Prejsť na hlavný obsah

Stredisko na koordináciu ponuky a dopytu v oblasti zdravotníckeho vybavenia pre COVID-19

Pandémia koronavírusu viedla k celosvetovému nárastu dopytu po osobných ochranných prostriedkoch, medicínskych produktoch a terapeutikách používaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Komisia zriadila stredisko na koordináciu ponuky a dopytu v oblasti zdravotníckeho vybavenia pre COVID-19 s cieľom zabezpečiť včasné dodávky potrebného zdravotníckeho vybavenia na boj proti vírusu, zachraňovať životy a prekonať krízu verejného zdravia v Európskej únii. Toto stredisko bolo zriadené na obdobie šiestich mesiacov a svoju činnosť začalo vykonávať 1. apríla 2020.

Zosúlaďovanie dopytu s dodávkou zdravotníckeho vybavenia

Stredisko úzko spolupracovalo s vnútroštátnymi orgánmi v celej EÚ, výrobcami a ďalšími zainteresovanými stranami s cieľom pomôcť členským štátom získavať zdroje, ktoré potrebujú.

Slúžilo ako platforma pre dialóg a výmenu zdravotníckych a ekonomických informácií so zástupcami členských štátov, pokiaľ ide o dopyt a ponuku zdravotníckeho vybavenia na úrovni EÚ, ako aj spôsoby prekonávania nedostatkov a budovania kapacít. Stredisko prostredníctvom dialógu so zástupcami odvetví umožňovalo a podporovalo výmenu informácií o vývoji dopytu a ponuky v prípade kľúčových zdravotníckych produktov.

Takisto poskytovalo členským štátom podporné nástroje vrátane platformy na výmenu informácií, na ktorej mohli oznamovať svoj krátko-, stredno- alebo dlhodobý dopyt po zdravotníckom vybavení a nachádzať zodpovedajúce ponuky od spoločností.

Stredisko monitorovalo dovoz, vývozné obmedzenia zavedené tretími krajinami, výrobnú kapacitu a dodávateľské reťazce vrátane dopravných a logistických prekážok. Rovnako pomáhalo predvídať a riešiť regulačné alebo technické prekážky. Stredisko prispelo aj k monitorovaniu uplatňovania požiadavky vývozného povolenia na osobné ochranné prostriedky vyvážané z Európskej únie, ktorú Komisia dočasne zaviedla od 15. marca do 25. mája 2020.

Vďaka tomu všetkému bolo možné určiť, na čo sa malo zamerať úsilie v každej fáze spoločného európskeho plánu na zrušenie opatrení na zamedzenie šírenia COVID-19, a zvýšiť pripravenosť na budúce vypuknutia nákazy či možné ďalšie vlny výskytu, a to v súlade s oznámením Komisie o krátkodobej pripravenosti EÚ v oblasti zdravia na vypuknutia nákazy COVID-19.

Stredisko spájalo znalosti z rôznych oddelení Európskej komisie zapojených do boja proti COVID-19. Činnosť strediska bola organizovaná v piatich klastroch podľa skupín výrobkov: osobné ochranné prostriedky, respiračné prístroje, ďalšie zdravotnícke a nemocničné zásoby, testovacie materiály a liečebné prípravky pre JIS a vakcíny.

Stredisko dopĺňalo činnosť Komisie v oblasti spoločného verejného obstarávania a vytvárania zásob zdravotníckeho vybavenia v rámci nástroja rescEU. Neorganizovalo spoločné verejné obstarávania, ani priamo nezosúlaďovalo jednotlivé dopyty a ponuky. Úlohou strediska bolo poskytovať podporu, nástroje a kľúčové informácie s cieľom uľahčiť, predvídať a urýchliť dostupnosť zdravotníckych potrieb potrebných na boj proti vírusu.

Na činnosti strediska sa zúčastňovali aj krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko), Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo.

Platforma na zosúladenie dopytu a ponuky

Platforma na zosúladenie dopytu a ponuky predstavovala online nástroj na zber informácií, ktorý členským štátom umožňoval zadať svoj očakávaný dopyt po zdravotníckom vybavení, a spoločnostiam, ktoré vyrábajú dané produkty, umožňoval nahrať podrobnosti o svojich príslušných ponukách dodávky zdravotníckeho vybavenia. Fungovanie platformy je podrobnejšie opísané v tejto prezentácii. Spoločnosti, ktoré chceli nahrať ponuky dodávky zdravotníckeho vybavenia, mohli vyplniť formulár na platforme Komisie na zosúladenie dopytu a ponuky.

Stretnutia s členskými štátmi a pridruženými krajinami

Stredisko organizovalo pravidelné stretnutia so zástupcami členských štátov a pridružených krajín, ktoré poskytovali rámec pre združovanie a výmenu informácií. Tematické stretnutia umožňovali hlbšiu výmenu názorov a poznatkov o vývoji v prioritných oblastiach.

Tematické stretnutie o testovaní

Testovanie na COVID-19 umožňuje identifikáciu nakazených jednotlivcov a ich izoláciu s cieľom zabrániť šíreniu vírusu. Zároveň sa sledovaním kontaktov overuje, či sú nakazení aj iní jednotlivci.

Vhodné stratégie testovania a dostatočná testovacia kapacita sú preto jedným z najdôležitejších aspektov pripravenosti a reakcie na COVID-19. V prvých mesiacoch pandémie však Európa nemala dostatok testov a testovacích materiálov, vyškoleného laboratórneho personálu a určitého laboratórneho vybavenia.

