Ugrás a fő tartalomra

Az utazást érintő intézkedések összehangolt megközelítése az EU-ban

Az utazást érintő intézkedések összehangolása: a fő területek

2022. január 25-én a Tanács frissítette ajánlását, mely alapján a tagállamok a koronavírus-világjárvány alatt összehangolják az EU-n belüli biztonságos és szabad mozgás megkönnyítését célzó intézkedéseiket. A naprakésszé tett ajánlás a Bizottság 2021. november 25-i javaslatán alapul.

Az aktualizált ajánlás értelmében a Covid19-cel összefüggésben hozott intézkedések alkalmazásakor az érintett személy egyedi helyzetét kell figyelembe venni, nem pedig a kiindulási hely szerinti régió járványügyi helyzetét – azon területek kivételével, ahol a vírus nagyon nagy mértékben terjed. Ez azt jelenti, hogy a legfontosabb tényezőként az utazó személy érvényes uniós digitális Covid-igazolvány által tanúsított oltásait, teszteredményét vagy gyógyultsági státuszát kell figyelembe venni. Az új ajánlás tükrözi a lakosság beoltása terén elért jelentős eredményeket és azt, hogy az uniós digitális Covid-igazolvány EU-szerte széles körben bevezetésre került.

Az új szabályok értelmében az uniós tagállamoknak 270 napig (9 hónapig) el kell fogadniuk az oltási igazolványokat attól a naptól számítva, amikor az okmány birtokosa felvette az alapoltási sorozathoz tartozó utolsó oltást.

  • Kétadagos oltóanyag esetében a 270 napot attól a naptól kell számítani, amikor az okmány birtokosa felvette az oltási sorozathoz tartozó második oltást, vagy – az adott tagország oltási stratégiájával összhangban – az első és egyetlen oltást, amennyiben előzőleg átesett már Covid-fertőzésen.
  • Egyadagos oltóanyag esetében ez azt jelenti, hogy az igazolvány az első és egyetlen adag beadásától számított 270 napig marad érvényben.

Az ajánlás értelmében a tagországoknak azonos elfogadási időszakot kell alkalmazniuk az EU-n belüli utazások céljaira. Ez a standard elfogadási időszak nem alkalmazandó az emlékeztető oltásról szóló Covid-igazolványokra.

2022. február 1-jétől új szabályok vannak érvényben arra vonatkozóan is, hogyan kell feltüntetni a Covid-igazolványban az emlékeztető oltás meglétét. Amint azt már decemberben pontosítottuk, az emlékeztető oltás a következőképpen fog szerepelni az okmányban:

  • 3/3, amennyiben az emlékeztető adagot kétadagos alapoltási sorozat után adták be;
  • 2/1, amennyiben az emlékeztető adagot egyadagos alapoltási sorozat vagy – gyógyult személy esetében – kétadagos oltás egyetlen szükséges dózisa után adták be.

Azokat az igazolványokat, amelyeket e pontosítás előtt adtak ki, újra ki kell helyesen állítani, hogy az okmány alapján meg lehessen különböztetni az emlékeztető oltás alapján kiállított igazolványt a befejezett alapoltási sorozat alapján kiállítottól.

Az új ajánlás 2022. február 1-jén lépett hatályba.

2022. február 3-án a Bizottság javaslatot tett az uniós digitális Covid-igazolvány rendszerének egy évvel, azaz 2023. június 30-ig történő meghosszabbítására.

További információk az új szabályokról

Az egyéni védettség figyelembevétele

Az érvényes uniós digitális Covid-igazolvánnyal rendelkező utazókra alapesetben nem vonatkozhatnak további korlátozások a szabad mozgásra vonatkozóan.

Az uniós digitális Covid-igazolványnak három fajtája van:

  • Oltási igazolvány egy uniós szinten jóváhagyott oltóanyag felvételéről, amely akkor érvényes, ha az alapoltási sorozat utolsó adagjának beadása óta legalább 14 nap, de legfeljebb 270 nap telt el. Az emlékeztető oltásról szóló oltási igazolvány azonnal érvényes, és érvényességi ideje egyelőre nincs korlátozva. A tagországok a nemzeti hatóságok vagy a WHO által jóváhagyott oltásokat igazoló okmányokat is elfogadhatják.
  • Tesztigazolvány legfeljebb 72 órával az utazás előtt végzett negatív eredményű PCR-tesztről vagy legfeljebb 24 órával az utazás előtt végzett negatív eredményű antigéngyorstesztről.
  • Gyógyultsági igazolvány, mely szerint az okmány birtokosa átesett a Covid-fertőzésen, és az első pozitív teszteredményétől számítva legfeljebb 180 nap telt el.

