Preskoči na glavno vsebino

Prevoz med pandemijo

Arhivirana vsebina

Spletne strani v tem razdelku se ne posodabljajo več. Vsebina je lahko zastarela, zato ni primerna za sklicevanja.

Letalski promet

Med pandemijo COVID-19 se je letalski promet v Evropi znatno zmanjšal. Evropska komisija je za omilitev vpliva pandemije na ta sektor predlagala ciljno usmerjeno zakonodajo, da bi letalske prevoznike začasno oprostila obveznosti glede uporabe letaliških slotov na podlagi zakonodaje EU (t. i. pravilo „uporabi ali izgubi“). V ta namen je med aprilom 2020 in oktobrom 2022 večkrat spremenila uredbo EU o slotih.

Komisija je 1. aprila 2020 dovolila, da se sloti, dodeljeni med 23. januarjem 2020 in 29. februarjem 2020, štejejo za uporabljene lete, da bi preprečili izgubo slotov letalskih prevoznikov. Ta opustitev je veljala do 24. oktobra 2020.

Komisija je 14. oktobra 2020 sprejela podaljšanje opustitve za pravila EU o uporabi letaliških slotov na celotno zimsko sezono do 27. marca 2021. Ukrep je bil uveden, tako da so lahko letalske družbe načrtovale svoje vozne rede letov brez strahu pred izgubo slotov zaradi drastičnega upada števila letov.

15. februarja 2021 je bila sprejeta nova sprememba uredbe o slotih, v skladu s katero so lahko letalske družbe vrnile do polovice slotov, ki so jim bili dodeljeni pred začetkom sezone. Letalske družbe so morale uporabiti vsaj 50 % preostalih slotov, vendar so lahko bile izvzete iz tega praga, če so bile njihove linije prizadete zaradi ukrepov za blažitev pandemije. Opustitev pravila „uporabi ali izgubi“ je bila tako podaljšana za nadaljnje obdobje od 28. marca 2021 do 30. oktobra 2021.

Z drugo spremembo je bila 23. julija 2021 uvedena revidirana stopnja uporabe slotov za zimsko sezono voznega reda letov 2021–2022, ki je veljala do 29. oktobra 2022. Stopnja je bila določena na 50 %, da bi se zagotovila zanesljiva povezljivost za zimo, trg pa bi se lahko postopoma prilagodil spreminjajočemu se povpraševanju in sprostil zmogljivost za zimsko sezono voznega reda letov 2022–2023.

Komisija je oktobra 2022 naročila nadaljnje podaljšanje začasnih pravil o dodeljevanju slotov, hkrati pa določila zahteve za letalske prevoznike, da sprostijo neizkoriščene zmogljivosti. V uredbi je bila določena ponovna uvedba zahteve za 80-odstotno uporabo slotov, dopolnjena pa je bila s posebno olajšavo v primerih upravičene neuporabe slotov. Ta uredba se trenutno uporablja.

Da bi se zmanjšal finančni pritisk na letalske prevoznike in izvajalce storitev zemeljske oskrbe, je Komisija maja 2020 sprejela pravila o spremembi delov uredbe o zračnih prevozih. Nekatere od teh začasnih določb, zlasti odstopanje od začasnega odvzema ali preklica operativne licence za letalske prevoznike, so bile podaljšane do 31. decembra 2021. Ti začasni ukrepi se ne uporabljajo več.

Cestni promet

Med pandemijo je Komisija sprejela dve sporočili z orisom ciljev in izvajanja zelenih voznih pasov – mejnih prehodov, odprtih za vsa tovorna vozila, ki prevažajo blago, na katerih preverjanja in zdravstveni pregledi ne bi smeli trajati več kot 15 minut.

S sporočilom o zelenih voznih pasovih z dne 23. marca 2020 so bili uvedeni začasni ukrepi, kot so izjeme od omejitev dostopa v cestnem prometu in omejitev potovanj za delavce v prevozništvu, ki veljajo v državah članicah, ter splošna načela, ki so bila podlaga za nadaljnje ukrepanje Komisije, zlasti koncept „zelenih voznih pasov“.

Komisija je 23. oktobra 2020 v skladu s sklepi Sveta o kriznem načrtu za sektor tovornega prometa sprejela sporočilo o posodobitvi zelenih voznih pasov (COM(2020) 685), v katerem je določila okvir za nujne elemente kriznega načrta in okrepila nekatera načela iz sporočila o zelenih voznih pasovih.

Komisija je 23. maja 2022 sprejela sporočilo o kriznem načrtu za promet (COM(2021) 211), v katerem je na podlagi izkušenj, pridobljenih med pandemijo COVID-19, predlagala nabor orodij za obravnavo vseh vrst prometnih kriz.

Železniški promet

Na podlagi predloga Komisije je bila 7. oktobra 2020 sprejeta Uredba (EU) 2020/1429 Evropskega parlamenta in Sveta za preprečevanje negativnih gospodarskih posledic pandemije COVID-19 za prevoznike v železniškem prometu. Uredba je državam članicam omogočila, da upravljavcem infrastrukture dovolijo, da znižajo, opustijo ali odložijo plačilo uporabnin za dostop po tirih.

Referenčno obdobje Uredbe je bilo prvotno določeno med 1. marcem 2020 in 31. decembrom 2020, vendar je bila Komisija pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov za njegovo podaljšanje po tem datumu.

Zaradi trajnega negativnega vpliva pandemije na železniški promet je bilo referenčno obdobje štirikrat podaljšano, in sicer do 31. decembra 2022.

Komisija se je na podlagi poglobljene analize podatkov o obsegu prometa v železniškem omrežju EU, ki je pokazala, da izbruh COVID-19 ni več neposredno negativno vplival na železniške storitve, odločila, da referenčnega obdobja po tem datumu ne podaljša.

Pomorski promet

Komisija je med pandemijo koronavirusa izdala smernice za podporo potnikom na križarkah ter posadkam tovornih in potniških plovil. V smernicah so priporočila v zvezi z varovanjem zdravja, repatriacijo in ureditvijo potovanj. V priporočilih so bile države članice pozvane, naj dovolijo izmenjave posadk in vzpostavijo mrežo pristanišč, v katerih bi lahko take izmenjave potekale brez zamud. Komisija je tudi usklajevala ukrepe, ki so jih države članice sprejele na rednih sestankih direktorjev EU za pomorstvo, in začela izvajati smernice Evropske agencije za pomorsko varnost v zvezi s COVID-19 – smernice EU za križarjenje, da bi omogočila varen ponovni začetek opravljanja storitev.

Zagotavljanje pošiljk odpadkov po vsej EU

Komisija je 31. marca 2020 objavila smernice za skupni pristop v EU k zagotavljanju nadaljevanja pošiljk odpadkov po vsej EU prek zelenih voznih pasov ob ohranjanju visoke ravni varovanja javnega zdravja in varstva okolja.

Izjava o omejitvi odgovornosti: Spletna stran je bila nazadnje posodobljena septembra 2023.