Põhisisu juurde

Ühine lähenemisviis reisimisega seotud meetmetele ELis

Ühine lähenemisviis reisimisega seotud meetmetele: peamised valdkonnad

Nõukogu võttis 25. jaanuaril 2022 vastu muudetud soovituse turvalise ja vaba liikumise hõlbustamise kohta ELis COVID-19 pandeemia ajal. Selle kokkuleppe aluseks oli komisjoni 25. novembri 2021. aasta ettepanek.

Ajakohastatud soovituse kohaselt tuleks COVID-19 meetmeid kohaldada lähtuvalt isikute individuaalsest olukorrast ja mitte enam päritolupiirkonnast, välja arvatud piirkondades, kus viirus levib väga laialdaselt. See tähendab, et aluseks tuleb võtta reisija vaktsineerimis-, testimis- või läbipõdemisstaatus, mida tõendatakse ELi digitaalse COVID-tõendiga. Käesolev soovitus arvestab vaktsineerimise hoogsat kasvu ja ELi digitaalse COVID-tõendi kiiret kasutuselevõttu ning asendab varasema soovituse.

Uute eeskirjade kohaselt peavad ELi liikmesriigid aktsepteerima vaktsineerimistõendeid 270 päeva (9 kuud) jooksul alates esmase vaktsineerimiskuuri lõpuleviimisest:

  • Kahedoosilise vaktsiini puhul tähendab see 270 päeva pärast teist süsti või kooskõlas riikliku vaktsineerimisstrateegiaga esimest ja ainsat süsti pärast COVID-19st tervenemist.
  • Ühedoosilise vaktsiinikuuri puhul tähendab see 270 päeva alates esimesest ja ainsast süstist.

ELi liikmesriigid ei tohiks Euroopa Liidus reisimiseks kehtestada teistsugust kehtivusaega. Tavapärane kehtivusaeg ei kehti tõhustusdooside vaktsineerimistõendite suhtes.

Alates 1. veebruarist 2022 rakendatakse uusi eeskirju ka seoses tõhustusdooside kodeerimisega vaktsineerimistõendil. Vastavalt detsembris antud selgitusele registreeritakse tõhustusdoosid järgmiselt:

  • 3/3, kui tegemist on tõhustusdoosiga, mis järgneb kahedoosilisele vaktsineerimiskuurile.
  • 2/1, kui tegemist on tõhustusdoosiga, mis järgneb ühedoosilisele vaktsineerimisele või haiguse läbi põdenud isiku vaktsineerimisele ühe doosiga kahedoosilisest vaktsineerimiskuurist.

Enne selgitamist muudel alustel väljastatud tõendid tuleb parandada ja uuesti väljastada, et tõhustusdoose saaks täieliku vaktsineerituse staatusest eristada.

Nimetatud soovitus jõustus 1. veebruaril 2022.

3. veebruaril 2022 tegi komisjon ettepaneku pikendada ELi digitaalse COVID-tõendi kasutust ühe aasta võrra, 30. juunini 2023.

Lugege lähemalt sellelt teabelehelt

Isikupõhine lähenemisviis

Reisijate suhtes, kellel on kehtiv ELi digitaalne COVID-tõend, ei tohiks üldjuhul kohaldada vaba liikumise lisapiiranguid.

Kehtiv ELi digitaalne COVID-tõend hõlmab järgmist.

  • Euroopa tasandil heakskiidetud vaktsiini vaktsineerimistõend, kui esmase vaktsineerimisseeria viimasest doosist on möödunud vähemalt 14, kuid mitte rohkem kui 270 päeva. Tõhustusdooside vaktsineerimistõendid kehtivad selles etapis viivitamata ja ilma kehtivusaja piiranguta. ELi liikmesriigid võiksid aktsepteerida ka vaktsineerimistõendeid, kui vastava vaktsiini on heaks kiitnud riiklikud ametiasutused või WHO.
  • Negatiivne PCR-testi tulemus, mis on saadud mitte rohkem kui 72 tundi enne reisi, või antigeeni kiirtesti negatiivne tulemus, mis on saadud mitte rohkem kui 24 tundi enne reisi.
  • Läbipõdemistõend, mis näitab, et esimese positiivse testitulemuse kuupäevast ei ole möödunud rohkem kui 180 päeva.

Isikutelt, kellel ei ole ELi digitaalset COVID-tõendit, võidakse nõuda testi tegemist enne saabumist või 24 tunni jooksul pärast saabumist.

Olulist ülesannet täitvatelt või vältimatu reisivajadusega reisijatelt, piiriülestelt pendelrändajatelt ja alla 12-aastastelt lastelt ei tohiks nõuda kehtivat ELi digitaalset COVID-tõendit.

 

ELi piirkondade kaart

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) jätkab liikmesriikide piirkondade kaardi avaldamist vastavalt valgusfoorisüsteemile (roheline, kollane, punane, tumepunane). Kaart peaks põhinema 14 päeva teatatud juhtumite määral ning vaktsineerimise ja testimise määral.

Valgusfoorikaart toimib peamiselt teabevahendina, kuid ka viiruse eriti laia levikuga piirkondades võetavate meetmete kooskõlastamiseks. Selle kaardi alusel peaksid ELi liikmesriigid kohaldama meetmeid reisimise suhtes tumepunastesse piirkondadesse, kus viirus levib väga suurel määral, ja sealt välja. Eelkõige peaksid nad aitama vältida mittehädavajalikku reisimist ning nõudma, et nendest piirkondadest saabuvad isikud, kellel ei ole vaktsineerimis- või läbipõdemistõendit, teeksid enne reisi testi ja läheksid pärast saabumist karantiini.

Teatavaid erandeid nendest meetmetest tuleks kohaldada olulist ülesannet täitvate või vältimatu reisivajadusega reisijate, piiriüleste pendelrändajate ja alla 12-aastaste laste suhtes.

Hädapidurimehhanism

Kui liikmesriik kehtestab piirangud uue tüve tekkimise tõttu, peaks nõukogu tihedas koostöös komisjoniga ning ECDC toetusel olukorra läbi vaatama. Komisjon võib viirusetüvesid käsitlevate uute tõendite regulaarse hindamise alusel soovitada ka arutelu nõukogus. Samalaadsed meetmed on võimalikud ka juhul, kui epidemioloogiline olukord liikmesriigis või piirkonnas kiiresti halveneb.

Arutelu käigus võiks komisjon teha nõukogule ettepaneku leppida kokku kooskõlastatud lähenemisviisis nendest piirkondadest reisimisele. Kõik olukorrad, mille suhtes võetakse meetmeid, tuleks regulaarselt läbi vaadata.

Ühtne reisija asukoha vorm ja andmekaitse

Reisija asukoha vormidel on tähtis roll reisijate kontaktide tulemuslikul jälgimisel. Andmevahetus liikmesriikide kontaktide jälgimise asutuste vahel võib olla eriti oluline, kui reisijad ületavad piiri üksteise vahetus läheduses, näiteks lennukites või rongides. Selleks et liikmesriigid saaksid vahetada asjakohaseid reisijaandmeid piiriüleselt, võttis komisjon 2021. aasta mais ja juulis vastu kaks rakendusakti, millega nähakse ette õiguslikud tingimused selliste isikuandmete töötlemiseks ja luuakse reisijate asukoha andmevahetusplatvorm. Selleks et toetada reisija asukoha vormide digiteerimist ja ühtlustamist, töötati ELi ühismeetmega „Healthy Gateways“ välja veebirakendus ELi digitaalse reisija asukoha vormi jaoks. Digitaalsed reisija asukoha vormid koos andmevahetusplatvormiga võimaldavad lihtsamat ja kiiremat andmete kogumist ja vahetamist liikmesriikide vahel, muutes kontaktide jälgimise tulemuslikumaks ja tõhusamaks.

Dokumendid

 

25. NOVEMBER 2021
Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and repealing Recommendation (EU) 2020/1475
English
(410.61 KB - PDF)
Laadige alla

 

25. NOVEMBER 2021
Annex to the Proposal for a Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and replacing Recommendation (EU) 2020/1475
English
(126.68 KB - PDF)
Laadige alla

 

23. NOVEMBER 2021
Factsheet - Coronavirus pandemic: New Commission proposal to ensure coordination on safe travel in the EU
English
(5.95 KB - HTML)
Laadige alla