Migrace je trvalým rysem lidské historie již od dávných dob. Dnes se lidé, stejně jako jejich předci, stěhují, aby unikli válkám, chudobě, hladu či nepříznivým klimatickým jevům a hledají přitom lepší podmínky pro svůj budoucí život.
Migrace však zároveň představuje globální výzvu, která si vyžaduje společnou evropskou reakci plně založenou na evropských hodnotách. Jedná se o složitou otázku, která má mnoho aspektů, jež je třeba řešit:
- zajistit rychlá a spravedlivá azylová řízení a efektivní navrácení
- nabízet legální cesty do EU
- zabránit nelegální migraci
- bojovat proti převaděčství migrantů a obchodování s lidmi
- zajistit bezpečnost vnějších hranic EU
Migrace v číslech
Nelegální migrace je sice často v centru pozornosti, ale nelegální vstupy představují pouze malý zlomek migrace v EU.
Na základě nejnovějších ročních údajů vypadá migrace do EU a z EU takto (údaje za rok 2021):
Pakt o migraci a azylu
Pakt o migraci a azylu představuje komplexní přístup, jak zajistit společnou evropskou reakci na migraci. Umožňuje Evropské unii řídit migraci spravedlivým a udržitelným způsobem, zajišťuje solidaritu mezi členskými zeměmi Unie a zároveň nabízí jistotu a srozumitelnost pro osoby přicházející do EU a chrání jejich základní práva. Pakt, který v září 2020 navrhla Evropská komise, přijal v dubnu 2024 Evropský parlament.
![Refugees in Serbia and Croatia](https://commission.europa.eu/sites/default/files/styles/oe_theme_medium_no_crop/public/media_avportal_thumbnails/P8ggWZOLPjkqJW-3goAopYz8fv7whc3XyEtwQIUc2Dk.jpg?itok=7VHQZb8S)
Pakt o migraci a azylu umožní členským zemím sdílet jejich úsilí odpovědně a prokázat solidaritu s těmi, kdo chrání naše vnější hranice, i s těmi, kdo čelí mimořádnému migračnímu tlaku, a zároveň zabrání nelegální migraci do EU.
Pakt rovněž poskytuje EU a jejím členským státům nástroje k rychlé reakci v krizových situacích, kdy se tyto státy potýkají s velkým počtem příchozích nebo když se třetí země či nestátní subjekty pokoušejí využít migranty k destabilizaci Unie.
Hlavní oblasti politiky
Žadatelé o azyl a uprchlíci
Pakt o migraci a azylu EU umožní, aby se zefektivnilo vyřizování žádostí o azyl, zvýšila ochranu uprchlíků a osob, které potřebují mezinárodní ochranu, a také podporu hostitelských zemí.
Migrační trasy jsou často plné nesnází a nebezpečí. Tisíce uprchlíků tak riskují své životy v poušti a na moři v naději na lepší budoucnost. Evropská unie spolupracuje s členskými státy a mezinárodními partnery na přesídlování i doplňkových možnostech přijímání migrantů z prioritních regionů a usiluje o zvýšení počtu míst pro přijímání.
Legální migrace: přilákání dovedností a talentů
Legální migrace má zásadní význam pro ekonomickou prosperitu. Vzhledem ke stárnoucí populaci EU a zvyšujícímu se počtu tzv. zelených a digitálních pracovních míst, která vyžadují nové dovednosti, se evropští zaměstnavatelé snaží najít pracovníky, které potřebují. S cílem přilákat a udržet talentované lidi přijala Evropská komise v dubnu 2022 balíček opatření týkající se dovedností a talentů.
V rámci tohoto balíčku Komise navrhla revizi směrnice o jednotném povolení a směrnice o dlouhodobě pobývajících rezidentech a vytvoření tzv. rezervoáru talentů EU.
Revize směrnice o dlouhodobě pobývajících rezidentech:
- umožní zjednodušit podmínky pro přijetí, čímž se usnadní získání právního postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta EU
- umožní zlepšit práva dlouhodobě pobývajících rezidentů a jejich rodinných příslušníků
Revidovaná směrnice o jednotném povolení:
- zjednoduší postup pro získání kombinovaného povolení k práci a pobytu, čímž se tento proces pro žadatele i zaměstnavatele usnadní a zrychlí
- umožní žadatelům podávat žádosti jak ze zemí mimo EU, tak přímo z členských států EU
Dne 18. prosince 2023 dosáhli spolunormotvůrci v této otázce politické dohody. Revidované předpisy stanoví společný soubor práv pracovníků ze zemí mimo EU, pokud jde o pracovní podmínky, sociální zabezpečení, uznávání kvalifikací a daňové výhody.
Rezervoár talentů EU, který Evropská komise navrhla v listopadu 2023, bude prvním celounijním nástrojem, jež má usnadnit mezinárodní nábor pracovníků a poskytnout státním příslušníkům třetích zemí příležitosti pracovat v EU.
