Migracije su stalna pojava u povijesti čovječanstva. Danas se ljudi, kao i njihovi preci, sele u potrazi za boljim životnim uvjetima i kako bi pobjegli od ratova, siromaštva, gladi i nepovoljnih klimatskih prilika.
Istodobno, migracije su i globalni izazov koji zahtijeva zajednički europski odgovor na temelju europskih vrijednosti. Riječ je o složenom problemu s mnogo aspekata koje treba uzeti u obzir, primjerice:
- osiguravanje brzih i pravednih postupaka azila i učinkovitog vraćanja
- osiguravanje zakonitih putova prema EU-u
- sprečavanje nezakonitih migracija
- borba protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima
- jamčenje sigurnosti vanjskih granica EU-a.
Migracije u brojkama
Iako su nezakonite migracije često u središtu pozornosti, činjenica je da nezakoniti ulasci čine mali dio migracija u EU.
Na temelju najnovijih godišnjih podataka, migracije u EU i iz EU-a izgledaju ovako (podaci za 2021.):
Pakt o migracijama i azilu
Pakt o migracijama i azilu sveobuhvatan je pristup za zajednički europski odgovor na migracije. EU-u omogućuje da pravedno i održivo upravlja migracijama, čime se osigurava solidarnost među državama članicama te se istodobno pruža sigurnost i jasnoća za osobe koje dolaze u EU i štite njihova temeljna prava. Komisija ga je predložila u rujnu 2020., a Europski parlament donio u travnju 2024.
Njegovom provedbom osigurat će se da države članice odgovorno dijele opterećenje, pokazujući tako solidarnost s onima koji štite naše vanjske granice i onima koji se suočavaju s posebnim migracijskim pritiskom, te će se spriječiti nezakonite migracije prema EU-u.
Osim toga, pakt EU-u i njegovim državama članicama omogućuje da brzo reagiraju u kriznim situacijama u kojima se suočavaju s velikim brojem dolazaka ili u kojima treća zemlja ili nedržavni subjekt pokušava instrumentalizirati migrante radi destabilizacije naše Unije.
Ključne politike
Tražitelji azila i izbjeglice
Novim paktom o migracijama i azilu EU će ojačati upravljanje zahtjevima za azil u EU-u, zaštititi izbjeglice i osobe kojima je potrebna međunarodna zaštita te poduprijeti zemlje domaćine za izbjeglice.
Migracijske rute izbjeglica često su teške i opasne, a tisuće ljudi riskiraju svoje živote u pustinjama i na morima u nadi za bolju budućnost. EU surađuje s državama članicama i međunarodnim partnerima na preseljenju i dodatnim mehanizmima za migrante iz prioritetnih regija te se zalaže za povećanje broja prihvatnih mjesta.
Zakonite migracije: privlačenje vještina i talenata
Zakonite migracije iznimno su važne za gospodarski napredak. Zbog starenja stanovništva i sve većeg broja zelenih i digitalnih radnih mjesta koja iziskuju nove vještine, europski poslodavci teško pronalaze potrebne radnike. Kako bi bolje privukla i zadržala talente, Komisija je u travnju 2022. donijela paket o vještinama i talentima.
U okviru tog paketa Komisija je predložila reviziju Direktive o jedinstvenoj dozvoli i Direktive o osobama s dugotrajnim boravkom te stvaranje baze talenata EU-a.
Revizijom Direktive o osobama s dugotrajnim boravkom omogućit će se:
- pojednostavnjenje uvjeta za prihvat, čime će se olakšati stjecanje statusa osobe s dugotrajnim boravkom u EU-u
- jačanje prava osoba s dugotrajnim boravkom i članova njihovih obitelji.
Revizijom Direktive o jedinstvenoj dozvoli omogućit će se:
- pojednostavnjenje postupka za kombinirani rad i boravak, što će olakšati i ubrzati postupak za podnositelje zahtjeva i poslodavce
- podnositeljima zahtjeva da podnesu zahtjeve iz država članica EU-a, kao i iz trećih zemalja.
Suzakonodavci su 18. prosinca 2023. postigli politički dogovor. Revidiranim pravilima predviđa se zajednički skup prava za radnike iz trećih zemalja u pogledu radnih uvjeta, socijalne sigurnosti, priznavanja kvalifikacija i poreznih olakšica.
Baza talenata EU-a, koju je Komisija predložila u studenom 2023., bit će prvi alat na razini EU-a za olakšavanje međunarodnog zapošljavanja i pružanje mogućnosti državljanima trećih zemalja za rad u EU-u.