Az ajánlás értelmében az uniós digitális Covid-igazolvánnyal nem rendelkező utasokat kötelezni kell arra, hogy az utazás előtt vagy az érkezést követő 24 órán belül végezzenek koronavírustesztet.

Az alapvető feladatot ellátó vagy alapvető szükséglet miatt utazók, továbbá a határt átlépő ingázók és a 12 év alatti gyermekek esetében nem szabad követelményként előírni az érvényes uniós digitális Covid-igazolvány meglétét.

 

Az uniós régiók térképe

Az ajánlás értelmében az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) továbbra is közzé fogja tenni az EU tagállami régiók szerint tagolt térképét, amely a jelzőlámpa elvén színekkel (zöld, narancssárga, piros, sötétpiros) jelzi a fertőzés szintjét az egyes térségekben. A térképen az egyes régiók színe a regisztrált esetek 14 napos arányán, az átoltottság mértékén és a tesztelési arányon fog alapulni.

A tagállami régiókat színkódokkal jelölő térkép elsősorban tájékoztató jellegű, de az intézkedések koordinálását is szolgálja azon területek tekintetében, ahol a fertőzöttség különösen magas. Az egységes osztályozás alapján az uniós országoknak intézkedéseket kell hozniuk a be- és kiutazásra a sötétpiros színnel jelölt – azaz a nagyon magas fertőzöttségi szintű – területek tekintetében. Szorgalmazniuk kell minden ilyen térségbe irányuló és onnan kiinduló, nem alapvetően szükséges utazás elhalasztását, és elő kell írniuk az ilyen területekről érkező, oltási vagy gyógyultsági igazolvánnyal nem rendelkező személyek számára, hogy indulás előtt végezzenek tesztet, majd érkezésük után vonuljanak karanténba.

Az ajánlás értelmében e követelmények alól mentesíteni kell az alapvető feladatot ellátó vagy alapvető szükséglet miatt utazókat, a határt átlépő ingázókra és a 12 év alatti gyermekeket.

Vészfékmechanizmus

Ha egy tagállam egy új variáns megjelenése esetén korlátozásokat vezet be, a Tanács a Bizottsággal szorosan együttműködve és az ECDC támogatásával felülvizsgálja a helyzetet. A variánsokra vonatkozó új bizonyítékok rendszeres értékelése alapján a Bizottság indítványozhatja, hogy a Tanács tartson megbeszélést a témában. Ugyanígy lehet eljárni abban az esetben is, ha valamelyik tagállamban vagy tagállami régióban gyorsan romlik a járványügyi helyzet.

E megbeszélés során a Bizottság javasolhatja, hogy a Tanács állapodjon meg a szabályok összehangolásáról, ami az érintett területekről kiinduló utazásokat illeti. Minden olyan helyzetet, amelynek nyomán intézkedések meghozatalára került sor, rendszeresen felül kell vizsgálni.

Közös utaslokalizáló űrlap és adatvédelem

Az utaslokalizáló űrlap kulcsszerepet játszik az utazók hatékony kontaktkövetésének biztosításában. A tagállamok kontaktkövető hatóságai közötti adatcsere különösen akkor lehet fontos, ha az utazók szorosabb fizikai közelséget feltételező módon, például repülőgépen vagy vonaton lépik át a határokat. Annak érdekében, hogy a tagállamok határokon átívelően kicserélhessék a releváns utasadatokat, a Bizottság elfogadott két jogi aktust – az egyiket 2021 májusában, a másikat 2021 júliusában –, amelyek megteremtették a szóban forgó személyes adatok kezeléséhez szükséges jogi feltételeket, és létrehozták az utaslokalizáló űrlapok cseréjére szolgáló platformot. Az utaslokalizáló űrlapok digitalizálásának és egységesítésének támogatása érdekében az „EU Healthy Gateways” elnevezésű uniós együttes fellépés keretében kifejlesztésre került egy webalapú alkalmazás az uniós digitális utaslokalizáló űrlapok céljaira. A digitális utaslokalizáló űrlap és az utaslokalizáló űrlapok cseréjére szolgáló platform együtt megkönnyíti és felgyorsítja az adatok gyűjtését, illetve cseréjét, ami hatékonyabbá, eredményesebbé teszi a kontaktkövetést.

Dokumentumok

 

2021. NOVEMBER 25.
Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and repealing Recommendation (EU) 2020/1475

 

2021. NOVEMBER 25.
Annex to the Proposal for a Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and replacing Recommendation (EU) 2020/1475

 

2021. NOVEMBER 23.
Factsheet - Coronavirus pandemic: New Commission proposal to ensure coordination on safe travel in the EU