Põhisisu juurde

Tõhus vahend meie majanduse ja ühiskonna taasavamiseks

ELi digitaalsel COVID-tõendil olnud tähtis roll Euroopa reageerimisel COVID-19 pandeemiale, sest välja anti üle 2,3 miljardi tõendi.

Tõend kinnitas COVID-19 vastu vaktsineerimist, negatiivse testi tegemist või haiguse läbipõdemist. Seepärast hõlbustas see kodanike turvalist reisimist ning on olnud määrav ka Euroopa raskelt kannatada saanud turismitööstuse toetamisel.

Tõend hõlbustas kodanike vaba liikumist kõikjal Euroopa Liidus siis, kui liikmesriigid olid rahvatervise eesmärgil seadnud reisipiirangud. Lisaks sellele võimaldas see nende piirangute kaotamist alates hetkest, mil see oli võimalik. Ja tõepoolest ei ole alates 2022. aasta augustist enam ELi-siseseid reisipiiranguid olnud.

ELi digitaalne COVID-tõend on olnud edukas ka maailma mastaabis: see on olnud eeskujuks kogu maailmas ja on olnud ainus süsteem, mis toimib rahvusvahelisel tasandil. Sellest on kasu saanud 51 riiki neljas maailmajaos. 

ELi digitaalset COVID-tõendit käsitlevat määrust hakati kohaldama 1. juulil 2021 ning see kaotas kehtivuse 30. juunil 2023. 

Samm üleilmse terviseohutuse suunas

1. juulil 2023 võttis WHO kasutusele ELi digitaalse COVID-19 sertifitseerimise süsteemi, et luua üleilmne süsteem, mis aitaks kaitsta inimesi kogu maailmas praeguste ja tulevaste terviseohtude (s.h pandeemiate) eest. See on nurgakivi WHO üleilmsele digitaalsete tervisetõendite võrgustikule, mis hakkab välja töötama üleilmselt tervisedokumentide kontrollimise süsteemi, et pakkuda kõigile paremaid tervishoiuteenuseid.

WHO hõlbustab seda protsessi kogu maailmas ning see leidis esmakordselt kasutust digitaalsete COVID-tõendite ühtlustamisel. Protsess hõlmab ELi standardite kehtestamist ja digitaalallkirjade valideerimist, et vältida pettusi. Seda tehes ei ole WHO-l juurdepääsu aluseks olevatele isikuandmetele, mis on jätkuvalt riikide valitsuste ainupädevuses.

ELi ja WHO digipartnerlus

Selleks et hõlbustada ELi digitaalse COVID-tõendi kasutuselevõttu WHOs ning aidata kaasa selle toimimisele ja edasiarendamisele, on WHO ja Euroopa Komisjon leppinud kokku partnerluses digitaalse tervise valdkonnas.

Selle partnerluse raames töötatakse etapi kaupa välja WHO süsteemi tehniline lahendus, mis võib hõlmata ka näiteks rahvusvahelise vaktsineerimis- või profülaktikatõendi digiteerimist. Selliste digilahenduste laiendamine on oluline, et tagada inimestele parem tervis kogu maailmas.

Üleilmne digitaalsete tervisetõendite võrgustik

Üleilmne digitaalsete tervisetõendite võrgustik on vabatahtlik süsteem, mis võib aidata kodanikel oma tervisedokumente valideerida ning kasutada oma elektroonilisi terviseandmeid ohutul ja turvalisel viisil.

WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga liitumine on liikmesriikide jaoks vabatahtlik. 27. juunil 2023 vastu võetud nõukogu soovituses julgustatakse kõiki liikmesriike WHO süsteemiga ühinema ja jätkama taotluse korral COVID-19 tõendite väljastamist.

Komisjon ja WHO on allkirjastanud kahe organisatsiooni vahelise mittesiduva halduskokkuleppe. Halduskokkulepe on tehniline dokument, millega Euroopa Komisjon ja WHO seavad eesmärgiks teha koostööd ELi digitaalse COVID-tõendi raamistiku kasutuselevõtul ja üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustiku edasiarendamisel. 

Ajakava

  1. 1. juuli 2023

    WHO võtab kasutusele ELi digitaalse COVID-19 sertifitseerimise süsteemi, et luua ülemaailmne süsteem, mis aitaks kaitsta inimesi kogu maailmas praeguste ja tulevaste terviseohtude (s.h pandeemiate) eest.

  2. 30. juuni 2023

    ELi digitaalset COVID-tõendit käsitlev määrus kaotab kehtivuse.

  3. 13. detsember 2022

    Nõukogu võtab vastu läbivaadatud soovituse kõigi ELi-siseste reisipiirangute kaotamise kohta.

  4. 29. juuni 2022

    ELi digitaalset COVID-tõendit käsitleva määruse kehtivusaega pikendatakse kuni 30. juunini 2023. Liikmesriigid saavad nüüd kliinilistes uuringutes osalejatele välja anda vaktsineerimistõendeid ning tunnustavad täiendavaid antigeeni teste.

  5. 29. märts 2022

    Uute õigusnormidega tehakse alaealistele vaktsineerimistõendite 9-kuulisest kehtivusajast erand.

  6. 22. veebruar 2022

    Läbipõdemistõendeid võib nüüd antigeeni kiirtesti alusel välja anda

  7. 25. jaanuar 2022

    Nõukogu võtab vastu muudetud soovituse meetmete kohta, millega tagatakse ohutu reisimise koordineerimine ELis, lähtudes isikute individuaalsest olukorrast ja mitte enam päritolupiirkonnast.

  8. 21. detsember 2021

    Komisjon võtab vastu eeskirjad, millega kehtestatakse ELi-sisese reisimise puhul vaktsineerimistõendite siduv kehtivusaeg 9 kuud.

  9. 1. juuli–12. august 2021

    Üleminekuperiood: kui liikmesriik ei ole veel valmis oma kodanikele uut tõendit väljastama, võib kasutada ka muid vorme ning neid tuleks teistes liikmesriikides aktsepteerida.

  10. 1. juuli 2021

    ELi digitaalset COVID-tõendit hakatakse kohaldama kogu ELis.

  11. 2021. aasta juuni keskpaik

    Nõukogu muudetud soovitus reisimise kohta ELis.

  12. 1.–30. juuni 2021

    Käivitusetapp: Liikmesriigid võivad tõendi kasutusele võtta vabatahtlikkuse alusel, tingimusel et nad on valmis tõendeid välja andma ja kontrollima ning neil on olemas vajalik õiguslik alus.

  13. 1. juuni 2021

    ELi lüüs (riiklike süsteemide ühendamine) hakkab tööle.

  14. 20. mai 2021

    Euroopa Parlament ja nõukogu leppisid kokku ELi digitaalses COVID-tõendis.

  15. 7. mai 2021

    Komisjon alustas ELi koostalitlustaristu (ELi digivärav) katsetamist, mis hõlbustaks ELi tõendite autentimist.

  16. 22. aprill 2021

    Liikmesriikide esindajad e-tervise võrgustikus leppisid kokku suunistes, milles kirjeldatakse süsteemi rakendamise peamisi tehnilisi kirjeldusi. See oli väga oluline samm ELi tasandil vajaliku taristu loomise suunas.

  17. 14. aprill 2021

    Nõukogu võttis vastu volitused Euroopa Parlamendiga ettepaneku üle läbirääkimiste alustamiseks.

  18. 17. märts 2021

    Komisjon esitas õigusakti ettepaneku, millega kehtestatakse ELi tõendi ühine raamistik.

  19. 27. jaanuar 2021

    Kiidetakse heaks suunised, millega kehtestatakse digitaalsete vaktsineerimistõendite koostalitlusvõime nõuded, tuginedes komisjoni ja liikmesriikide vahel e-tervise võrgustikus alates 2020. aasta novembrist peetud aruteludele.

Dokumendid