Направо към основното съдържание

Превози по време на пандемията

  • Архивирано съдържание

    Уебстраниците в този раздел вече не се актуализират. Съдържанието може да е остаряло и следва да се използва само за справочни цели.

Въздухоплаване

По време на пандемията от COVID-19 въздушното движение в Европа намаля значително. За да помогне за облекчаване на въздействието на пандемията върху сектора, Европейската комисия бързо предложи целево законодателство за временно облекчаване на задълженията на авиокомпаниите за използване на летищните слотове съгласно правото на ЕС (т.нар. правило „използваш или губиш“), като измени неколкократно Регламента на ЕС за слотовете между април 2020 г. и октомври 2022 г.

На 1 април 2020 г. Комисията разреши слотовете, разпределени между 23 януари 2020 г. и 29 февруари 2020 г., да се считат за използвани, за да се избегне загубата на слотове от въздушните превозвачи. Тази мярка беше в сила до 24 октомври 2020 г.

На 14 октомври 2020 г. Комисията прие удължаване на срока на действие на освобождаването от правилата на ЕС относно използването на летищните слотове за целия зимен сезон — до 27 март 2021 г. Мярката беше въведена, за да могат авиокомпаниите да планират графика на полетите си, без да се страхуват, че ще загубят слотовете си поради драстичното намаляване на полетите.

На 15 февруари 2021 г. ново изменение на Регламента за слотовете даде възможност на авиокомпаниите да върнат до половината от разпределените слотове преди началото на сезона. Въздушните превозвачи трябваше да използват поне 50 % от оставащите им слотове и можеха да бъдат освободени от този праг, ако маршрутите им бяха засегнати от мерки за смекчаване на пандемията. По този начин срокът на действие на освобождаването от правилото „използваш или губиш“ беше удължен за още един период — от 28 март 2021 г. до 30 октомври 2021 г.

На 23 юли 2021 г. с друго изменение беше въведен преразгледан процент на използване на слотовете за зимния период на часово планиране за 2021—2022 г., който беше в сила до 29 октомври 2022 г. Този процент възлизаше на 50 %, за да се гарантира надеждна свързаност през зимата, да се даде възможност на пазара постепенно да се адаптира към променящото се търсене и да се освободи капацитет за зимния период на часово планиране за 2022—2023 г.

През октомври 2022 г. Комисията удължи допълнително действието на временните правила относно разпределянето на слотовете, като същевременно въведе изисквания въздушните превозвачи да освобождават неизползвания капацитет. С регламента беше определено връщане към изискването за 80 % използване на слотовете, допълнено с облекчение в случаи на обосновано неизползване на слотове. Понастоящем се прилага този регламент.

За да се облекчи финансовият натиск върху авиокомпаниите и наземните оператори, през май 2020 г. Комисията прие правила за изменение на части от Регламента за въздухоплавателните услуги. Някои от тези временни разпоредби, по-специално дерогацията относно спирането на действието или отнемането на оперативния лиценз на въздушни превозвачи, бяха удължени до 31 декември 2021 г. Тези временни мерки вече не се прилагат.

Автомобилен транспорт

По време на пандемията Комисията прие две съобщения относно целите и прилагането на „зелените ленти за преминаване“ — гранични пунктове, отворени за всички товарни превозни средства, транспортиращи стоки, където проверките или здравният скрининг трябваше да отнемат не повече от 15 минути.

Със съобщението относно зелените ленти за преминаване от 23 март 2020 г. бяха въведени както временни мерки, като например освобождаване на транспортните работници от действащите в държавите членки ограничения за достъп до пътища и за пътуване, така и общи принципи, използвани при по-нататъшните действия на Комисията, по-специално концепцията за „зелени ленти за преминаване“.

В съответствие със заключенията на Съвета относно план за действие в извънредни ситуации за товарния транспорт от 23 октомври 2020 г. Комисията прие съобщение относно подобряване на зелените ленти за преминаване (COM/2020/685), в което бяха посочени неотложните елементи на план за действие при извънредни ситуации и бяха укрепени някои принципи на съобщението относно зелените ленти за преминаване.

На 23 май 2022 г. Комисията прие съобщение относно план за действие в извънредни ситуации в областта на транспорта (COM/2021/211), в което предложи инструментариум за реагиране на всякакъв вид транспортни кризи въз основа на поуките, извлечени от пандемията от COVID-19.

Железопътен транспорт

След предложението на Комисията, на 7 октомври 2020 г. беше приет Регламент (ЕС) 2020/1429 на Европейския парламент и на Съвета, за да се противодейства на отрицателното икономическо въздействие на пандемията от COVID-19 върху железопътните предприятия. Регламентът даде възможност на държавите членки да разрешават на управителите на инфраструктура да намаляват, освобождават от плащане или отлагат плащането на такси за достъп до релсов път.

Първоначално определеният срок за действие на регламента беше от 1 март 2020 г. до 31 декември 2020 г., но на Комисията беше предоставено правомощието да приема делегирани актове за удължаването му.

Поради продължителните отрицателни последици от пандемията за железопътния транспорт срокът на действие на регламента беше удължен четири пъти — до 31 декември 2022 г.

Въз основа на задълбочен анализ на данните за нивата на трафика по железопътната мрежа на ЕС, който показа, че пандемията от COVID-19 до голяма степен е престанала да оказва отрицателно пряко въздействие върху железопътните услуги, Комисията реши да се въздържи от допълнително удължаване на срока след тази дата.

Корабоплаване

По време на пандемията от коронавирус Комисията публикува насоки в подкрепа на пътниците на круизни кораби и екипажите на товарни и пътнически плавателни съдове. Тези насоки съдържаха препоръки относно здравето, репатрирането и пътническите услуги. В тях също така беше отправен призив към държавите членки да позволят смените на екипажи и да създадат мрежа от пристанища, в които тези смени могат да се извършват без забавяне. Комисията също така координира мерките, предприемани от държавите членки, по време на редовни срещи с директорите на морските администрации в ЕС и инициира изготвянето на насоки на ЕС за операциите на круизни кораби от страна на Европейската агенция по морска безопасност, за да се даде възможност за безопасно възобновяване на операциите.

Осигуряване на превоза на отпадъци в целия ЕС

На 31 март 2020 г. Комисията публикува насоки за общ подход в ЕС за осигуряване на продължаването на превозите на отпадъци чрез зелените ленти за преминаване, като същевременно се поддържа високо равнище на опазване на общественото здраве и околната среда.

Отказ от отговорност: страницата е актуализирана за последен път през септември 2023 г.