Přejít na hlavní obsah

Společný přístup k cestovním opatřením v EU

Společný přístup k cestovním opatřením: hlavní oblasti

Rada EU přijala 25. ledna 2022 revidované doporučení, které má za cíl usnadnit bezpečnost volného pohybu po Unii během pandemie covidu-19. Vychází z návrhu Evropské komise z 25. listopadu 2021.

Podle nového doporučení by opatření související s covidem-19 měla být uplatňována s přihlédnutím ke statusu dané osoby, a nikoli k situaci na regionální úrovni, s výjimkou oblastí, kde je úroveň výskytu viru velmi vysoká. To znamená, že hlavním určujícím faktorem by měl být zejména status daného cestujícího, pokud jde o očkování, test nebo zotavení v souvislosti s covidem-19, doložený platným digitálním certifikátem EU COVID. Toto doporučení reaguje na výrazné zvýšení proočkovanosti spolu s rychlým zaváděním digitálního certifikátu EU COVID a nahrazuje dřívější doporučení.

V souladu s novými pravidly musí členské státy EU uznávat certifikáty o očkování po dobu 270 dnů (9 měsíců) od dokončení série základního očkování:

  • U dvoudávkové vakcíny to znamená 270 dnů od podání druhé dávky, nebo první a jediné dávky po prodělání covidu-19 (a to v souladu s vnitrostátní strategií očkování).
  • V případě jednorázové očkovací látky to znamená 270 dnů od podání první a jediné dávky.

Země EU by pro účely cestování v rámci Evropské unie neměly stanovovat jinou lhůtu. Tato standardní doba se nevztahuje na certifikáty u tzv. posilovací dávky.

Od 1. února 2022 byla rovněž zavedena nová pravidla týkající se uvádění posilovací dávky v certifikátu. Jak již bylo oznámeno v prosinci 2021, posilovací dávky budou zaznamenány takto:

  • 3/3 pro posilovací dávku podanou po základním očkování dvěma dávkami
  • 2/1 pro posilovací dávku podanou po očkování jednou dávkou nebo po očkování sestávajícího z jedné dávky dvoudávkové očkovací látky podané uzdravené osobě.

Certifikáty, které byly vydány již dříve odlišným způsobem, je třeba opravit a vydat znovu, aby mohla být posilovací dávka odlišena od základního očkování.

Toto doporučení vstoupilo v platnost 1. února 2022.

Evropská komise předložila 3. února 2022 návrh na prodloužení systému digitálního certifikátu EU COVID o jeden rok do 30. června 2023.

Další informace najdete v infopřehledu

Přístup založený na individuální situaci cestujících

Na cestující, kteří jsou držiteli platného digitálního certifikátu EU COVID, by se ve většině případů neměla vztahovat další omezení volného pohybu.

Platný digitální certifikát EU COVID zahrnuje:

  • Certifikát o očkování vakcínou schválenou na evropské úrovni, pokud od poslední dávky v rámci základního očkování uplynulo nejméně 14 dnů a nejvýše 270 dnů. Certifikáty o očkování posilovací dávkou jsou v této fázi platné okamžitě a bez maximální platnosti. Země EU by mohly uznávat rovněž certifikáty o očkování očkovacími látkami, které byly schváleny vnitrostátními orgány nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
  • Negativní výsledek testu PCR, který nebyl získán více než 72 hodin před cestou, nebo negativní výsledek rychlého antigenního testu, který nebyl získán více než 24 hodin před cestou.
  • Certifikát o zotavení, který uvádí, že od data prvního pozitivního výsledku testu neuplynulo více než 180 dnů.

Osoby, které nejsou držiteli digitálního certifikátu EU COVID, by měly podstoupit test před příjezdem nebo nejpozději 24 hodin po příjezdu

Od tohoto požadavku by měli být osvobozeni cestující s nezbytnou funkcí či potřebou, přeshraniční pracovníci a děti mladší 12 let.

 

Mapa regionů EU

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) by mělo i nadále zveřejňovat mapu regionů členských států, která udává potenciální riziko infekce podle systému semaforu (zelená, oranžová, červená, tmavě červená). Mapa bude vycházet ze čtrnáctidenní míry hlášení případů, proočkovanosti a míry testování.

Tato mapa slouží nejen jako informační nástroj, ale také ke koordinaci opatření ohledně rizikových oblastí. Na základě této mapy by země EU měly uplatňovat opatření týkající se cestování do a z tmavě červených oblastí, kde je úroveň výskytu viru velmi vysoká. Měly by zejména odrazovat od všech cest, které nejsou nezbytně nutné, a vyžadovat, aby osoby přijíždějící z těchto oblastí, které nejsou držiteli certifikátu o očkování nebo o zotavení, podstoupily před odjezdem test a po příjezdu karanténu.

Některé výjimky z těchto opatření by se měly vztahovat na cestující s nezbytnou funkcí či potřebou, přeshraniční pracovníky a děti mladší 12 let.

Mechanismus záchranné brzdy

Pokud členský stát v reakci na vznik nové varianty uloží omezení, měla by Rada v úzké spolupráci s Komisí a s podporou ECDC situaci přezkoumat. Komise může na základě pravidelného posouzení nových důkazů o variantách rovněž navrhnout jednání v Radě. Podobná opatření jsou rovněž možná v případě, že se epidemiologická situace v členském státě nebo v některém z regionů členského státu rapidně zhorší.

Během jednání by Komise mohla navrhnout, aby se Rada dohodla na koordinovaném přístupu k cestování z dotčených oblastí. Každá situace, která vede k přijetí opatření, by měla být pravidelně přezkoumávána.

Společný formulář pro trasování cestujících a ochrana údajů

Pro účinné vysledování kontaktů cestujících je důležitý trasovací formulář. Výměna údajů mezi orgány členských států, které provádějí trasování kontaktů, může být obzvláště důležitá v případech, kdy cestující překračující hranice musejí sdílet stísněnější prostory, například v letadlech nebo vlacích. Aby si členské státy mohly příslušné údaje o cestujících vyměňovat přes hranice, přijala Komise v květnučervenci 2021 dva prováděcí akty, kterými byly stanoveny nezbytné právní podmínky pro zpracování těchto osobních údajů a kterými byla zřízena platforma pro výměnu formulářů pro trasování cestujících. V rámci společné akce EU Healthy Gateways pak byla v zájmu digitalizace a harmonizace trasovacích formulářů vytvořena internetová aplikace pro evropský digitální formulář pro trasování cestujících. Digitální trasovací formulář v kombinaci s platformou pro výměnu těchto formulářů umožňují snadnější a rychlejší shromažďování a výměnu údajů mezi členskými státy, což zvyšuje účinnost a účelnost trasování kontaktů.

Dokumenty

 

25. LISTOPADU 2021
Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and repealing Recommendation (EU) 2020/1475

 

25. LISTOPADU 2021
Annex to the Proposal for a Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and replacing Recommendation (EU) 2020/1475

 

23. LISTOPADU 2021
Factsheet - Coronavirus pandemic: New Commission proposal to ensure coordination on safe travel in the EU