Ugrás a fő tartalomra
Archivált tartalom

Az ebben a rovatban közzétett weboldalakat már nem frissítjük, és egy részük valószínűleg már elavult. Az archivált tartalmak kizárólag a múltban közzétett anyagok visszakeresésére szolgálnak.

Az egészségügyi szolgáltatások és ellátás megszervezése és biztosítása alapvetően az uniós tagországok felelőssége. Az uniós népegészségügyi politika kiegészíti a nemzeti szakpolitikákat annak biztosítása érdekében, hogy az EU erősebb európai egészségügyi unió kialakításán munkálkodjon, amely minden európai polgár javát szolgálja.  

Biztonságos és hatásos védőoltások

A Bizottság és a tagállamok közös uniós megközelítést alkalmaztak a Covid19 elleni oltóanyag-ellátás biztosítása és az oltóanyagok elosztásának megkönnyítése érdekében, elősegítve az időben történő hozzáférést és az oltóanyagok rendelkezésre állását az EU egész területén. Az EU-ban 2020 végén kezdődött meg – szigorú engedélyezési eljárásokat követően és a legszigorúbb biztonsági előírások betartása mellett – a biztonságos és hatékony oltóanyagok forgalmazása. Azóta az Európai Bizottság 4,2 milliárd Covid19-oltóanyagdózist biztosított. 2023 augusztusáig a felnőtt lakosság 84,8%-át oltották be a vírus ellen. Az „Európa együtt” keretében több mint 530 millió vakcinadózist juttattak el adományként a világ országainak. 

A Covid19 szűrése és kezelése

Jóllehet a lakosság átoltása a legjobb módja volt annak, hogy legyőzzük a világjárványt és életünk visszatérhessen a rendes kerékvágásba, a Bizottság továbbra is elkötelezett annak biztosítása mellett, hogy megfelelő Covid19 elleni terápiás készítmények álljanak rendelkezésre a koronavírussal fertőzött személyek kezelésére. Az Európai Bizottság az európai egészségügyi unió kiépítésének részeként és az uniós oltóanyag-stratégia kiegészítéseként kidolgozta a Covid19 elleni terápiás készítményekre vonatkozó stratégiát, hogy támogassa a – többek között a „hosszú Covid” kezelésére irányuló – gyógyszerek kifejlesztését és rendelkezésre állását. Az Európai Gyógyszerügynökség a potenciális Covid19-kezelések 2021. évi jegyzékén szereplő tizenöt terápiás készítmény közül kilencet biztonságosnak és hatásosnak minősített, és Unió-szerte kezelték a betegeket ezekkel a készítményekkel. A Bizottság két terápiás készítmény beszerzésére kötött közbeszerzési szerződést.  

Az Európai Bizottság ajánlásokat adott ki a közös vizsgálati megközelítésre és a vírus terjedésének nyomon követésére vonatkozóan, és támogatta a megfigyelési kapacitás fejlesztését. 

Az európaiak egészségének védelme

A Bizottság kezdeményezéseket terjesztett elő az európaiak egészségének védelmére: javítani kívánta a válsághelyzetekre való felkészültséget és reagálást, valamint az uniós egészségügyi rendszerek hosszú távú rezilienciáját.

A Covid19-válság korai tanulságaira építve a Bizottság 2020 novemberében javaslatot tett az európai egészségügyi unió kialakítására. Ez minden olyan társadalmi és gazdasági előnyt biztosít Európa számára, amellyel uniós és globális szinten egyaránt képessé válhat az egészségügyi válságok megelőzésére, az azokra való felkészülésre és azok kezelésére. Egy erős európai egészségügyi unió révén fenn tudjuk tartani életmódunkat és meg tudjuk védeni gazdaságainkat és társadalmainkat.

