Põhisisu juurde

COVID-19 terviseseadmete teabevõrgustik

Koroonaviiruse pandeemia on toonud kaasa ülemaailmse nõudluse suurenemise intensiivraviosakondades kasutatavate isikukaitsevahendite, meditsiinitoodete ja ravivahendite järele. Komisjon on loonud COVID-19 terviseseadmete teabevõrgustiku, et tagada viiruse vastu võitlemisega seotud meditsiiniliste varude õigeaegne kättesaadavus, päästa elusid ja seljatada rahvatervise kriis Euroopa Liidus. See käivitus 1. aprillil 2020 kuuekuuliseks perioodiks.

Meditsiiniseadmete nõudluse ja pakkumise koordineerimine

Teabevõrgustiku raames tehti tihedat koostööd ELi riikide ametiasutuste, tootjate ja muude sidusrühmadega, et aidata liikmesriikidel hankida nende vajadustele vastavaid olemasolevaid varusid.

See oli platvorm dialoogi pidamiseks ja teabe jagamiseks liikmesriikide esindajatega tervishoiu ja majanduse valdkonnas meditsiiniseadmete nõudluse ja pakkumise kohta ELi tasandil ning puudusest ülesaamise ja suutlikkuse suurendamise võimaluste kohta. Tööstuse esindajatega peetava dialoogi kaudu koondas ja toetas teabevõrgustik teabevahetust peamiste meditsiinitoodete nõudluse ja pakkumise muutumise kohta.

Lisaks pakkus teabevõrgustik liikmesriikidele abivahendeid, sealhulgas teabevahetusplatvormi, kus nad said tutvustada oma lühiajalisi, keskmise pikkusega ja pikaajalisi vajadusi meditsiinivarustuse järele ning leida ettevõtjate tarnepakkumisi.

Teabevõrgustik jälgis importi, kolmandate riikide kehtestatud ekspordipiiranguid, tootmisvõimsust ning tarneahelaid, sealhulgas transpordi ja logistikaga seotud kitsaskohti. Samuti aitas see ette näha ja lahendada regulatiivsetel või tehnilistel põhjustel tekkivaid takistusi. Teabevõrgustik aitas samuti jälgida Euroopa Liidust väljuvate isikukaitsevahendite ekspordiloa nõuet, mille komisjon kehtestas ajutiselt 15. märtsist kuni 25. maini 2020.

Kõik see aitas kindlaks teha, millistele jõupingutustele tuleks keskenduda, et tagada COVID-19 leviku tõkestamiseks võetud meetmete lõpetamist käsitleva ühtse Euroopa tegevuskava kõigi etappide rakendamine, ning suurendada valmisolekut viiruse tulevasteks puhanguteks või võimalikeks edasisteks laineteks kooskõlas komisjoni teatisega, milles käsitletakse lähituleviku tegevuskava, et tagada ELi tervishoiusüsteemi valmisolek COVID-19 puhanguteks.

Teabevõrgustik koondas COVID-19 vastase võitluse küsimustega tegelevate komisjoni eri talituste eksperditeadmisi. Teabevõrgustik oli jaotatud viieks tootepõhiseks haruks: isikukaitsevahendid, hingamisaparaadid, muud meditsiini- ja haiglatarbed, testimisvahendid ning intensiivravi ja vaktsiinid.

Teabevõrgustik täiendas komisjoni tööd seoses meditsiiniseadmete ühishangete ja varude soetamisega rescEU kaudu. Teabevõrgustiku kaudu ei korraldatud ühishankeid ega ühitatud nõudlust ja pakkumist juhtumipõhiselt. Selle ülesanne oli pakkuda tuge, vahendeid ja olulist teavet, et soodustada, prognoosida ja kiirendada viiruse tõrjeks vajalike meditsiinitarvete kättesaadavust.

Teabevõrgustiku töös osalesid Euroopa Majanduspiirkonna riigid (Island, Liechtenstein ja Norra), Šveits ja Ühendkuningriik.

Kontaktide loomise platvorm

Kontaktide loomise platvorm oli veebipõhine teabekogumise vahend, kus liikmesriigid said teha teatavaks oma eeldatava vajaduse ravimite järele, ning kus neid tooteid tootvad ja tarnivad ettevõtjad said üles laadida oma vastavate pakkumiste üksikasjad. Platvormi toimimist kirjeldatakse üksikasjalikumalt selles esitluses. Ettevõtjad, kes olid huvitatud pakkumuse üleslaadimisest, said täita vormi komisjoni asjaomasel platvormil.

Kohtumised liikmesriikide ja assotsieerunud riikidega

Teabevõrgustik korraldas korrapäraseid kohtumisi liikmesriikide ja assotsieerunud riikide esindajatega. Need kohtumised olid struktuur teabe koondamiseks ja jagamiseks. Temaatilised kohtumised võimaldasid põhjalikumat arvamuste ja kogemuste vahetust prioriteetsete valdkondade arengu kohta.

Testimist käsitlev temaatiline koosolek

COVID-19 testid võimaldavad tuvastada nakatunud isikuid ja neid isoleerida, et ennetada viiruse levikut. Samal ajal kontrollitakse kontakte muude inimestega, et kontrollida, kas on nakatatud ka teisi.

Seetõttu on COVID-19ks valmisoleku ja sellele reageerimise seisukohast üheks kõige olulisemaks aspektiks asjakohased testimisstrateegiad ja piisav testimissuutlikkus. Pandeemia esimestel kuudel oli Euroopas olnud siiski testide ja testimaterjalide nappus, ning puudus koolitatud laboritöötajatest ja mõnedest laboriseadmetest.

