Pāriet uz galveno saturu

Vienota pieeja ar ceļošanu saistītajiem pasākumiem ES

Vienota pieeja ar ceļošanu saistītajiem pasākumiem: galvenās darbības jomas

2022. gada 25. janvārī Padome pieņēma pārskatītu ieteikumu par drošas un brīvas pārvietošanās atvieglošanu Eiropas Savienībā Covid-19 pandēmijas laikā. Šī vienošanās seko Komisijas 2021. gada 25. novembra priekšlikumam.

Saskaņā ar atjaunināto ieteikumu Covid-19 pasākumi ir jāpiemēro, pamatojoties uz personu individuālo situāciju, nevis izcelsmes reģionu (izņēmums ir zonas, kur vīrusa izplatība ir ļoti augsta). Tas nozīmē, ka galvenajam noteicošajam faktoram vajadzētu būt ceļotāja Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas statusam, ko apliecina derīgs ES digitālais Covid sertifikāts. Šis ieteikums ir reakcija uz to, ka ievērojami ir palielinājusies vakcinācijas aptvere un ka ātri tiek ieviests ES digitālais Covid sertifikāts, un tas aizstāj iepriekšējo ieteikumu.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ES dalībvalstīm ir jāakceptē vakcinācijas sertifikāti 270 dienu (9 mēnešu) periodā pēc pirmreizējās vakcinācijas kursa pabeigšanas:

  • divu devu vakcīnai tas nozīmē 270 dienas pēc otrās devas saņemšanas vai, atkarībā no valsts vakcinācijas stratēģijas, pirmās un vienīgās devas saņemšanas personām, kuras ir atveseļojušās no Covid-19;
  • vienas devas vakcīnas gadījumā tas nozīmē 270 dienas pēc pirmās un vienīgās devas saņemšanas.

ES valstīm nevajadzētu paredzēt atšķirīgu akceptēšanas periodu ceļošanai Eiropas Savienībā. Standarta akceptēšanas periods neattiecas uz sertifikātiem, kas izsniegti attiecībā uz balstdevām.

No 2022. gada 1. februāra ir ieviesti arī jauni noteikumi par balstdevu ierakstīšanu sertifikātā. Kā tas jau tika precizēts decembrī, balstdevas tiks reģistrētas šādi:

  • ar 3/3 norāda balstdevas saņemšanu pēc divu devu pirmreizējās vakcinācijas kursa;
  • ar 2/1 norāda balstdevas saņemšanu pēc vienas devas vakcinācijas vai divu devu vakcīnas vienas devas ievadīšanas pārslimojušai personai.

Sertifikāti, kas izsniegti pirms šī precizējuma, ir jāizlabo un jāizdod vēlreiz, lai nodrošinātu, ka balstvakcīnas var atšķirt no pilnas vakcinācijas statusa.

Šis ieteikums stājās spēkā 2022. gada 1. februārī.

2022. gada 3. februārī Komisija ierosināja pagarināt ES digitālā Covid sertifikāta sistēmas derīguma termiņu par vienu gadu, proti, līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Lasīt vairāk šajā faktu lapā

Uz personu vērsta pieeja

Attiecībā uz ceļotājiem, kuriem ir derīgs ES digitālais Covid sertifikāts, vairumā gadījumu nebūtu jāpiemēro papildu brīvas pārvietošanās ierobežojumi.

Derīgs ES digitālais Covid sertifikāts ietver:

  • vakcinācijas sertifikātu ES līmenī apstiprinātai vakcīnai, ja kopš pirmreizējā vakcinācijas kursa pēdējās devas saņemšanas ir pagājušas vismaz 14 dienas un ne vairāk kā 270 dienas. Vakcinācijas sertifikāti par balstvakcinācijas devas saņemšanu ir spēkā uzreiz, un tiem pašlaik nav derīguma termiņa. Dalībvalstis varētu arī pieņemt vakcinācijas sertifikātus attiecībā uz vakcīnām, kuras ir apstiprinājušas valsts iestādes vai PVO;
  • negatīvu PCR testa rezultātu, kas iegūts ne agrāk kā 72 stundas pirms brauciena, vai negatīvu ātrā antigēna testa rezultātu, kas iegūts ne vēlāk kā 24 stundas pirms brauciena;
  • pārslimošanas sertifikātu, no kura secināms, ka kopš pirmā pozitīvā rezultāta datuma ir pagājušas ne vairāk kā 180 dienas.

