Koronavīrusa pandēmijas dēļ visā pasaulē ir pieaudzis pieprasījums pēc individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, zālēm un terapijas, ko izmantot intensīvās terapijas nodaļās. Lai nodrošinātu, ka Eiropas Savienībā ir laikus pieejamas medicīnas preces, kas nepieciešamas vīrusa apkarošanai, dzīvību glābšanai un sabiedrības veselības krīzes pārvarēšanai, Komisija izveidoja Covid-19 medicīniskā aprīkojuma starpniecības centru, kas uzsāka darbu 2020. gada 1. aprīlī un darbojās sešus mēnešus.
Medicīniskā aprīkojuma pieprasījuma un piedāvājuma salāgošana
Starpniecības centrs cieši sadarbojās ar visu Eiropas Savienības valstu iestādēm, ražotājiem un citām ieinteresētajām personām, lai palīdzētu dalībvalstīm no Eiropā pieejamajiem krājumiem sagādāt to, kas tām nepieciešams.
Tas kalpoja par platformu dialogam un informācijas apmaiņai starp dalībvalstu pārstāvjiem veselības un ekonomikas jomā par medicīniskā aprīkojuma pieprasījumu un piedāvājumu un par veidiem, kā pārvarēt deficītu un veidot spējas. Dialogā ar uzņēmumu pārstāvjiem centrs apkopoja informāciju un atbalstīja informācijas apmaiņu par svarīgāko medicīnas preču pieprasījuma un piedāvājuma attīstību.
Centrs arī nodrošināja dalībvalstis ar atbalsta instrumentiem, t. sk. informācijas apmaiņas platformu, kurā tās varēja darīt zināmas savas īstermiņa, vidējā termiņa un ilgtermiņa vajadzības pēc medicīniskā aprīkojuma un varēja atrast uzņēmumu piedāvājumus.
Centrs pārraudzīja importu, trešo valstu noteiktos eksporta ierobežojumus, ražošanas jaudas un piegādes ķēdes, t. sk. transporta un loģistikas problēmas. Tas arī palīdzēja paredzēt un novērst regulatīvus un tehniskus šķēršļus. Centrs arī palīdzēja uzraudzīt no Eiropas Savienības izvedamo individuālo aizsardzības līdzekļu eksporta atļauju režīmu, ko Komisija ieviesa uz laiku no 2020. gada 15. marta līdz 25. maijam.
Tas viss palīdzēja noteikt, kur vēl nepieciešama rīcība paralēli katram posmam, ko paredz Kopīgais Eiropas ceļvedis Covid-19 ierobežošanas pasākumu atcelšanai, un uzlabot sagatavotību turpmākiem uzliesmojumiem vai iespējamiem turpmākiem vīrusa viļņiem atbilstoši Komisijas paziņojumam par ES veselības jomas īstermiņa sagatavotību turpmākiem Covid-19 uzliesmojumiem.
Starpniecības centrā darbojās eksperti no dažādiem Eiropas Komisijas departamentiem, kas ir iesaistīti cīņā pret Covid-19. Centra darbs tika organizēts piecās ražojumu grupās: individuālie aizsardzības līdzekļi, plaušu ventilatori, cits medicīnas un slimnīcu aprīkojums, testēšanas materiāli, intensīvās terapijas nodaļu terapija un vakcīnas.
Centrs palīdzēja Komisijai ar medicīniskā aprīkojuma kopīgo iepirkumu un krājumu veidošanu, izmantojot rescEU. Tas neorganizēja kopīgu iepirkumu un nenodarbojās ar konkrētu medicīniskā aprīkojuma pieprasījuma un piedāvājuma salāgošanu. Centra uzdevums bija sniegt atbalstu, rīkus un būtisko informāciju, prognozēt un paātrināt medicīniskā aprīkojuma pieejamību, kas vajadzīgs, lai cīnītos pret šo vīrusu.
Centra darbā iesaistījās Eiropas Ekonomikas zonas (Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas) valstis, Šveice un Apvienotā Karaliste.
