Preskoči na glavno vsebino

Posredovalnica za medicinsko opremo

Zaradi pandemije koronavirusa je naraslo svetovno povpraševanja po osebni zaščitni opremi, medicinskih proizvodih in načinih zdravljenja, ki se uporabljajo na oddelkih za intenzivno nego. Za pravočasno razpoložljivost medicinske opreme, potrebne za boj proti virusu, reševanje življenj in premagovanje krize javnega zdravja v Evropski uniji, je Komisija vzpostavila posredovalnico za medicinsko opremo, ki je začela delovati 1. aprila 2020 za šest mesecev.

Usklajevanje ponudbe in povpraševanja po medicinski opremi

Posredovalnica je tesno sodelovala z nacionalnimi organi v EU, proizvajalci in drugimi deležniki ter tako državam članicam pomaga pri iskanju razpoložljivih zalog za odziv na njihove potrebe.

Bila je platforma za dialog in izmenjavo informacij s predstavniki držav članic na področju zdravja in gospodarstva o povpraševanju in ponudbi medicinske opreme na ravni EU ter sredstvih za odpravljanje pomanjkanja in izgradnjo zmogljivosti. Posredovalnica je v dialogu s predstavniki industrije zbirala informacije in podpirala izmenjavo informacij o spremembah vzorcev povpraševanja in ponudbe za ključne medicinske proizvode.

Državam članicam je tudi dala na razpolago podporna orodja vključno s platformo za izmenjavo informacij, na kateri so lahko predstavile svoje kratko- srednje- in dolgoročne potrebe po medicinski opremi in našle ponudbe podjetij za dobavo.

Posredovalnica je spremljala uvoz, izvozne omejitve tretjih držav, proizvodne zmogljivosti ter dobavne verige, vključno s prometnimi in logističnimi ozkimi grli. Prav tako je pomagala predvideti in odpraviti zastoje zaradi regulativnih ali tehničnih razlogov. Posredovalnica je prispevala tudi k spremljanju zahteve za izvozno dovoljenje za osebno zaščitno opremo, ki zapušča Evropsko unijo, ki jo je uvedla Komisija in je začasno veljala od 15. marca do 25. maja 2020.

S pomočjo vsega tega je bilo mogoče ugotoviti, kam bi bilo treba usmeriti prizadevanja v vsaki od faz skupnega evropskega časovnega načrta za odpravo ukrepov za zajezitev COVID-19, da bi izboljšali pripravljenost na prihodnje izbruhe ali morebitne nove valove virusa, in sicer v skladu s Sporočilom Komisije o kratkoročni zdravstveni pripravljenosti EU na izbruhe COVID-19.

Posredovalnica je zbrala strokovno znanje različnih služb Evropske komisije, ki sodelujejo v boju proti COVID-19. Posredovalnica je bila organizirana v petih skupinah, in sicer glede na vrste proizvodov: oprema za osebno zaščito, ventilatorji, druge medicinske in bolnišnične potrebščine, testni materiali ter terapevtiki in cepiva na oddelkih za intenzivno nego.

Posredovalnica je dopolnjevala delo Komisije na področju skupnega javnega naročanja in ustvarjanja zalog medicinske opreme v okviru rescEU. Namenjena ni bila skupnemu javnemu naročanju in tudi ne neposrednemu usklajevanju posameznega povpraševanja in ponudbe. Njena vloga je bila zagotoviti podporo, orodja in ključne informacije, da se olajša, predvidi in pospeši razpoložljivost medicinske opreme, potrebne za obvladovanje virusa.

Pri delu posredovalnice so sodelovale države Evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Lihtenštajn in Norveška), Švica in Združeno kraljestvo.

Platforma za povezovanje

Platforma za povezovanje je bila spletno orodje za zbiranje informacij, kjer so lahko države članice navedle svoje pričakovane potrebe po medicinskih proizvodih in kjer so lahko podjetja, ki proizvajajo in dobavljajo te proizvode, naložila podatke o svojih ponudbah. Delovanje platforme je podrobneje opisano v tej predstavitvi. Podjetja, ki so želela naložiti ponudbo za dobavo, so lahko na platformi Komisije izpolnila obrazec.

Sestanki z državami članicami in pridruženimi državami

Posredovalnica je organizirala redne sestanke s predstavniki držav članic in pridruženih držav. Ti sestanki so zagotovili strukturo za zbiranje in souporabo informacij. Tematski sestanki so omogočili bolj poglobljeno izmenjavo mnenj in spoznanj o spreminjajočih se prednostnih področjih.

Tematski sestanki o testiranju

S testiranjem za COVID-19 je mogoče ugotoviti, kateri posamezniki so okuženi, in jih osamiti, da bi preprečili širjenje virusa. Hkrati se izvajajo dejavnosti spremljanja in sledenja, da bi preverili, ali so bili okuženi še drugi posamezniki.

Primerne strategije testiranja in zadostne zmogljivosti za testiranje so zato med najbistvenejšimi vidiki pripravljenosti in odziva na COVID-19. Toda v Evropi je v prvih mesecih pandemije primanjkovalo testov in testnih materialov, usposobljenega laboratorijskega osebja in ponekod laboratorijske opreme.