Ennek eredményeként erősödött az összehangolt uniós szintű reagálás. 2022. november 23-án elfogadták a határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyekről szóló rendeletet, amely az uniós közegészség-védelmi keret egyik legfontosabb jogi aktusaként kiterjeszti az egészségügyi felkészültség, korai előrejelzés és reagálás már meglévő uniós szintű mechanizmusait, valamint megerősíti a két kulcsfontosságú uniós egészségügyi ügynökség – az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ és az Európai Gyógyszerügynökség – megbízatását.

A Bizottság kezdeményezésére 2021 márciusában elfogadott és 5,1 milliárd EUR összegű finanszírozással ellátott, „az EU az egészségért” elnevezésű 2021-27-es uniós egészségügyi program megerősíti az egészségügyi rendszerek rezilienciáját, és előmozdítja az innovációt az egészségügyi ágazatban. „Az EU az egészségért” program jelentős mértékben hozzájárul a Covid19 utáni helyreállításhoz azáltal, hogy egészségesebbé teszi az EU lakosságát, támogatja a határokon átterjedő egészségügyi veszélyek elleni küzdelmet, és fokozza az EU mint leendő erős európai egészségügyi unió felkészültségét és képességét arra, hogy hatékonyan reagáljon a jövőbeli egészségügyi válságokra.

A 2020. novemberi európai gyógyszerstratégia időtálló szabályozási keret létrehozását javasolta, és az volt a célja, hogy támogassa az ipart az olyan kutatások és technológiák előmozdításában, amelyek elősegítik a betegek terápiás szükségleteinek kielégítését és a piaci hiányosságok kezelését. A stratégia foglalkozott a Covid19-világjárvány által feltárt hiányosságokkal, és intézkedéseket javasolt a rendszer megerősítésére. 2023 áprilisában a Bizottság olyan új irányelvre és új rendeletre tett javaslatot, amelyek módosítják és felváltják a meglévő gyógyszerészeti jogszabályokat.

A Covid19-világjárvány fényében a Bizottság 2021 februárjában elindította a „HERA inkubátort”, az európai biovédelmi felkészültségi tervet, amelynek célja a vírus új variánsainak észlelése és elemzése, oltóanyagok kifejlesztése a meglévő oltóanyagokkal szemben esetlegesen ellenálló új vírusvariánsok ellen, valamint az új variánsokhoz igazított vakcinák nagyszabású és gyors kifejlesztése és előállítása.

E tervre építve a Bizottság 2021 szeptemberében az európai egészségügyi unió egyik fő pilléreként létrehozta az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóságot (HERA), amelynek célja, hogy hozzájáruljon Európa jövőbeli egészségügyi szükséghelyzetekkel és egyéb kockázatokkal szembeni rezilienciájához.

A HERA operatív információkat gyűjt, hogy előre jelezze a fenyegetéseket és a potenciális egészségügyi válságokat, és segíti a veszélyhelyzetek elhárításához szükséges reagálási kapacitások kiépítését. Veszélyhelyzetek esetén biztosítja gyógyszerek, oltóanyagok és egyéb egészségügyi védőeszközök kifejlesztését, legyártását és elosztását. Működésének első évében a HERA létrehozta a Covid19-variánsokkal foglalkozó szakértői csoportot, hogy nyomon kövesse a mutációkat.

A Covid19-világjárvány idején az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC), a vírus terjedésének kockázatát és népegészségre gyakorolt hatást értékelő kulcsfontosságú szerv rendszeres kockázatértékelést és járványügyi frissítéseket tett közzé, valamint technikai támogatást nyújtott. Az ECDC emellett tájékoztatta a nyilvánosságot a világjárványról, a vírus terjedéséről, a tünetekről, a tesztelésről, a kezelésekről és a megelőzésről. E tájékoztatást a Covid19-kérdések és válaszok oldalon tették közzé.

A Bizottság létrehozta az EU FAB-ot – az oltóanyagok és gyógyszerek gyártására szolgáló, jövőbeni válságok esetén azonnal mozgósítható gyártási kapacitások hálózatát –, és megkezdte a vegyi és nukleáris fenyegetések elleni felszerelések és gyógyszerek készletezését.

A Covid19-világjárvány folyamán a Bizottság további konkrét intézkedésekre tett javaslatot, amelyek segítségével elkerülhető, hogy megsokszorozódjon a koronavírus-esetek száma, mint ahogyan az a 2022–2023-as őszi és téli szezonban történt. A Bizottság akkor arra ösztönözte a tagállamokat, hogy javítsák az átoltottságot az alapoltás terén, kezeljék prioritásként az emlékeztető adagok beadását, kombinálják a koronavírus és az influenza elleni oltási kampányt, és egyértelműen tájékoztassák a polgárokat az oltás előnyeiről. Az intézkedések kiemelték továbbá az erőteljes egészségügyi rendszerek és kapacitások fontosságát valamennyi tagállamban. A Bizottság azt is tanácsolta, hogy hozzanak további intézkedéseket az egészségügyi dolgozók és az egész népesség jó mentális egészségének támogatása céljából.

Az egészségügyi rendszerek támogatása

Az uniós polgári védelmi mechanizmus és a rescEU

A Covid19-világjárvány idején és különösen a válság első hónapjaiban az EU az uniós polgári védelmi mechanizmus keretében koordinálta és társfinanszírozta több mint 190 millió egyéni védőeszköz és orvosi felszerelés szállítását, a kórházak egészségügyi személyzetének megerősítését, és több mint 10,5 millió adag koronavírus-oltóanyag eljuttatását több mint 55 országba az EU-ban és világszerte.

A Bizottság által 2021-ben a Covid19-világjárványhoz hasonló egészségügyi válságok következtében kialakuló szükségletekre való gyorsabb reagálás érdekében létrehozott rescEU közös európai stratégiai tartalékkészletet több mint 3 millió orvosi és védőeszköz, valamint laboratóriumi felszerelés gyors eljuttatását tette lehetővé a világjárvánnyal küzdő tagállamokba.

Válságkezelés és szolidaritás

Egészségügyi együttműködés a tagállamok között

A Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ (ERCC) kulcsfontosságú szerepet játszott a helyzet enyhítésére tett erőfeszítésekben: a hét minden napján, 24 órában rendelkezésére állt az (európai vagy más) országoknak.

2020 áprilisában a Bizottság iránymutatást bocsátott ki a nemzeti, regionális és helyi hatóságok közötti határokon átnyúló egészségügyi együttműködésről. A cél a betegek átszállítása terén folytatott együttműködés megkönnyítése, képzett orvosi segítség nyújtása, a betegek mobilitásának biztosítása, az egészségügyi költségek megtérítésének elősegítése, valamint általánosságban a világjárvány miatt a nemzeti egészségügyi rendszerekre nehezedő terhek enyhítése volt. A Bizottság vezetésével működő Egészségügyi Biztonsági Bizottság és az uniós korai figyelmeztető és gyorsreagáló rendszer révén a Bizottság koordinálta a határokon átnyúló egészségügyi segítségnyújtás iránti kérelmeket.

Az EU Szolidaritási Alapja

A koronavírus-világjárványra válaszul hozott rendkívüli intézkedések keretében az uniós jogalkotók 2020 márciusában kiterjesztették az EU Szolidaritási Alapjának hatályát, hogy az a súlyos népegészségügyi szükséghelyzetekre is kiterjedjen. 2021. márciusban a Bizottság egy csaknem 530 millió euró összegű átfogó pénzügyi támogatási csomag elfogadására tett javaslatot, hogy további hozzájárulással támogassa a tagállamokat és a csatlakozásra váró országokat a koronavírus-világjárvány elleni küzdelemben. A Tanács és az Európai Parlament 2021 májusában jóváhagyta az EU Szolidaritási Alapjának e javaslattal összhangban történő igénybevételét.

 

Felelősségkizáró nyilatkozat. Az oldal tartalma legutoljára 2023 szeptemberében frissült.