Partneru meklēšanas platforma
Partneru meklēšanas platforma bija tiešsaistes informācijas vākšanas rīks, kur dalībvalstis varēja norādīt savas paredzamās medicīnisko preču vajadzības un kur uzņēmumi, kas šīs preces ražo un piegādā, varēja augšupielādēt ziņas par attiecīgajiem piedāvājumiem. Platformas darbība sīkāk aprakstīta šajā prezentācijā. Uzņēmumi, kuri vēlējās augšupielādēt piegādes piedāvājumu, varēja aizpildīt veidlapu Komisijas partneru meklēšanas platformā.
Sanāksmes ar dalībvalstīm un asociētajām valstīm
Centrs regulāri rīkoja sanāksmes ar dalībvalstu un asociēto valstu pārstāvjiem, kur apmainījās ar informāciju un apkopoja to. Pamatīgāk apmainīties ar viedokļiem un izpratni par jaunām prioritārajām jomām varēja tematiskajās sanāksmēs.
Tematiskās sanāksmes par testēšanu
Ar Covid-19 testiem var apzināt inficētos cilvēkus, kuri tad var izolēties, lai novērstu vīrusa izplatību. Vienlaikus tiek veikti izsekošanas pasākumi, lai pārbaudītu, vai nav inficēti arī citi cilvēki.
Tāpēc pienācīgas testēšanas stratēģijas un pietiekamas testēšanas spējas ir viens no vissvarīgākajiem aspektiem sagatavotībā un reaģēšanā uz Covid-19. Tomēr pirmajos pandēmijas mēnešos Eiropā trūka testu un testēšanas materiālu, apmācīta laboratorijas personāla un noteikta laboratorijas aprīkojuma.
Centrs 2020. gada 28. maijā rīkoja sanāksmi par testēšanas stratēģijām un pašreizējām un plānotajām spējām Eiropā. Pirms sanāksmes dalībvalstis un asociētās valstis piedalījās aptaujā par šo tematu, sniedzot vairākus noderīgus pamatsecinājumus.
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs iepazīstināja ar savu redzējumu par kontaktu izsekošanu. Kopīgais pētniecības centrs iepazīstināja ar savu Covid-19 in vitro diagnostikas iekārtu un testēšanas metožu datubāzi.
Tematiskās sanāksmes par plaušu ventilatoriem
Kā parādīja Covid-19 pandēmija, Covid-19 pacientu klīniskajā ārstēšanā būtiska nozīme ir plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtām un, eksponenciāli pieaugot pieprasījumam īstermiņā, šo iekārtu var pietrūkt. Lai arī nozare ātri palielināja ražošanu, ar to nepietika, lai apmierinātu ļoti lielo pieprasījumu krīzes kulminācijas laikā.
Tāpēc, lai palīdzētu sagatavoties jaunam iespējamam Covid-19 uzliesmojumam, 2020. gada 29. jūnijā centrs rīkoja sanāksmi par Eiropā gūtajām atziņām un sagatavotību attiecībā uz plaušu ventilatoriem. Lasiet šīs sanāksmes protokolu.
Eiropas Intensīvās terapijas zāļu biedrība (European Society of Intensive Care Medicines) iepazīstināja ar dažām klīnikas ārstu gūtajām atziņām par plaušu ventilatoru izmantošanu intensīvās terapijas nodaļās: plaušu ventilatori glābj dzīvības, bet ir vajadzīgs kvalificēts un specializēts veselības aprūpes personāls, kas zina, kā ar tiem pareizi jārīkojas. Savā pieredzē (1 un 2) ar augošu nepieciešamību pēc ventilatoriem un ražošanas jaudas palielināšanu dalījās Spānija.
Komisija strādāja, lai palīdzētu dalībvalstīm un asociētajām valstīm iegūt nepieciešamos ventilatorus, izmantojot dažādus instrumentus, it īpaši kopīgā iepirkuma nolīgumu un rescEU.
