Preskoči na glavno vsebino

Potovanje med koronavirusno pandemijo

Arhivirana vsebina

Spletne strani v tem razdelku se ne posodabljajo več. Vsebina je lahko zastarela, zato ni primerna za sklicevanja.

Varno potovanje med evropskimi državami

EU je v odziv na pandemijo COVID-19 in z njo povezane omejitve potovanj, ki so jih države članice uvedle za varovanje javnega zdravja, sprejela ukrepe za olajšanje varnega potovanja ob hkratnem omejevanju širjenja virusa ter varovanju zdravja in dobrega počutja vseh Evropejcev:

Olajšanje potovanja znotraj EU med pandemijo COVID-19

Med pandemijo COVID-19 so države članice EU sprejele različne ukrepe za omejitev potovanj, da bi omejile širjenje koronavirusa. Za zagotovitev skladnega ukrepanja in jasne komunikacije po vsej EU je Komisija spodbujala sodelovanje in izmenjavo informacij v zvezi s tovrstnimi omejitvami.

Svet je 13. oktobra 2020 na podlagi predloga Komisije sprejel Priporočilo o usklajenem pristopu k omejevanju prostega gibanja v odziv na pandemijo COVID-19. Namen priporočila je bil preprečiti razdrobljenost in motnje storitev ter povečati preglednost in predvidljivost za državljane in podjetja. Konkretno je bil v priporočilu določen skupni pristop v zvezi z naslednjimi ključnimi točkami:

  • uporaba skupnih meril in pragov pri odločanju o uvedbi omejitev potovanj

  • kartiranje območij tveganja za prenos COVID-19 na podlagi splošnih pogojev in dogovorjenih barvnih oznak, ki ga je objavil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni

  • skupni pristop za ukrepe, ki se uporabljajo za potnike z območij z visokim tveganjem

  • usklajevanje med državami članicami ter jasno in pravočasno obveščanje javnosti o morebitnih omejitvah

Priporočilo Sveta je bilo v odziv na razvoj pandemije večkrat posodobljeno. Med drugim so bila določena standardna obdobja veljavnosti testov na okužbo s COVID-19.

Še eno pomembno orodje za olajšanje varnega potovanja po EU je bila uredba o digitalnem COVID potrdilu EU, ki je začela veljati 1. julija 2021. Potrdilo je dokazovalo, da je bila oseba cepljena proti COVID-19, da je pred kratkim prejela negativen rezultat testa ali pa da je prebolela COVID-19. Na potovanju je imel vsak imetnik potrdila enake pravice kot državljani obiskane države članice, ki so bili cepljeni proti COVID-19, imeli negativen rezultat testa na to bolezen ali so jo preboleli. Cilj uredbe je bil omogočiti postopno odpravo omejitev potovanj, ki so jih uvedle države članice.

Digitalno COVID potrdilo EU, ki ga je večina držav članic uporabljala od uvedbe leta 2021 do sredine leta 2022, je bilo velik uspeh pri spopadanju Evrope s posledicami pandemije COVID-19 ter pri blažitvi njenih posledic za družbe in gospodarstva. S tem, ko je bilo izdanih več kot 2,3 milijarde primerkov, je bilo potrdilo odločilnega pomena za prosto gibanje in močno prizadet evropski turistični sektor. Ko so se epidemiološke razmere izboljšale, je bilo za potovanja znotraj EU digitalno COVID potrdilo EU vse manj potrebno. Da bi potovanja ostala mogoča tudi v primeru znatnega poslabšanja epidemioloških razmer, je bila 29. junija 2022 veljavnost uredbe o digitalnem COVID potrdilu EU podaljšana do 30. junija 2023. Do avgusta 2022 so vse države članice odpravile vse omejitve potovanj znotraj EU.

Svetovna zdravstvena organizacija je 5. maja 2023 razglasila konec pandemije COVID-19 kot izrednih razmer svetovnih razsežnosti v javnem zdravju. Glede na to Komisija ni predlagala nadaljnjega podaljšanja uredbe o digitalnem COVID potrdilu EU po 30. juniju 2023. Uredba in priloženo priporočilo Sveta od 1. julija 2023 ne veljata več.

Pozitiven učinek sistema za digitalno COVID potrdilo EU je segal tudi zunaj EU, saj je sistem postal svetovni standard, ki je trdno temeljil na vrednotah EU glede odprtosti, varnosti in varstva podatkov. Sistem je skupaj uporabljalo 78 držav na petih celinah. Ta uspeh je prispeval k ponovni vzpostavitvi varnih mednarodnih potovanj in globalnemu okrevanju. Svetovna zdravstvena organizacija je uporabila sistem EU digitalnega COVID potrdila, da bi vzpostavila globalni sistem, ki bo pomagal zaščititi državljane in državljanke po vsem svetu pred trenutnimi in prihodnjimi grožnjami za zdravje, tudi pandemijami.

Več informacij o morebitni prihodnji uporabi uporabljene tehnologije je na voljo na strani Digitalno COVID potrdilo EU.

Potovanje iz nečlanic EU v EU

Komisija je na začetku pandemije, 16. marca 2020, sprejela sporočilo, v katerem priporoča začasno omejitev nenujnih potovanj iz tretjih držav v EU. Države članice so se 17. marca 2020 dogovorile o izvajanju začasne omejitve, izvajale pa so jo tudi štiri pridružene schengenske države.

Svet je 30. junija 2020 na predlog Komisije z dne 11. junija 2020 sprejel priporočilo o postopni odpravi začasne omejitve nenujnih potovanj v EU. Priporočilo Sveta je bilo v odziv na razvoj pandemije večkrat posodobljeno.

V obdobju, ko so veljale omejitve za potovanja v EU, so bile uvedene nekatere izjeme za zagotovitev prostega gibanja državljanov, blaga in storitev. Pri tem so bili zdravstveni in varnostni ukrepi seveda dosledno upoštevani. Več o teh omejitvah najdete tukaj:

Izjeme pri omejitvah potovanj

Po sprejetju Priporočila Sveta (EU) 2022/2548 z dne 13. decembra 2022 države članice zaradi pandemije COVID-19 ne smejo več uvesti omejitev potovanj zaradi varovanja javnega zdravja. Vendar so države EU uvedle nekatere zaščitne ukrepe za primer, da se epidemiološke razmere poslabšajo ali pojavi nova skrb vzbujajoča različica.

Konzularna pomoč državljankam in državljanom EU v tujini

Dokumenti

16. MAREC 2020
COVID-19: začasna omejitev nenujnih potovanj v EU
17. MAREC 2021
Sporočilo: Skupna pot do varnega in trajnega ponovnega odprtja
15. JUNIJ 2021
Uredba (eu) 2021/953 Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2021
22. DECEMBER 2022
PRIPOROČILO SVETA (EU) 2022/2548 z dne 13. decembra 2022 o usklajenem pristopu k potovanju v Unijo med pandemijo COVID-19 in nadomestitvi Priporočila Sveta (EU) 2020/912

Izjava o omejitvi odgovornosti: Spletna stran je bila nazadnje posodobljena septembra 2023.