Stredisko zorganizovalo 28. mája 2020 stretnutie o stratégiách testovania a o súčasnej a plánovanej kapacite v Európe. Členské štáty a pridružené krajiny sa pred stretnutím zapojili do prieskumu na túto tému, ktorý priniesol užitočné kľúčové poznatky.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb poskytlo svoje stanovisko k sledovaniu kontaktov. Spoločné výskumné centrum predstavilo svoju databázu diagnostických pomôcok in vitro a testovacích metód pre COVID-19.

Tematické stretnutie o ventilátoroch

Zo skúseností s pandémiou COVID-19 vyplýva, že pľúcne ventilátory majú rozhodujúci význam pri klinickom manažmente pacientov s ochorením COVID-19 a že vzhľadom na exponenciálny krátkodobý dopyt nemusí ich počet stačiť. Hoci odvetvie rýchlo zvýšilo výrobu, nestačilo to na uspokojenie veľmi vysokého dopytu počas vrcholiacej krízy. 

Stredisko preto 29. júna 2020 zorganizovalo stretnutie zamerané na získané poznatky a dostupnosť pľúcnych ventilátorov v Európe s cieľom pomôcť pripraviť sa na prípadný opätovný výskyt COVID-19. Pripojené sú niektoré kľúčové poznatky (správa zo stretnutia) o ventilátoroch.

Niektoré poznatky o používaní ventilátorov klinickými lekármi na jednotkách intenzívnej starostlivosti predstavila Európska spoločnosť intenzívnej medicíny (ESICM): ventilátory zachraňujú životy, ale musia ich obsluhovať kvalifikovaní a špecializovaní zdravotnícki pracovníci. Španielsko sa podelilo o svoje skúsenosti (1 a 2) s tým, ako riešilo zvýšený dopyt po ventilátoroch a ako posilnilo výrobnú kapacitu.

Komisia sa usilovala pomôcť členským štátom a pridruženým krajinám získať potrebné ventilátory prostredníctvom rôznych nástrojov, najmä dohody o spoločnom obstarávaní a rescEU.

Zvýšenie objemu výroby

Prepuknutie pandémie COVID-19 viedlo k závažným nedostatkom základných výrobkov a vyvolalo potrebu značne zvýšiť výrobu niektorých typov vybavenia.

Na stretnutí 13. mája o zvýšení výroby osobných ochranných prostriedkov (OOP) prevažná väčšina členských štátov uviedla, že monitoruje dodávky zdravotníckeho vybavenia a že aktívne oslovuje podniky s cieľom získať prehľad o súčasnej situácii v oblasti dodávok a zistiť, ako zvýšiť výrobu. Estónsko a Taliansko sa podelili o svoje skúsenosti a najlepšie postupy.

Na nasledujúcom stretnutí 19. mája sa podrobnejšie skúmala existujúca ponuka a očakávaný nárast výroby zdravotníckeho vybavenia vrátane prekážok a ťažkostí. Bulharsko predstavilo svoj informačný nástroj pre podniky s usmerneniami a odkazmi na všetky vládne protikrízové opatrenia vlády na riešenie hospodárskeho vplyvu COVID-19. Belgicko predstavilo platformu organizovanú sieťou Enterprise Europe Network Flanders určenú na zosúladenie dopytu a ponuky a výmenu užitočných informácií a podporných opatrení.

Ďalšie užitočné odkazy:

Navýšenie kapacity pri zdravotníckom vybavení

Zdravotnícke vybavenie zvyčajne posudzuje a certifikuje notifikovaná osoba na vnútroštátnej úrovni. V čase vrcholiacej krízy sa Komisia vzhľadom na nedostatok základných zdravotníckych potrieb snažila nájsť spôsoby, ako tento proces uľahčiť.

V súlade so spoločným európskym plánom na zrušenie opatrení na zamedzenie šírenia COVID-19 a po dohode s členskými štátmi Komisia vypracovala zoznam prioritných výrobkov pre notifikované osoby a poskytla účastníkom trhu informácie o dostupnosti a kapacite orgánov posudzovania zhody. Uskutočnili sa dva prieskumy týkajúce sa notifikovaných osôb. Spoločnostiam to pomohlo rýchlo uviesť na trh niektoré výrobky týkajúce sa COVID-19.

Notifikované osoby – zoznam základného vybavenia

V spoločnom európskom pláne na zrušenie opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, ktorý bol prijatý 15. apríla 2020, Komisia vyzvala notifikované osoby, aby sa prednostne zaoberali základným zdravotníckym vybavením na boj proti ochoreniu COVID-19, a to na základe zoznamu, ktorý si dohodnú s členskými štátmi. Zoznam základného zdravotníckeho vybavenia je uvedený nižšie:

Notifikované osoby – dostupnosť a kapacita

Komisia sa okrem toho zaviazala poskytovať informácie o dostupnosti a kapacite orgánov posudzovania zhody a sprístupňovať takéto informácie účastníkom trhu. V tejto súvislosti Komisia vykonala prieskumy u notifikovaných osôb zodpovedných za certifikáciu zdravotníckych pomôcok, diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro a osobných ochranných prostriedkov súvisiacich s ochorením COVID-19. Nižšie uvedené dokumenty obsahujú zistenia z týchto prieskumov: