Přejít na hlavní obsah

Clearingový systém pro zdravotnické vybavení (COVID-19)

V důsledku koronavirové pandemie výrazně stoupla celosvětová poptávka po osobních ochranných prostředcích, léčivých přípravcích a postupech používaných na jednotkách intenzivní péče (JIP). K zajištění včasných dodávek zdravotnických prostředků a přípravků pro boj proti koronaviru, v zájmu záchrany lidských životů a k překonání zdravotní krize v EU zřídila Evropská komise clearingový systém pro zdravotnické vybavení (COVID-19), který fungoval od 1. dubna 2020 po dobu šesti měsíců.

Sladění nabídky s poptávkou po zdravotnickém vybavení

Clearingový systém úzce spolupracoval s vnitrostátními orgány všech zemí EU, výrobci a dalšími zúčastněnými stranami s cílem pomoci zemím zajistit přísun dodávek vybavení, které právě potřebují.

Sloužil jako platforma pro dialog a výměnu zdravotnických a ekonomických informací mezi zástupci členských států ohledně poptávky a nabídky zdravotnického vybavení na úrovni EU a toho, jakým způsobem lze překonat nedostatky a budovat větší kapacitu. Prostřednictvím dialogu se zástupci průmyslu clearingový systém umožnil a podpořil výměnu informací o vývoji nabídky a poptávky po klíčových zdravotnických prostředcích.

Nabídl rovněž členským státům podpůrné nástroje, včetně platformy pro výměnu informací, kde mohly uvést své krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé potřeby zdravotnického vybavení a také tam najít nabídky od společností na dodávky tohoto vybavení.

Clearingový systém monitoroval dovoz, vývozní omezení uplatňovaná třetími zeměmi, výrobní kapacitu a dodavatelské řetězce, včetně dopravních a logistických překážek. Dále pomohl předvídat a řešit problémy vzniklé z regulačních a technických důvodů. Clearingový systém rovněž přispěl ke sledování požadavku na vývozní povolení pro osobní ochranné prostředky opouštějící Evropskou unii, který Komise dočasně zavedla od 15. března do 25. května 2020.

Díky tomu bylo snazší určit, na co by se mělo zaměřit naše úsilí v každé fázi tzv. společného evropského plánu rušení opatření proti šíření COVID-19 a jak zvýšit připravenost na budoucí epidemie nebo možné další výskyty tohoto koronaviru, a to v souladu se sdělením Komise o krátkodobé zdravotní připravenosti EU na rozšíření onemocnění COVID-19.

V rámci clearingovému systému spolupracovali odborníci z různých útvarů Evropské komise, která jsou do boje proti covidové pandemii zapojena. Clearingový systém byl strukturován do pěti sekcí podle typu produktu: osobní ochranné prostředky, plicní ventilátory, jiné lékařské a nemocniční vybavení, testovací materiály a terapeutika pro JIP a očkovací látky.

Systém doplňoval činnost Komise v oblasti společného nabídkového řízení a tvorby nouzových rezerv zdravotnického vybavení prostřednictvím rescEU. Nepodílel se však na organizaci společného zadávání veřejných zakázek, ani přímo neodpovídal za sladění individuální poptávky a nabídky. Jeho role spočívala v poskytování podpory, nástrojů a nezbytných informací, díky čemuž bylo možné předvídat, usnadnit a urychlit dostupnost zdravotnických prostředků potřebných v boji proti koronaviru.

Do činnosti clearingového systému byly zapojeny také země Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko a Norsko), Švýcarsko a Spojené království.

Platforma pro navazování obchodních kontaktů

Jednalo se o online nástroj pro shromažďování informací, kde mohly členské státy uvádět, jaké léčivé přípravky potřebují, a kde společnosti vyrábějící a dodávající tyto produkty mohly uvést podrobnosti o svých nabídkách. Způsob fungování platformy je podrobněji popsán v této prezentaci. Společnosti, které mají zájem nahrát nabídku nabídky, mohly vyplnit formulář na platformě Komise pro navazování kontaktů.

Setkání se zástupci členských států EU a přidružených zemí

V rámci clearingového systému se pořádala pravidelná setkání se zástupci členských států a přidružených zemí. Tato setkání poskytla strukturu pro sdílení informací. Tematická setkání umožnila hlubší výměnu názorů a poznatků o vyvíjejících se prioritních oblastech.

Tematické setkání ohledně testování

Testy na covid-19 umožňují identifikovat nakažené jedince a izolovat je, aby se zabránilo šíření viru. Aplikace pro vysledování kontaktů pak umožňují ověřit, zda byly infikovány i jiné osoby.

Jedním z nejdůležitějších aspektů připravenosti a reakce na COVID-19 jsou proto vhodné testovací strategie a dostatečná kapacita na testování. V prvních měsících pandemie však Evropa trpěla nedostatkem testů, testovacích materiálů, vyškolených laboratorních pracovníků a dodávek určitého laboratorního vybavení.

Dne 28. května 2020 proběhlo v rámci clearingového systému setkání na téma strategie testování a stávající a plánovaná kapacita v Evropě. Před vlastním setkáním se zástupci členských států a přidružených zemí zúčastnili průzkumu na toto téma, který přinesl několik užitečných poznatků.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí vyjádřilo svůj názor na vysledování kontaktů. Společné výzkumné středisko představilo svou databázi diagnostických přístrojů a testovacích metod in vitro na covid-19.

Tematické setkání ohledně plicních ventilátorů

Koronavirová pandemie ukázala, že mechanické ventilátory jsou při léčbě pacientů s tímto onemocněním velmi důležité a že mohou být v důsledku exponenciálního nárůstu poptávky nedostatkové. I když průmysl jejich výrobu rychle navýšil, nestačilo to k uspokojení ohromné poptávky během vrcholící krize. 

Dne 29. června 2020 se proto v rámci clearingového systému konalo setkání zaměřené na získané poznatky a na dostupnost mechanických ventilátorů v Evropě s cílem pomoci připravit se na případný nový výskyt covidu-19. V příloze jsou uvedeny některé zásadní poznatky (zpráva) o ventilátorech.

Některé poznatky o používání ventilátorů klinickými lékaři v zařízeních intenzivní péče představila Evropská společnost o léčivých přípravcích v rámci intenzivní péče (ESICM). Ventilátory sice zachraňují životy, ale musí je správně používat kvalifikovaní a specializovaní zdravotničtí pracovníci. Španělsko se podělilo o své zkušenosti (1 a 2) se zvýšenou potřebou ventilátorů a zvyšováním výrobní kapacity.

Evropská komise pomohla členským státům EU a přidruženým zemím získat potřebné ventilátory prostřednictvím různých nástrojů, zejména dohody o společném zadávání veřejných zakázek a kapacity rescEU.

Zvýšení objemu výroby

Covidová pandemie způsobila nedostatek některých základních produktů a vyvolala potřebu podstatně zvýšit výrobu některých typů zařízení.

Během setkání 13. května 2020 ohledně zvýšení výroby osobních ochranných prostředků se velká většina členských států EU vyjádřila v tom smyslu, že monitorují dodávky zdravotnického vybavení a aktivně oslovují podniky, aby porozuměly současné situaci v oblasti dodávek, a zjistily, jak výrobu navýšit. Estonsko a Itálie se podělily o své zkušenosti a osvědčené postupy.

Na setkání dne 19. května 2020 se podrobněji zkoumala stávající nabídka a očekávaný nárůst výroby zdravotnického vybavení, včetně možných překážek. Bulharsko představilo svůj informační nástroj pro podniky s pokyny a odkazy na všechna vládní protikrizová opatření k řešení hospodářského dopadu covidu-19. Belgie představila platformu, kterou připravila vlámská pobočka sítě Enterprise Europe Network a jejímž účelem je navazování kontaktů a sdílení užitečných informací a podpůrných opatření.

Další užitečné odkazy:

Navýšení kapacity u zdravotnického vybavení

Na vnitrostátní úrovni zdravotnické vybavení obvykle testuje a certifikuje tzv. oznámený subjekt. V době vrcholící krize se Evropská komise vzhledem k nedostatku základních zdravotnických potřeb snažila najít způsoby, jak tento proces usnadnit.

V souladu se společným evropským plánem rušení opatření proti šíření COVID-19 vypracovala Komise po dohodě s členskými státy EU seznam prioritních produktů pro oznámené subjekty a s tržními subjekty sdílela informace o dostupnosti a kapacitě subjektů posuzování shody. Byly provedeny dva průzkumy. To společnostem pomohlo rychle uvést na trh některé výrobky používané v souvislosti s covidem-19.

Oznámené subjekty – seznam nezbytného vybavení

Komise ve svém společném evropském plánu rušení opatření proti šíření COVID-19, který přijala 15. dubna 2020, vyzvala oznámené subjekty, aby dávaly prioritu nezbytnému zdravotnickému vybavení určenému pro boj proti COVID-19, a to na základě seznamu, na němž se dohodly členské státy. Seznam nezbytného zdravotnického vybavení najdete níže:

Oznámené subjekty – dostupnost a kapacita

Komise se dále zavázala poskytovat informace o disponibilitě a kapacitě subjektů posuzování shody a sdílet je s účastníky trhu. V této souvislosti uspořádala průzkumy určené oznámeným subjektům, pod něž spadá certifikace zdravotnických prostředků souvisejících s onemocněním covid-19, diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a osobních ochranných prostředků. Níže najdete výsledky těchto průzkumů: