Stanovování strategických priorit
Celkovou politickou strategii EU připravují společně tyto orgány: Evropský parlament, Evropská rada, Rada Evropské unie a Evropská komise.
Evropská rada zejména stanoví směr a cíle EU na pětileté období, a to ve strategické agendě EU.
Každých pět let, vždy na začátku funkčního období nové Komise, pak její předseda či předsedkyně určí politické priority pro nadcházející funkční období.
Během svého každoročního projevu o stavu Unie zpravuje předseda či předsedkyně Komise Evropský parlament o výsledcích, jichž Komise dosáhla v předchozím roce, a oznamuje klíčové iniciativy plánované na nadcházející rok. Tyto iniciativy jsou rovněž sdíleny s předsedou či předsedkyní Evropského parlamentu a s rotujícím předsednictvím Rady, a to v tzv. „prohlášení o záměru“.
Na základě toho a v souladu s pětiletými zastřešujícími prioritami je v pracovním programu Komise stanoven akční plán na následující kalendářní rok. V něm se uvádí, která konkrétní opatření Komise v zájmu realizace politických priorit podnikne.
Prostřednictvím strategického výhledu se Komise rovněž snaží začlenit do své tvorby politik a strategického plánování v zájmu připravenosti poznatky o možném budoucím vývoji.
Plánování podle útvarů
Útvary Komise (tzv. generální ředitelství) předkládají strategické plány a plány řízení, v nichž uvádějí, jak se budou podílet na plnění priorit Komise. Stanoví v nich rovněž vlastní cíle a ukazatele pro monitorování pokroku a sestavování zpráv.
U všech důležitých legislativních iniciativ a dále těch, které definují politiku, připravují útvary Komise posouzení dopadů, v němž analyzují pravděpodobné ekonomické, environmentální a sociální dopady návrhů.
Seznam plánovaných a přijatých iniciativ Komise se pravidelně aktualizuje a zasílá ostatním unijním institucím, aby jej při plánování své činnosti zohlednily.
Tvorba a provádění politik
Cílem politik EU je přinášet prospěch občanům, podnikům a dalším zainteresovaným stranám v EU. Díky nástrojům pro zlepšování právní úpravy je zajištěno, že se při tvorbě každé nové politiky vychází z doložených skutečností a nejlepších známých postupů.
Evropská komise vytváří a realizuje politiky EU. Za tímto účelem:
- navrhuje právní předpisy, které předkládá Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie
- pomáhá členským zemím s prováděním právních předpisů EU
- spravuje rozpočet EU a přiděluje finanční prostředky
- zajišťuje spolu se Soudním dvorem dodržování právních předpisů EU
- spolu s diplomatickou službou EU (Evropskou službou pro vnější činnost) zastupuje Evropskou unii ve světě
Rozpočet EU
Rozpočet EU je nástroj, který EU umožňuje plnit její politické priority a investovat do rozsáhlých projektů, které by členské země nemohly financovat samy. Spojením zdrojů vytváří unijní rozpočet přidanou hodnotu, posiluje evropské hospodářství i geopolitické postavení Unie.
Podávání zpráv
Svou činnost Komise plánuje podle tzv. „cyklu strategického plánování a sestavování programů“, na jehož základě také o své činnosti sestavuje zprávy. Pravidelně zveřejňuje zprávy vyplývající z jednotlivých cyklů.
Na konci rozpočtového roku předkládají všechny útvary Komise výroční zprávu o činnosti a plnění stanovených cílů. Všechny tyto zprávy jsou sdruženy do jediné souhrnné zprávy, která se předloží Evropskému parlamentu a Radě. Od roku 2016 je souhrnná zpráva součástí výroční zprávy o řízení a výkonnosti rozpočtu EU.