Schengenský prostor
Schengenský prostor je prostor bez kontrol na vnitřních hranicích, který tvoří základ svobody pohybu více než 425 milionů občanů EU a státních příslušníků třetích zemí, kteří žijí v EU nebo ji navštěvují. Znovuzavedení kontrol na hranicích musí zůstat výjimečné, přísně časově omezené a krajní opatření pro případ, že byla zjištěna závažná hrozba pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost. V schengenském prostoru musí být zajištěn volný pohyb osob, zboží a služeb.
Návrh na změnu Schengenského hraničního kodexu má tři hlavní cíle:
- nabídnout nové nástroje k zajištění toho, aby kontroly na vnitřních hranicích zůstaly krajním opatřením, a poskytnout členským státům flexibilitu při využívání alternativních a přiměřených opatření
- navázat na zkušenosti získané během pandemie covidu-19
- reagovat na nedávné výzvy na vnějších hranicích EU
Vízová politika a digitalizace schengenských víz
Dne 13. června 2023 dosáhly Evropský parlament a Rada EU politické dohody, která umožní digitalizaci postupu udělování schengenských víz. Díky novým pravidlům se zmodernizují postupy udělování víz vytvořením online platformy EU pro podávání žádostí o víza a digitalizací stávajícího vízového štítku. Na podzim 2023 navrhla Evropská komise revizi mechanismu pro pozastavení zrušení vízové povinnosti, aby země EU mohly lépe bojovat proti možnému zneužívání bezvízového styku.
Ochrana vnějších hranic EU
Primární odpovědnost za správu příslušných úseků vnějších hranic Unie nesou jednotlivé členské země EU. Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) však poskytuje členským státům na jejich žádost technickou a operativní podporu jak při správě vnějších hranic, tak při návratových operacích.
Agentura Frontex zahrnuje stálý útvar Evropské pohraniční a pobřežní stráže, který bude mít do roku 2027 10 000 členů, čímž se zvýší účinnost evropské integrované správy hranic.
Na základě tzv. dohod o postavení jednotek agentura Frontex rovněž vysílá stálý útvar a technické vybavení do zemí mimo EU, zejména na klíčových migračních trasách. Evropská unie má v současné době uzavřené dohody o postavení jednotek s Albánií, Černou Horou, Moldavskem, Severní Makedonií a Srbskem.
Právo EU vyžaduje, aby Evropská pohraniční a pobřežní stráž, která zahrnuje agenturu Frontex a orgány správy hranic členských států, plnila své úkoly v plném souladu se základními právy.
Finanční prostředky z fondů EU se využívají na zvýšení kapacit členských zemí v oblasti správy hranic, jako jsou hlídkovací automobily, hlídková plavidla, průzkumná letadla nebo elektronické monitorování.
S Rumunskem a Bulharskem byly zahájeny pilotní projekty, které se zaměřují na řízení na hranicích s cílem prezentovat osvědčené postupy, například pokud jde o registraci, rychlé a spravedlivé azylové řízení nebo řízení o navrácení. Tyto pilotní projekty podporují Frontex, Agentura EU pro otázky azylu a Europol.
Boj proti převaděčství migrantů
Převaděčské sítě využívají k trestné činnosti řadu nástrojů, a to online i offline, a jejich metody se rychle a často mění. Evropská unie naléhavě potřebuje nové nástroje pro boj proti těmto zločineckým sítím.
V souladu se svým obnoveným Akčním plánem EU proti převaděčství migrantů (2021–2025) předložila Evropská komise v listopadu 2023 dva legislativní návrhy, které by měly umožnit:
- předcházet napomáhání k nepovolenému vstupu, tranzitu a pobytu v EU a bojovat proti němu
- zvýšit pravomoce Europolu v boji proti převaděčství migrantů a obchodování s lidmi
S cílem prohloubit mezinárodní spolupráci v oblasti prevence převaděčství migrantů a reakce na něj a také poskytnout alternativy k nelegální migraci zahájila Evropská komise dne 28. listopadu 2023 Globální alianci pro boj proti nezákonnému převaděčství migrantů.
Mezinárodní partnerství
Aby byla migrační politika EU úspěšná, musíme i dále posilovat naše vzájemně prospěšná partnerství se třetími zeměmi.
Evropská komise proto úžeji spolupracuje s klíčovými partnery, zeměmi původu i tranzitu s cílem omezit nelegální migraci společným bojem proti převaděčství migrantů a obchodování s lidmi, které ohrožují životy lidí. Účinné navracení rovněž vysílá směrem k převaděčům silný signál.
Evropská komise pracuje na vybudování bezpečných a legálních cest do EU a podporuje naše partnery při řešení základních příčin nelegální migrace. Sem patří také nabídka většího počtu příležitostí pro mladé lidi, včetně pracovních míst v jejich zemích.
Prostřednictvím finanční pomoci, jako je Nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci nebo Global Gateway, podporuje EU investice do vzdělávání, podnikatelských příležitostí, rychlejšího vytváření pracovních míst a zmírňování dopadu změny klimatu v mnoha zemích.