Preskoči na glavno vsebino

Skupni pristop k ukrepom v zvezi s potovanji v EU

Skupni pristop k ukrepom v zvezi s potovanji: ključna področja

Svet je 25. januarja 2022 sprejel revidirano priporočilo o olajšanju varnega in prostega gibanja v EU med pandemijo COVID-19. Ta dogovor upošteva predlog Komisije z dne 25. novembra 2021.

V skladu s posodobljenim priporočilom bi bilo treba pri uporabi ukrepov v zvezi s COVID-19 upoštevati status posameznika in ne več razmer v regiji, iz katere oseba prihaja, razen na območjih, kjer je stopnja kroženja virusa zelo visoka. Ključni dejavnik bi torej moral biti status osebe glede cepljenja, testiranja ali prebolelosti v zvezi s COVID-19, ki je razviden iz veljavnega evropskega digitalnega covidnega potrdila. To priporočilo je odziv na znatno povečanje stopnje precepljenosti in hitro uvajanje evropskega digitalnega covidnega potrdila ter nadomešča predhodno priporočilo.

Po novih pravilih morajo države članice EU priznavati potrdila o cepljenju 270 dni (9 mesecev) po primarni seriji cepljenja:

  • za cepivo z dvema odmerkoma to pomeni 270 dni po drugem odmerku ali, v skladu z nacionalno strategijo cepljenja, prvem in edinem odmerku po tem, ko je oseba prebolela COVID-19
  • za cepivo z enim odmerkom to pomeni 270 dni od prvega in edinega odmerka

Države EU za potovanja znotraj Evropske unije ne bi smele določiti drugačnega obdobja priznavanja. Standardno obdobje priznavanja ne velja za potrdila za poživitvene odmerke.

Od 1. februarja 2022 se uporabljajo tudi nova pravila v zvezi s kodiranjem poživitvenih odmerkov v potrdilu. Kot je bilo pojasnjeno že decembra, bodo poživitveni odmerki označeni takole:

  • 3/3 za poživitveni odmerek po primarni seriji cepljenja z dvema odmerkoma
  • 2/1 za poživitveni odmerek po cepljenju z enkratnim odmerkom ali za en odmerek cepiva z dvema odmerkoma, ki ga prejme prebolela oseba

Potrdila, ki so bila pred tem pojasnilom izdana drugače, je treba popraviti in ponovno izdati, da se zagotovi razlikovanje med poživitvenimi odmerki in polno cepljenostjo.

To priporočilo je začelo veljati 1. februarja 2022.

Evropska komisija je 3. februarja 2022 predlagala podaljšanje uporabe sistema evropskega digitalnega covidnega potrdila za eno leto, in sicer do 30. junija 2023.

Več informacij je na voljo v tem informativnem pregledu.

Pristop, ki temelji na osebni ravni

Za potnike, ki imajo veljavno evropsko digitalno covidno potrdilo, v večini primerov ne bi smele veljati dodatne omejitve prostega gibanja.

Veljavno evropsko digitalno covidno potrdilo vključuje:

  • Potrdilo o cepljenju za cepivo, odobreno na evropski ravni, če je od zadnjega odmerka serije primarnega cepljenja minilo vsaj 14 in največ 270 dni. Potrdila o cepljenju za poživitvene odmerke so veljavna takoj in nimajo določene najdaljše veljavnosti. Države članice bi lahko priznale tudi potrdila o cepljenju za cepiva, ki so jih odobrili nacionalni organi ali Svetovna zdravstvena organizacija.
  • Negativen rezultat testa PCR, pridobljen največ 72 ur pred potovanjem, ali negativen rezultat hitrega antigenskega testa, pridobljen največ 24 ur pred potovanjem.
  • Potrdilo o prebolelosti, iz katerega je razvidno, da od datuma prvega pozitivnega rezultata testa ni preteklo več kot 180 dni.

Od oseb, ki nimajo evropskega digitalnega covidnega potrdila, bi bilo treba zahtevati, da opravijo test pred prihodom ali najpozneje 24 ur po njem.

Od potnikov, ki opravljajo nujno funkcijo ali morajo nujno potovati, čezmejnih delavcev in otrok, mlajših od 12 let, se ne bi smelo zahtevati, da imajo veljavno evropsko digitalno covidno potrdilo.

 

Zemljevid regij EU

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) bo še naprej objavljal zemljevid regij držav članic po sistemu semaforja (zelena, oranžna, rdeča, temno rdeča). Zemljevid bo temeljil na stopnji sporočenih primerov v 14-dnevnem obdobju, stopnji precepljenosti in stopnji testiranja.

Zemljevid s semaforjem je predvsem informacijsko orodje, uporablja pa se tudi za usklajevanje ukrepov za območja s posebno visoko stopnjo kroženja virusa. Na podlagi tega zemljevida bi morale države EU izvajati ukrepe v zvezi s potovanjem na temno rdeča območja, kjer je stopnja kroženja virusa zelo visoka, in z njih. Zlasti bi morale ljudi odvračati od vseh nenujnih potovanj in zahtevati, da osebe, ki prihajajo s teh območij in nimajo potrdila o cepljenju ali prebolelosti, pred odhodom opravijo test in po prihodu ostanejo v karanteni.

Nekatere izjeme od teh ukrepov bi bilo treba uporabljati za potnike, ki morajo potovati zaradi nujnih obveznosti ali potreb, čezmejne delavce in otroke, mlajše od 12 let.

Zasilna zavora

Če država članica uvede omejitve zaradi pojava nove različice, bi moral Svet v tesnem sodelovanju s Komisijo in ob podpori ECDC preveriti stanje. Komisija lahko na podlagi rednega ocenjevanja novih dokazov o različicah predlaga tudi razpravo v Svetu. Podobni ukrepi so mogoči tudi v primeru hitrega poslabšanja epidemioloških razmer v državi članici ali na določenem območju znotraj katere od držav članic.

Med razpravo bi lahko Komisija Svetu predlagala, naj sprejme dogovor o usklajenem pristopu glede potovanj z zadevnih območij. Vsako stanje, zaradi katerega se posledično sprejemajo ukrepi, bi bilo treba redno pregledovati.

Skupni obrazec za lokalizacijo potnikov in varstvo podatkov

Obrazci za lokalizacijo potnika so ključnega pomena za učinkovito sledenje stikom potnikov. Izmenjave podatkov med organi držav članic za sledenje stikom so lahko zlasti pomembne, kadar potniki prečkajo meje v neposredni bližini drugih potnikov, na primer na letalih ali vlakih. Da bi si države članice lahko čezmejno izmenjevale ustrezne podatke o potnikih, je Komisija maja in julija 2021 sprejela dva izvedbena akta, s čimer sta bila izpolnjena potrebna pravna pogoja za obdelavo takih osebnih podatkov in vzpostavitev platforme za izmenjavo obrazcev za lokalizacijo potnika. V okviru skupnega ukrepa EU Healthy Gateways je bila v podporo digitalizaciji in harmonizaciji obrazcev za lokalizacijo potnika razvita spletna aplikacija za digitalni obrazec EU za lokalizacijo potnika. Digitalni obrazci za lokalizacijo potnika v kombinaciji s platformo za izmenjavo obrazcev za lokalizacijo potnikov omogočajo lažje in hitrejše zbiranje in izmenjavo podatkov med državami članicami, s tem pa postaja sledenje stikom bolj uspešno in učinkovito.

Dokumenti

 

25. NOVEMBER 2021
Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and repealing Recommendation (EU) 2020/1475

 

25. NOVEMBER 2021
Annex to the Proposal for a Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and replacing Recommendation (EU) 2020/1475

 

23. NOVEMBER 2021
Factsheet - Coronavirus pandemic: New Commission proposal to ensure coordination on safe travel in the EU