No personām, kurām nav ES digitālā Covid sertifikāta, drīkst pieprasīt, lai pirms ierašanās vai ne vēlāk kā 24 stundas pēc ierašanās tās veiktu testu.

No prasības, ka ir nepieciešams derīgs ES digitālais Covid sertifikāts, būtu jāatbrīvo ceļotāji, kas veic būtiskas funkcijas vai kam ir būtiska vajadzība ceļot, pārrobežu darba ņēmēji un bērni, kas jaunāki par 12 gadiem.

 

ES reģionu karte

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) turpinās publicēt dalībvalstu reģionu karti saskaņā ar “luksofora” krāsu sistēmu (zaļš, oranžs, sarkans, tumši sarkans). Kartes pamatā būs 14 dienu paziņoto gadījumu rādītājs, vakcinācijas aptvere un testēšanas rādītājs.

Šī karte ir galvenokārt informatīvs rīks, tomēr noder arī pasākumu koordinēšanai zonās, kur vīrusa cirkulācija ir īpaši aktīva. Pamatojoties uz šo karti, dalībvalstīm būtu jāpiemēro pasākumi attiecībā uz ceļojumiem uz tumši sarkanā krāsā iezīmētiem apgabaliem, kur vīrusa cirkulācijas līmenis ir ļoti augsts, un no tiem. Piemēram, tām būtu jāiesaka atturēties no nebūtiskiem ceļojumiem un jāliek personām, kurām nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta un kuras ierodas no minētajiem apgabaliem, pirms izbraukšanas veikt testu un pēc ierašanās ievērot karantīnu.

Daži izņēmumi no šiem pasākumiem būtu jāpiemēro ceļotājiem, kas veic būtiskas funkcijas vai kam ir būtiska vajadzība ceļot, pārrobežu darba ņēmējiem un bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem.

Ārkārtas apturēšana (jeb “avārijas bremze”)

Ja kāda dalībvalsts nosaka ierobežojumus, reaģējot uz jauna varianta parādīšanos, Padomei ciešā sadarbībā ar Komisiju un ar ECDC atbalstu būtu jāpārskata situācija. Arī Komisija, pamatojoties uz regulāri veiktu jaunu pierādījumu par variantiem novērtējumu, var ierosināt apspriešanu Padomē. Līdzīgi pasākumi ir iespējami arī tad, ja kādā dalībvalstī vai dalībvalsts rajonā epidemioloģiskā situācija strauji pasliktinās.

Apspriešanā Komisija varētu ierosināt Padomei vienoties par koordinētu pieeju, kas piemērojama ceļošanai no attiecīgajām teritorijām. Jebkura situācija, kuras rezultātā pieņemti pasākumi, būtu regulāri jāpārskata.

Kopēja pasažieru lokalizācijas veidlapa un datu aizsardzība

Pasažieru lokalizācijas veidlapām ir svarīga nozīme ceļotāju kontaktu efektīvā izsekošanā. Datu apmaiņa starp dalībvalstu kontaktu izsekošanas iestādēm var būt īpaši svarīga tad, ja pasažieri šķērso robežas, atrodoties ļoti tuvu cits citam, piemēram, lidmašīnās vai vilcienos. Lai dalībvalstis varētu apmainīties ar būtiskajiem pasažieru datiem pāri robežām, Komisija 2021. gada maijā un jūlijā pieņēma divus īstenošanas aktus, tādējādi paredzot nepieciešamos juridiskos nosacījumus šādu persondatu apstrādei un izveidojot platformu apmaiņai ar pasažieru lokalizācijas veidlapām. Lai veicinātu pasažieru lokalizācijas veidlapu digitalizāciju un saskaņotību, ES Vienotā rīcība “Healthy Gateways” izstrādāja tīmekļa lietotni ES digitālajai pasažieru lokalizācijas veidlapai. Digitālās pasažieru lokalizācijas veidlapas kopā ar platformu to apmaiņai atvieglo un paātrina datu vākšanu un apmaiņu starp dalībvalstīm, līdz ar to kontaktu izsekošana notiek efektīvāk.

Dokumenti

 

2021. GADA 25. NOVEMBRIS
Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and repealing Recommendation (EU) 2020/1475

 

2021. GADA 25. NOVEMBRIS
Annex to the Proposal for a Council Recommendation on a coordinated approach to facilitate safe free movement during the COVID-19 pandemic and replacing Recommendation (EU) 2020/1475

 

2021. GADA 23. NOVEMBRIS
Factsheet - Coronavirus pandemic: New Commission proposal to ensure coordination on safe travel in the EU