28. mail 2020 korraldas teabevõrgustik kohtumise testimisstrateegiate ning Euroopa praeguse ja edasise suutlikkuse arutamiseks. Enne kohtumist vastasid liikmesriigid ja assotsieerunud riigid temaatilisele küsitlusele, mis andis väärtuslikku teavet.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus tutvustas oma seisukohti kontaktide jälgimise kohta. Teadusuuringute Ühiskeskus tutvustas oma andmebaasi COVID-19 in vitro diagnostikaseadmete ja katsemeetodite kohta.

Hingamisaparaate käsitlev temaatiline koosolek

COVID-19 pandeemia on näidanud, et hingamisaparaadid on COVID-19 patsientide kliinilises ravis üliolulised, ning et lühiajalise eksponentsiaalse nõudluskasvu tõttu võib tekkida nende nappus. Kuigi tööstus suurendas kiiresti tootmist, ei olnud see piisav, et rahuldada kriisi haripunktis valitsenud väga suurt nõudlust. 

Seepärast korraldas teabevõrgustik 29. juunil 2020 kohtumise, millel käsitleti saadud kogemusi ja valmisolekut hingamisaparaatide osas Euroopas, et aidata valmistuda COVID-19 võimalikuks taaspuhkemiseks. Lisatud on mõned olulised tähelepanekud (koosolekuaruanne) hingamisaparaatide kohta.

Euroopa intensiivravimeditsiini ühing (European Society of Intensive Care Medicines – ESICM) tutvustas arstide poolelt mõningaid õppetunde, mis on saadud hingamisaparaatide kasutamisel intensiivraviosakondades: hingamisaparaadid päästavad elusid, kuid neid peavad nõuetekohaselt kasutama kvalifitseeritud ja spetsialiseerunud tervishoiutöötajad. Hispaania jagas oma kogemusi (1 ja 2) suurenenud vajaduste rahuldamisel hingamisaparaatide järele ja tootmisvõimsuse suurendamisel.

Komisjon on teinud tööd selle nimel, et aidata liikmesriikidel ja assotsieerunud riikidel saada vajalikud hingamisaparaadid erinevate vahendite, eelkõige meditsiiniliste vastumeetmete ühishanke lepingu ja rescEU vahendusel.

Tootmise hoogustamine

COVID-19 pandeemia põhjustas mitmete oluliste toodete nappust ja tõi kaasa vajaduse oluliselt suurendada mõnda liiki seadmete tootmist.

13. mail toimunud kohtumisel, kus käsitleti isikukaitsevahendite tootmise hoogustamist, selgitas valdav enamik liikmesriike, et nad jälgivad oma meditsiinivarustuse varu ja võtavad ennetavalt ühendust ettevõtjatega, et õppida tundma jooksvat tarneolukorda ja näha, kuidas tootmist suurendada. Eesti ja Itaalia jagasid oma kogemusi ja parimaid tavasid.

19. mail toimunud järelkohtumisel analüüsiti meditsiinivarustuse praegust pakkumist ja tootmise eeldatavat suurenemist, sealhulgas vaadeldi süvitsi takistusi ja kitsaskohti. Bulgaaria esitles ettevõtetele mõeldud teabevahendit koos suuniste ja linkidega kõigile valitsuse kriisimeetmetele COVID-19 majandusliku mõju leevendamiseks. Belgia tutvustas platvormi, mille korraldas Euroopa ettevõtlusvõrgustiku Flandria osakond, et viia kokku kasulik teave ja toetusmeetmed ning neid jagada.

Veel kasulikke linke:

Meditsiinivarustuse suutlikkuse suurendamine

Meditsiinivarustust hindab ja sertifitseerib tavaliselt riikliku tasandi teavitatud asutus. Kriisi haripunktis pidas komisjon, arvestades hädavajalike meditsiinitarvete nappust, väga oluliseks leida viise selle protsessi lihtsustamiseks.

Kooskõlas COVID-19 leviku tõkestamiseks võetud meetmete lõpetamist käsitleva ühtse Euroopa tegevuskavaga koostas komisjon kokkuleppel liikmesriikidega teavitatud asutuste jaoks prioriteetsete toodete loetelu ning jagas turuosalistega teavet vastavushindamisasutuste kättesaadavuse ja suutlikkuse kohta. Viidi läbi kaks teavitatud asutuste ülevaatust. See aitas äriühingutel tuua kiiresti turule mõned COVID-19ga seotud tooted.

Teavitatud asutused – oluliste seadmete loetelu

15. aprillil 2020 vastu võetud ühtses Euroopa tegevuskavas COVID-19 leviku tõkestamiseks võetud meetmete lõpetamise suunas kutsus komisjon teavitatud asutusi üles prioriseerima COVID-19 vastu võitlemisel hädavajalikke meditsiinivahendeid, tuginedes liikmesriikidega kokku lepitavale loetelule. Hädavajalike meditsiiniseadmete loetelu on esitatud allpool:

Teavitatud asutused – Kättesaadavus ja suutlikkus

Lisaks võttis komisjon kohustuse jagada teavet vastavushindamisasutuste kättesaadavuse ja suutlikkuse kohta ning jagama seda ka turuosalistega. Sellega seoses korraldas komisjon koos teavitatud asutustega, kes vastutavad COVID-19ga seotud meditsiiniseadmete, in vitro diagnostika meditsiiniseadmete ja isikukaitsevahendite sertifitseerimise eest, uuringuid. Allpool loetletud dokumendid sisaldavad teavet nende uuringute tulemuste kohta: