Ugrás a fő tartalomra

Utazás a koronavírus-járvány idején

  • Archivált tartalom

    Az ebben a rovatban közzétett weboldalakat nem frissítjük, és egy részük valószínűleg már elavult. Az archivált tartalmak kizárólag a múltban közzétett anyagok visszakeresésére szolgálnak.

Biztonságos utazás Európán belül

A Covid19-világjárványra és az azt követően a közegészség védelme érdekében bevezetett tagállami utazási korlátozásokra válaszul az EU intézkedéseket foganatosított a biztonságos utazás megkönnyítése érdekében. A cél a vírus terjedésének korlátozása, valamint az európai lakosság egészségének és jóllétének védelme volt.

Az EU-n belüli utazás megkönnyítése a Covid19-világjárvány idején

A Covid19-világjárvány idején az uniós tagállamok különböző intézkedésekkel korlátozták az utazást, hogy gátat vessenek a koronavírus terjedésének. A Bizottság azon dolgozott, hogy előmozdítsa a tagállamok között a korlátozásokkal kapcsolatos együttműködést és információcserét, hogy garantálja a koordinációt és a közérthető kommunikációt.

A Tanács 2020. október 13-án – a Bizottság javaslata alapján – elfogadta a szabad mozgásnak a Covid19-világjárvány miatti korlátozására vonatkozó koordinált megközelítésről szóló ajánlást. Az ajánlás célja az volt, hogy a különféle intézkedések ne akadályozzák az egységes és zavartalan mozgást, és hogy a magánszemélyekre és vállalkozásokra átlátható és kiszámítható szabályok vonatkozzanak. Az alábbi területeken alakított ki közös megközelítést:

  • Közös kritériumok és küszöbértékek annak eldöntésére, hogy kell-e utazási korlátozásokat bevezetni

  • Közös feltételek és színhasználat a Covid-fertőzés szempontjából veszélyes területek jelölésére az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ által közzétett térképen

  • Közös keret a magas kockázatú területekről érkező utasok esetében alkalmazandó intézkedésekhez

  • A tagállamok közötti koordináció, valamint a nyilvánosság egyértelmű és mihamarabbi tájékoztatása az esetleges korlátozásokról

A tagállamok a tanácsi ajánlást a világjárvány fejleményeinek függvényében többször is aktualizálták, pl. meghatározták a Covid19-tesztek egységes érvényességi idejét.

Az EU-n belüli biztonságos utazás megkönnyítésére szolgáló másik fontos eszköz az uniós digitális Covid-igazolványról szóló rendelet volt, amely 2021. július 1-jén lépett hatályba. A digitális igazolvány annak bizonyítékául szolgált, hogy az illető személyt beoltották a Covid19 ellen, negatív teszteredménnyel rendelkezett vagy a közelmúltban kigyógyult a Covid19-fertőzésből. Az igazolvány birtokosai utazás esetén ugyanazokat a jogokat élvezhették, mint a felkeresett tagállam beoltott, tesztelt vagy koronavírus-betegségen átesett polgárai. A rendelet célja az volt, hogy megkönnyítse a tagállami utazási korlátozások fokozatos feloldását.

Az uniós digitális Covid-igazolványt 2021-ben vezették be, és a legtöbb tagállam 2022 közepéig használta. Összesen több mint 2,3 milliárd igazolvány kiállítására került sor. Az igazolvány nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy Európa kezelje és enyhítse a Covid19-világjárvány társadalmi és gazdasági hatásait, illetve hogy lehetővé tegye a szabad mozgást, és támogassa a megtépázott európai idegenforgalmi ágazatot. A járványügyi helyzet javulásával az EU-n belüli utazáshoz egyre kevésbé volt szükség uniós digitális Covid-igazolványra. 2022. június 29-én az uniós digitális Covid-igazolványról szóló rendeletet 2023. június 30-ig meghosszabbították, hogy a járványügyi helyzet drasztikus romlása esetén biztosítani lehessen a szabad mozgást. 2022 augusztusáig valamennyi tagállam feloldotta az EU-n belüli utazási korlátozásokat.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2023. május 5-én kinyilvánította, hogy a Covid19‑járvány immár nem von maga után nemzetközi horderejű közegészségügyi szükséghelyzetet. A Bizottság ennek fényében nem javasolta az uniós digitális Covid-igazolványról szóló rendelet meghosszabbítását 2023. június 30-a utánra. 2023. július 1-je óta a rendelet és az azt kísérő tanácsi ajánlás már nincs hatályban.

Az uniós digitális Covid-igazolvány rendszere az EU értékeire, azaz a nyitottságra, a biztonságra és az adatvédelemre épült, és mint ilyen, példát mutatott a világ többi részének is; öt kontinensen összesen 78 ország részesült a rendszer előnyeiből. Ez a siker hozzájárult a biztonságos nemzetközi utazás újraindulásához és a globális fellendüléshez. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) átvette a digitális Covid19-igazolvány uniós rendszerét, és olyan globális rendszert hozott létre, amely segít megvédeni a világ lakosságát a jelenlegi és jövőbeli egészségügyi fenyegetésektől, többek között a világjárványoktól.

Az ennek alapjául szolgáló technológia lehetséges jövőbeli használatáról további információk az uniós digitális Covid-igazolvánnyal foglalkozó webhelyen találhatók.

Beutazás harmadik országokból az EU-ba

A világjárvány elején, 2020. március 16-án a Bizottság közleményt fogadott el, amelyben a harmadik országokból az EU-ba irányuló, nem alapvetően szükséges utazások ideiglenes korlátozását javasolta. A tagállamok és a négy schengeni társult állam 2020. március 17-én megállapodtak az ideiglenes korlátozás végrehajtásáról.

A Tanács – a Bizottság június 11-i javaslatát követően – 2020. június 30-án ajánlást fogadott el az Európai Unióba irányuló, nem alapvetően szükséges utazások ideiglenes korlátozásának fokozatos feloldásáról. A Tanács ajánlását a világjárvány fejleményeinek függvényében többször is aktualizálták.

Abban az időszakban, amikor az EU-ba való beutazást korlátozták, a személyek, az áruk és a szolgáltatások szabad mozgásának biztosítása érdekében bizonyos mentességek voltak érvényben (az egészségügyi és biztonsági intézkedések teljes körű tiszteletben tartása mellett). A mentességekről itt olvashat bővebben:

Mentességek az utazási korlátozások alól

A Tanács 2022. december 13-án elfogadta az (EU) 2022/2548 ajánlást. A tagállamok ezután már nem korlátozhatták az utazást a Covid19-világjárvány miatti népegészségügyi okokra hivatkozva. Az uniós országok azonban biztosítékokat vezettek be a járványügyi helyzet romlása vagy egy új, aggodalomra okot adó variáns megjelenése esetére.

Konzuli segítség a külföldön tartózkodó uniós polgároknak

Dokumentumok

  • 2020. MÁRCIUS 16.
COVID-19: Az EU-ba irányuló, nem alapvető fontosságú utazások ideiglenes korlátozása
  • 2021. MÁRCIUS 17.
Közlemény: A biztonságos és tartós újranyitáshoz vezető közös út
  • 2021. JÚNIUS 15.
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2021/953 RENDELETE (2021. június 14.)
  • 2022. DECEMBER 22.
A TANÁCS (EU) 2022/2548 AJÁNLÁSA (2022. december 13.) a Covid19-világjárvány idején az Unióba irányuló utazásokra vonatkozó koordinált megközelítésről és az (EU) 2020/912 tanácsi ajánlás felváltásáról

Felelősségkizáró nyilatkozat. Az oldal tartalmát utoljára 2023 szeptemberében frissítettük.