Ražošanas kāpināšana
Covid-19 pandēmija noveda pie būtisku preču trūkuma un radīja vajadzību krietni vien palielināt dažu aprīkojuma veidu ražošanu.
13. maija sanāksmē par individuālo aizsardzības līdzekļu ražošanas kāpināšanu lielais vairākums dalībvalstu skaidroja, ka tās pārrauga medicīniskā aprīkojuma piedāvājumu un proaktīvi uzrunā uzņēmumus, lai aplēstu pašreizējo situāciju attiecībā uz piedāvājumu un saprastu, kā palielināt ražošanu. Savā pieredzē un paraugpraksē dalījās Igaunija un Itālija.
Nākamajā 19. maija sanāksmē tika sīkāk aplūkots pašreizējais piedāvājums un paredzamais medicīniskā aprīkojuma ražošanas palielinājums, arī šķēršļi un problēmas. Bulgārija iepazīstināja ar savu informācijas rīku uzņēmumiem kopā ar norādījumiem un saitēm uz visiem valdības krīzes mazināšanas pasākumiem, kas veikti, lai tiktu galā ar Covid-19 ekonomiskajām sekām. Beļģija iepazīstināja ar Flandrijas Enterprise Europe Network platformu, kurā var meklēt partnerus un dalīties noderīgā informācijā un atbalsta pasākumos.
Citas noderīgas saites
- Sīkāka informācija atrodama Komisijas tīmekļa vietnē par reaģēšanu uz koronavīrusu sabiedrības veselības jomā.
- Paziņojums par ES veselības jomas īstermiņa sagatavotību turpmākiem Covid-19 uzliesmojumiem
- Ārkārtas atbalsta instruments reaģēšanai uz koronavīrusa izraisīto krīzi
- Medicīnisko pretlīdzekļu kopīgais iepirkums
- Eiropas Zāļu aģentūra
- Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs
- Covid-19 in vitro diagnostikas iekārtu un testēšanas metožu datubāze: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/
Medicīniskā aprīkojuma kapacitātes palielināšana
Medicīnisko aprīkojumu parasti novērtē un sertificē valsts līmenī, un to dara paziņota struktūra. Krīzes kulminācijas laikā, ņemot vērā būtisko medicīnisko preču piedāvājuma nepietiekamību, Komisija uzskatīja, ka bija svarīgi atrast veidus, kā šo procesu atvieglot.
Saskaņā ar Kopīgo Eiropas ceļvedi Covid-19 ierobežošanas pasākumu atcelšanai Komisija, vienojoties ar dalībvalstīm, paziņotajām struktūrām sagatavoja sarakstu ar prioritārajām precēm un informēja tirgus dalībniekus par atbilstības novērtēšanas struktūru pieejamību un iespējām. Tika veiktas divas paziņoto struktūru aptaujas. Tas palīdzēja uzņēmumiem ātri laist tirgū dažas ar Covid-19 saistītās preces.
Paziņotās struktūras. Būtiskā aprīkojuma saraksts
Eiropas ceļvedī koronavīrusa ierobežošanas pasākumu atcelšanai, kuru Komisija pieņēma 2020. gada 15. aprīlī, tā aicināja paziņotās struktūras par prioritāru uzskatīt cīņai pret Covid-19 paredzēto būtisko medicīnisko aprīkojumu (par pamatu ņemot sarakstu, par kuru jāvienojas ar dalībvalstīm). Zemāk atrodams svarīgu individuālo aizsardzības līdzekļu saraksts:
Paziņoto struktūru pieejamība un iespējas
Komisija arī apņēmās sniegt informāciju par atbilstības novērtējuma struktūru pieejamību un jaudu un šo informāciju nodot tirgus dalībniekiem. Šajā sakarā Komisija ir aptaujājusi paziņotās struktūras, kuru pienākums ir sertificēt ar Covid-19 saistītas medicīniskās ierīces, in vitro diagnostikas medicīniskās ierīces un individuālos aizsardzības līdzekļus. Šo aptauju rezultāti ir zemāk norādītajos dokumentos.