Направо към основното съдържание

Обществено здравеопазване

Архивирано съдържание

Уебстраниците в този раздел вече не се актуализират. Съдържанието може да е остаряло и следва да се използва само за справочни цели.

Страните от ЕС носят основната отговорност за организирането и предоставянето на здравно обслужване и медицински грижи. Политиката на ЕС в областта на общественото здраве допълва националните политики, за да се гарантира, че Съюзът работи за по-силен Европейски здравен съюз, който да е от полза за всички европейци.  

Безопасна и ефективна ваксинация

Комисията и държавите членки възприеха общ подход на ЕС за осигуряване на доставките на ваксини срещу COVID-19 и за улесняване на тяхното разпространение, като спомогнаха за осигуряването на своевременен достъп и наличност в целия ЕС. В края на 2020 г. в ЕС започнаха да се разпространяват безопасни и ефективни ваксини, като се следват строги процедури за издаване на разрешения и най-високите стандарти за безопасност. Оттогава Европейската комисия е осигурила до 4,2 милиарда дози ваксини срещу COVID-19. Към август 2023 г. общо 84,8 % от възрастното население е ваксинирано срещу вируса. Екип Европа също така е споделил над 530 милиона дози за даряване на държави по света. 

Лечения и тестване за COVID-19

Ваксинацията беше най-добрият начин за прекратяване на пандемията и връщане към нормален живот, а сега Комисията остава ангажирана да гарантира, че терапевтичните средства срещу COVID-19 са на разположение за лечение на заразените. Стратегията относно терапевтичните средства за COVID-19 на Европейската комисия подкрепя разработването и наличието на лекарства, включително за лечение на „продължителен COVID“, допълвайки по този начин стратегията на ЕС за ваксините като част от Европейския здравен съюз. Девет терапевтични средства от петнадесет в списъците с потенциални средства за лечение на COVID-19 от 2021 г. бяха потвърдени като безопасни и ефективни от Европейската агенция по лекарствата и доведоха до лечение на пациенти в целия ЕС. Комисията сключи договори за възлагане на обществени поръчки за доставки на две средства за лечение.  

Европейската комисия издаде препоръки относно общ подход за тестване и наблюдение на разпространението на вируса и подкрепи развитието на капацитет за наблюдение. 

Опазване на здравето на европейците

Комисията представи инициативи за защита на здравето на европейците чрез подобряване на готовността и реакцията при кризи, както и дългосрочната устойчивост на здравните системи.

Въз основа на ранните поуки, извлечени от кризата с COVID-19, през ноември 2020 г. Комисията предложи да се изгради Европейски здравен съюз. Той ще предостави на Европа всички социални и икономически ползи за предотвратяването, подготовката и управлението на здравни кризи както на равнището на ЕС, така и на световно равнище. Един силен Европейски здравен съюз ще защити нашия начин на живот, нашите икономики и общества.

В резултат на това координираният отговор на равнище ЕС беше засилен. На 23 ноември 2022 г. беше приет Регламентът относно сериозните трансгранични заплахи за здравето. Това е ключов правен акт в рамката на ЕС за здравна сигурност, с който се разширяват вече съществуващите механизми на равнище ЕС за готовност, ранно предупреждение и реакция в областта на здравеопазването, заедно със засилените мандати на две ключови здравни агенции на ЕС — Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията и Европейската агенция по лекарствата.

Здравната програма на ЕС за периода 2021—2027 г., EU4Health, приета през март 2021 г. по инициатива на Комисията и подкрепена от финансиране в размер на 5,1 милиарда евро, ще укрепи устойчивостта на здравните системи и ще насърчи иновациите в сектора на здравеопазването. Програмата оказва съществен принос към възстановяването от пандемията, като подпомага борбата срещу трансграничните здравни заплахи и допринася за подобряване на здравето на европейците и повишаване на готовността и способността на ЕС да предприема успешни действия при здравни кризи в рамките на бъдещ, силен Европейски здравен съюз.

Във фармацевтичната стратегия за Европа от ноември 2020 г. бе предложено създаването на ориентирана към бъдещето регулаторна рамка, така че да бъдат подкрепени усилията на индустрията за насърчаване на изследванията и разработването на технологии, които достигат до пациентите, за да се удовлетворят терапевтичните им нужди, като същевременно се вземат мерки във връзка с неефективността на пазара. В нея бяха разгледани слабостите, разкрити от пандемията от COVID-19, и бяха предложени действия за укрепване на системата. През април 2023 г. Комисията предложи нова директива и нов регламент, с които да се преразгледа и замени съществуващото законодателство в областта на фармацевтичните продукти.

В контекста на пандемията от COVID-19 през февруари 2021 г. Комисията стартира инкубатора HERA. Този европейски план за готовност за биологична защита има за цел откриване и анализиране на нови варианти на вируса, разработване на ваксини срещу нови варианти, за които съществуващите ваксини може да не са били достатъчно ефективни, и производство в голям мащаб и бързо на ваксини, адаптирани към новите варианти.

Въз основа на този план през септември 2021 г. Комисията създаде Орган за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации — HERA — един от основните стълбове на Европейския здравен съюз, чиято цел е да допринесе за устойчивостта на Европа срещу бъдещи извънредни ситуации, свързани със здравето, както и други рискове.

HERA предвижда заплахи и потенциални здравни кризи, като събира данни и изгражда необходимия капацитет за реакция. Органът гарантира разработването, производството и разпространението на лекарства, ваксини и други медицински мерки за противодействие в случай на извънредни ситуации. През първата година от своето активиране HERA създаде експертна група по вариантите на COVID-19, която да наблюдава мутациите.

По време на пандемията от COVID-19 Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC), основният орган, който оценява риска от разпространение на вируси и въздействието върху общественото здраве, предоставяше редовна оценка на риска и епидемиологични актуализации, както и техническа подкрепа. ECDC също така предостави на обществеността информация относно пандемията, разпространението на вируса, симптомите, тестването, лечението и профилактиката, публикувана на страницата с въпроси и отговори във връзка с COVID-19.

Комисията създаде EU FAB — мрежа от производствени мощности за производство на ваксини и лекарства, които могат да бъдат задействани в случай на бъдещи кризи — и започна да натрупва запаси от оборудване и лекарства срещу химически и ядрени заплахи.

По време на пандемията от COVID-19 Комисията предложи конкретни мерки как да не се допусне увеличаване на случаите на COVID-19, подобно на есенно-зимния сезон 2022—2023 г. Същевременно държавите членки бяха насърчени да подобрят ваксинационното покритие на основния курс на ваксинация, да дадат приоритет на поставянето на бустерни дози, да съчетаят кампаниите за ваксинация срещу COVID-19 и грип и да осигурят ясна комуникация с гражданите относно ползите от ваксинацията. Мерките също така подчертаха значението на силните здравни системи и капацитет във всички държави членки. Бяха препоръчани и допълнителни мерки в подкрепа на доброто психично здраве на здравните работници и на населението като цяло.

Подкрепа за здравните системи

Механизъм за гражданска защита на Съюза и RescEU

По време на пандемията от COVID-19, и по-специално през първите месеци на кризата, чрез Механизма за гражданска защита на ЕС Съюзът координира и съфинансира доставки на над 190 милиона броя медицински и лични предпазни средства, подсилване на медицинския персонал в болниците и предостави над 10,5 милиона дози ваксини на над 55 държави в Европа и по света.

Стратегическият медицински резерв rescEU, създаден от Комисията през 2021 г., за да отговори по-бързо на нуждите, породени от здравни кризи като пандемията от COVID-19, даде възможност за бързо доставяне на над 3 милиона броя медицински и предпазни средства и лабораторни консумативи на държавите членки, изправени пред пандемията.

Управление на кризи и солидарност

Трансгранично здравно сътрудничество

Координационният център за реагиране при извънредни ситуации на Европейската комисия играе ключова роля в усилията за оказване на помощ и денонощно е в готовност да помогне на всички държави в Европа и извън нея.

През април 2020 г. Комисията прие насоки за трансграничното здравно сътрудничество между националните, регионалните и местните органи. Целта беше да се улесни сътрудничеството при прехвърлянето на пациенти, предоставянето на квалифицирана медицинска помощ, да се гарантира мобилността на пациентите, да се улесни възстановяването на разходите за здравно обслужване и като цяло да се облекчи тежестта, която пандемията създава за националните здравни системи. Исканията за трансгранична помощ в здравното обслужване ще бъдат координирани от Комитета за здравна сигурност, председателстван от Комисията, и Системата на ЕС за ранно предупреждение.

Фонд „Солидарност“ на ЕС

Като част от извънредния отговор на ЕС на пандемията от коронавирус, през март 2020 г. обхватът на фонд „Солидарност“ на ЕС беше разширен, за да обхване тежки извънредни ситуации в областта на общественото здраве. През март 2021 г. Европейската комисия предложи общ пакет от почти 530 милиона евро финансова подкрепа по линия на фонд „Солидарност“ на ЕС като допълнителна финансова вноска в подкрепа на държавите членки и присъединяващи се държави в усилията им за борба с пандемията от коронавирус. Мобилизирането на средства от фонд „Солидарност“ на ЕС в съответствие с това предложение беше одобрено през май 2021 г. от Съвета и Европейския парламент.

 

Отказ от отговорност. Страницата е актуализирана за последен път през септември 2023 г.