Posredovalnica je 28. maja 2020 organizirala sestanek o strategijah testiranja ter o trenutni in načrtovani zmogljivosti v Evropi. Države članice in pridružene države so pred sestankom izpolnile anketo o tej temi, ki je prinesla nekaj koristnih ključnih ugotovitev.

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni je predstavil svoje poglede na sledenje stikom. Skupno raziskovalno središče je predstavilo svojo podatkovno zbirko o in vitro diagnostičnih pripomočkih in metodah testiranja za COVID-19.

Tematski sestanki o ventilatorjih

Pri izbruhu pandemije COVID-19 se je pokazalo, da so mehanski ventilatorji ključnega pomena za klinično ravnanje z bolniki z boleznijo COVID-19 in da jih lahko primanjkuje, ker kratkoročno povpraševanje po njih eksponentno narašča. Industrija je sicer hitro povečala proizvodnjo, vendar to ni zadostovalo za pokritje zelo velikega povpraševanja na vrhuncu krize. 

Posredovalnica je zato 29. junija 2020 organizirala sestanek o pridobljenih izkušnjah in pripravljenosti glede mehanskih ventilatorjev v Evropi v pomoč pri pripravah na možen porast koronavirusne bolezni 2019. Priloženih je nekaj ključnih ugotovitev (poročilo o sestanku) o ventilatorjih.

Nekaj pridobljenih izkušenj z uporabo ventilatorjev na oddelkih za intenzivno nego so predstavili klinični zdravniki v Evropskem združenju za intenzivno medicino: ventilatorji rešujejo življenja, vendar jih mora pravilno uporabljati usposobljeno in specializirano zdravstveno osebje. Španija je poročala o svojih izkušnjah (1 in 2) s pokrivanjem povečanih potreb po ventilatorjih in krepitvijo proizvodnih zmogljivosti.

Komisija si je prizadevala pomagati državam članicam in pridruženim državam pri pridobivanju potrebnih ventilatorjev z različnimi instrumenti, predvsem s sporazumom o skupnem javnem naročanju za zagotavljanje zdravstvenih protiukrepov in programom rescEU.

Povečevanje proizvodnje

Zaradi izbruha pandemije COVID-19 je večkrat prišlo do pomanjkanja bistvenih proizvodov in treba je bilo močno povečati proizvodnjo nekaterih vrst opreme.

Na sestanku o povečevanju proizvodnje osebne zaščitne opreme, ki je bil 13. maja, je velika večina držav članic pojasnila, da spremljajo svojo dobavo medicinske opreme in proaktivno navezujejo stike s podjetji, da bi se seznanile s trenutnimi razmerami glede ponudbe in ugotovile, kako bi lahko povečale proizvodnjo. Estonija in Italija sta poročali o svojih izkušnjah in dobrih praksah.

Na nadaljnjem sestanku, ki je bil 19. maja, je bila podrobneje preučena obstoječa ponudba in povečanje proizvodnje medicinske opreme vključno z ovirami in ozkimi grli. Bolgarija je predstavila svoje orodje za informiranje za podjetja z navodili in povezavami na vse vladne protikrizne ukrepe za odpravljanje učinkov COVID-19 na gospodarstvo. Belgija je predstavila platformo, ki jo je organizirala mreža Enterprise Europe Network za Flamsko za navezovanje stikov ter izmenjavo koristnih informacij in podpornih ukrepov.

Druge uporabne povezave:

Lažje povečevanje zmogljivosti medicinske opreme

Medicinsko opremo običajno ocenjuje in certificira priglašeni organ na nacionalni ravni. Na vrhuncu krize je Komisija spričo pomanjkanja bistvenih medicinskih potrebščin menila, da je nujno najti načine za lažji potek tega postopka.

V skladu s skupnim evropskim načrtom za odpravo ukrepov za zajezitev COVID-19 je v dogovoru z državami članicami sestavila prednostni seznam proizvodov za priglašene organe in udeležencem na trgu posredovala informacije o razpoložljivosti in zmogljivosti organov za ocenjevanje skladnosti. Med priglašenimi organi sta bili izvedeni dve anketi. S pomočjo tega so podjetja hitro dala na trg nekatere proizvode v zvezi s COVID-19.

Priglašeni organi – seznam bistvene opreme

Komisija je v skupnem evropskem časovnem načrtu za odpravo ukrepov za zajezitev COVID-19, sprejetem 15. aprila 2020, pozvala priglašene organe, naj v boju proti COVID-19 dajo prednost nujni medicinski opremi na podlagi seznama, o katerem naj bi se dogovorila z državami članicami. Seznam nujne medicinske opreme:

Priglašeni organi – razpoložljivost in zmogljivost

Poleg tega se je Komisija zavezala, da bo zagotovila informacije o razpoložljivosti in zmogljivosti organov za ugotavljanje skladnosti ter jih delila s tržnimi udeleženci. Zato je izvedla anketi pri priglašenih organih, ki so pristojni za certificiranje s COVID-19 povezanih medicinskih pripomočkov, in vitro diagnostičnih medicinskih pripomočkov in osebne zaščitne opreme. Ugotovitve teh anket: