Ugrás a fő tartalomra

Hatékony eszköz, mely megkönnyítette gazdaságaink és társadalmaink újbóli megnyitását

A több mint 2,3 millió példányban kiállított uniós igazolvány a Covid19-világjárványra válaszul hozott európai intézkedések alapvető eleme.

Az igazolvány, mely azt tanúsítja, hogy birtokosát beoltották a Covid19 ellen, illetve negatív teszteredménye van vagy nemrég gyógyult fel a fertőzésből, megkönnyítette a polgárok biztonságos utazását, és kulcsfontosságú volt a válság által súlyosan érintett európai idegenforgalmi ágazat támogatásában is.

Az igazolvány megkönnyítette a polgárok biztonságos utazását az Európai Unió egész területén, amikor a tagállamok népegészségügyi okokból korlátozták az utazást. Emellett lehetővé tette, hogy a tagállamok összehangolt módon oldják fel a korlátozásokat, amint a járványhelyzet ezt megengedte. 2022 augusztusára minden járványügyi korlátozás megszűnt az EU-n belüli utazások vonatkozásában.

Az uniós digitális Covid-igazolvány világszerte is sikeresnek bizonyult: globális szabványként honosodott meg a nemzetközi utazás terén, és ez az egyetlen ilyen rendszer, mely nemzetközi szinten működik. Négy kontinens 51 országa élt ennek a digitális tanúsítási eszköznek az előnyeivel. 

Az uniós digitális Covid-igazolványról szóló rendelet 2021. július 1. és 2023. június 30. között volt alkalmazásban. 

Előrelépés a globális egészségbiztonság felé

2023. július 1-jén a WHO átvette a digitális Covid19-tanúsítás uniós rendszerét, és annak felhasználásával globális rendszert hoz létre, amely segít megvédeni a világ lakosságát a jelenlegi és jövőbeli egészségügyi fenyegetésektől, többek között a világjárványoktól. Ez az első fontos lépés a WHO Globális Digitális Egészségügyi Tanúsítási Hálózatának létrehozása felé, mely lehetővé teszi majd az egészségügyi okmányok globális ellenőrzését.

A WHO saját struktúrája keretében világszerte elő fogja segíteni ezt a folyamatot, és első lépésben egységesíti a digitális Covid19-igazolványokat. Ennek jegyében – a csalások megelőzése érdekében – átveszi a digitális aláírások validálására vonatkozó uniós szabványokat. Az igazolványbirtokosok személyes adataihoz a WHO azonban nem fog hozzáférni: a digitális igazolványok ezzel kapcsolatos szempontjai továbbra is a nemzeti kormányok kizárólagos hatáskörébe tartoznak.

EU–WHO digitális partnerség

Az uniós digitális Covid-igazolvány WHO általi alkalmazásának megkönnyítése, valamint működésének és továbbfejlesztésének elősegítése érdekében az Európai Bizottság és a WHO megállapodott abban, hogy partnerként lép fel a digitális egészségügy területén.

A partnerség a WHO rendszerének technikai fejlesztésére fog törekedni, szakaszos megközelítést alkalmazva a további felhasználási területek lefedése céljából (ilyen lehet például a nemzetközi oltási vagy profilaxist tanúsító igazolvány digitalizálása). Az ehhez hasonló digitális megoldások elterjedése elengedhetetlen ahhoz, hogy biztosíthassuk a polgárok jobb egészségét világszerte.

A WHO globális digitális egészségügyi tanúsítási hálózata

A WHO globális digitális egészségügyi tanúsítási hálózata egy önkéntességi alapon működő rendszer, amely megkönnyíti az egészségügyi okmányok érvényesítését és az elektronikus egészségügyi adatok biztonságos felhasználását.

A tagállamok önkéntességi alapon csatlakozhatnak a WHO globális digitális egészségügyi tanúsítási hálózatához. A 2023. június 27-én elfogadott tanácsi ajánlás arra ösztönzi a tagállamokat, hogy csatlakozzanak a WHO hálózatához, és kérés alapján továbbra is állítsanak ki Covid19-igazolványokat.

A Bizottság és a WHO nem kötelező erejű igazgatási megállapodást írt alá. Ez az igazgatási megállapodás technikai dokumentum, amely körvonalazza, hogyan működhet együtt az Európai Bizottság és a WHO az uniós digitális Covid-igazolvány keretrendszerének szélesebb körű meghonosításában és a globális digitális egészségügyi tanúsítási hálózat továbbfejlesztésében. 

Időrendi áttekintés

  1. 2023. július 1.

    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) átveszi a digitális Covid19-tanúsítás uniós rendszerét, és annak révén olyan globális rendszert hoz létre, amely segít megvédeni a világ lakosságát a jelenlegi és jövőbeli egészségügyi fenyegetésektől, többek között a világjárványoktól.

  2. 2023. június 30.

    Az uniós digitális Covid-igazolványról szóló rendelet hatályát veszti.

  3. 2022. december 13.

    A Tanács felülvizsgált ajánlást fogad el az EU-n belüli utazási korlátozások feloldásáról.

  4. 2022. június 29.

    Döntés születik az uniós digitális Covid-igazolványról szóló rendelet 2023. június 30-ig történő meghosszabbításáról. A tagállamok mostantól oltási igazolványokat állíthatnak ki a klinikai vizsgálatok résztvevői számára, és el fogják ismerni az antigéntesztek további típusait.

  5. 2022. március 29.

    Új szabály születik, miszerint a kiskorúakra nem alkalmazandó az oltási igazolványok elfogadására vonatkozóan megállapított 9 hónapos időszak.

  6. 2022. február 22.

    Mostantól antigéngyorsteszt eredménye alapján is ki lehet állítani gyógyultsági igazolványt.

  7. 2022. január 25.

    A Tanács frissíti ajánlását az EU-n belüli biztonságos utazás koordinációját biztosító intézkedésekről, amelyeket immár nem a kiindulás helye szerinti régiók, hanem az egyének helyzete alapján kell meghozni.

  8. 2021. december 21.

    A Bizottság új szabályai 9 hónapos kötelező elfogadási időszakot állapítanak meg az EU-n belüli utazást elősegítő oltási igazolványokra vonatkozóan.

  9. 2021. július 1. – 2021. augusztus 12.

    Bevezetési időszak: ha egy tagállam még nem áll készen arra, hogy állampolgárai számára kiállítsa az új igazolványt, ebben az időszakban még használhat más formátumú tanúsítványt, amelyet a többi tagállamnak el kell fogadnia.

  10. 2021. július 1.

    Az uniós digitális Covid-igazolvány EU-szerte alkalmazandóvá válik.

  11. 2021. június közepe

    A Tanács frissíti ajánlását az Unión belüli utazásról.

  12. 2021. június 1–30.

    Kezdeti szakasz: a tagállamok – ha már készen állnak arra, hogy kiállítsák és ellenőrizzék az igazolványokat, és a szükséges jogalappal is rendelkeznek – önkéntes alapon megkezdhetik az igazolványok kibocsátását.

  13. 2021. június 1.

    Megkezdi működését az uniós átjáró (a nemzeti rendszerek összekapcsolása).

  14. 2021. május 20.

    Az Európai Parlament és a Tanács megállapodásra jut az uniós digitális Covid-igazolványról.

  15. 2021. május 7.

    A Bizottság megkezdi az uniós tanúsítványok hitelesítését megkönnyíteni hivatott uniós interoperabilitási infrastruktúra (uniós átjáró) kísérleti tesztelését.

  16. 2021. április 22.

    Az e-egészségügyi hálózatban részt vevő tagállami képviselők megállapodásra jutnak a rendszer megvalósításának főbb műszaki leírásait ismertető iránymutatásokról. Ez döntő lépés a szükséges infrastruktúra uniós szintű létrehozása szempontjából.

  17. 2021. április 14.

    A Tanács elfogadja azon megbízatását, hogy megkezdje a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel a javaslatról.

  18. 2021. március 17.

    A Bizottság jogalkotási javaslatot terjeszt elő a tervezett uniós igazolvány közös kereteinek létrehozásáról.

  19. 2021. január 27.

    A Bizottság és a tagállamok között 2020 novembere óta az e-egészségügyi hálózat keretében folytatott megbeszélések alapján a felek iránymutatásokat fogadnak el a digitális oltási igazolványok interoperabilitási követelményeiről.

Dokumentumok