvořit potřebnou infrastrukturu za účelem použití dostupných nástrojů v boji proti pandemii.

(1)      „Inkubátor HERA: Společně proti hrozbě, kterou představují budoucí varianty COVID-19“, COM(2021) 78, 17. února 2021.
(2)      Soubor nástrojů Společného výzkumného střediska Komise pro analýzu scénářů COVID-19 již poskytuje interaktivní nástroje pro simulaci účinků očkovacích strategií v kombinaci s různými opatřeními na vnitrostátní a regionální úrovni.
(3)      Byl by navržen tak, aby subjekty s rozhodovací pravomocí a odborníci v oblasti veřejného zdraví v členských státech mohli podle vlastního uvážení použít své vlastní odhady pro efektivní reprodukční číslo a míru proočkovanosti nebo využít odhady Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.
(4)      Doporučení Rady (EU) 2020/1475 ze dne 13. října 2020 o koordinovaném přístupu k omezení volného pohybu v reakci na pandemii COVID-19.
(5)      Na základě článku 77 SFEU (schengenský právní základ).
(6)      Doporučení Rady (EU) 2020/912 ze dne 30. června 2020 o dočasném omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, a o možném zrušení tohoto omezení.
(7)      http://www.oecd.org/coronavirus/policy-responses/covid-19-international-mobility-and-trade-in-services-the-road-to-recovery-ec716823/
(8)      https://www.unwto.org/unwto-convenes-global-tourism-crisis-committee
(9)      https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/guidelines-covid-19-testing-and-quarantine-air-travellers
(10)

     Doporučení Komise (EU) 2020/1595 ze dne 28. října 2020 o strategiích testování na COVID-19, včetně použití rychlých testů na antigen (C/2020/7502)

(11)      https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/preparedness_response/docs/covid-19_rat_common-list_en.pdf
(12)

     Dne 18. prosince 2020 Komise podepsala rámcovou smlouvu se společnostmi Abbot a Roche, na jejímž základě bude možné nakoupit více než 20 milionů rychlých antigenních testů až do 100 milionů EUR z nástroje pro mimořádnou podporu.

(13) C(2021) 1925
(14)   https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives?frontEndStage=ISC_WORKFLOW
(15) https://oshwiki.eu/wiki/COVID-19:_Back_to_the_workplace_-_Adapting_workplaces_and_protecting_workers
(16)      Zejména v případě mladých lidí (13 % zaměstnanců mladších 24 let) a žen (59 % zaměstnanců).
(17)      Zdroj: Eurostat
(18)      Dne 13. května 2020 přijala Komise soubor pokynů a doporučení v rámci prvního balíčku opatření v oblasti cestovního ruchu a dopravy: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/QANDA_20_870
(19)          https://reopen.europa.eu/cs
(20)      C(2020) 169/02
(21)          Pokyny EU k postupnému obnovování služeb cestovního ruchu a ke zdravotním protokolům v ubytovacích a stravovacích zařízeních C(2020)3251.
(22)      https://cohesiondata.ec.europa.eu/stories/s/4e2z-pw8r
(23)      https://www.rebuilding-europe.eu/
(24) Například Creatives Unite, platforma pro kulturní a kreativní odvětví, https://creativesunite.eu/
(25)      Přístup týmu Evropa je přístup EU, který využívá příspěvky všech institucí EU a kombinuje zdroje mobilizované státy EU a finančními institucemi a současně respektuje pravomoci EU a rozhodovací postupy, včetně pravidel hlasování, stanovených ve Smlouvách EU.
(26)      Výjimky zahrnují zejména dodávky zemím s nízkými a středními příjmy uvedenými na seznamu závazků COVAX a vývozy vakcín nakoupených a/nebo dodávaných prostřednictvím COVAX.
Top