Schengensko područje
Schengen kao područje bez kontrola na unutarnjim granicama temelj je slobode kretanja za više od 425 milijuna građana EU-a i državljana trećih zemalja koji žive u EU-u ili su došli u posjet. Ponovno uvođenje nadzora državne granice uvijek mora biti iznimno, strogo vremenski ograničeno i krajnja mjera u slučaju da je utvrđena ozbiljna prijetnja javnom poretku ili unutarnjoj sigurnosti. U schengenskom području mora biti zajamčeno slobodno kretanje ljudi, robe i usluga.
Prijedlog izmjene Zakonika o schengenskim granicama ima tri glavna cilja:
- ponuditi nove alate kako bi kontrole na unutarnjim granicama ostale krajnja mjera i kako bi se državama članicama omogućila fleksibilnost u primjeni alternativnih i razmjernih mjera
- nadovezati se na iskustva stečena tijekom pandemije bolesti COVID-19
- odgovoriti na nedavne izazove na vanjskim granicama EU-a.
Vizna politika i digitalizacija schengenskih viza
Europski parlament i Vijeće postigli su 13. lipnja 2023. politički dogovor kojim se omogućuje digitalizacija postupka izdavanja schengenskih viza. Nova pravila modernizirat će postupke izdavanja viza jer će se uspostaviti internetska platforma EU-a za podnošenje zahtjeva za izdavanje vize i digitalizirati postojeće naljepnice vize. Komisija je u jesen 2023. predložila reviziju mehanizma suspenzije viza kako bi države članice EU-a mogle bolje reagirati na moguće zlouporabe putovanja bez vize.
Jačanje vanjskih granica EU-a
Države članice imaju primarnu odgovornost za upravljanje svojim dijelovima vanjskih granica. Međutim, Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) državama članicama na njihov zahtjev pruža tehničku i operativnu potporu u upravljanju vanjskim granicama i operacijama vraćanja.
Frontex uključuje stalne snage europske granične i obalne straže, koje će do 2027. imati 10 000 članova osoblja, kako bi se povećala djelotvornost europskog integriranog upravljanja granicama.
Na temelju sporazuma o statusu Frontex također raspoređuje stalne snage i tehničku opremu u treće zemlje, posebno one na ključnim migracijskim rutama. EU trenutačno ima sporazume o statusu s Moldovom, Sjevernom Makedonijom, Crnom Gorom, Albanijom i Srbijom.
Pravom EU-a zahtijeva se da europska granična i obalna straža, koja uključuje Frontex i tijela za upravljanje granicama država članica, obavlja svoje zadaće uz potpuno poštovanje temeljnih prava.
Sredstva EU-a usmjerena su na poboljšanje kapaciteta država članica EU-a za upravljanje granicama, kao što su ophodni automobili, elektronički nadzor, ophodna plovila ili nadzorne letjelice.
S Rumunjskom i Bugarskom pokrenuti su pilot-projekti za postupke na granici kako bi se predstavila najbolja praksa, primjerice u pogledu registracije, brzih i pravednih postupaka azila i postupaka vraćanja. Frontex, Agencija EU-a za azil i Europol podupiru te pilot-projekte.
Borba protiv krijumčarenja migranata
Krijumčarske mreže upotrebljavaju niz alata koji su im na raspolaganju u kriminalne svrhe, na internetu i izvan njega, te brzo i često mijenjaju svoje metode. EU-u su hitno potrebni novi alati za borbu protiv tih kriminalnih mreža.
U skladu s obnovljenim akcijskim planom EU-a za borbu protiv krijumčarenja migranata (2021. – 2025.) Komisija je u studenom 2023. predstavila dva zakonodavna prijedloga koji će EU-u pomoći da bude bolji u toj borbi, a oni uključuju:
- sprečavanje i suzbijanje pomaganja pri neovlaštenom ulasku, tranzitu i boravku u EU-u
- snažniji Europol za uspješniju borbu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.
Kako bi se ojačala međunarodna suradnja u sprečavanju i suzbijanju krijumčarenja migranata i ponudila alternativa nezakonitim migracijama, Komisija je 28. studenog 2023. pokrenula Globalni savez za borbu protiv krijumčarenja migranata.
Međunarodna partnerstva
Kako bi migracijska politika EU-a bila uspješna, moramo dodatno ojačati naša uzajamno korisna partnerstva s trećim zemljama.
Komisija bliže surađuje s najvažnijim partnerima, matičnim zemljama i zemljama tranzita kako bi zajednički suzbili krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima, koji ugrožavaju živote ljudi, a time i smanjili nezakonite migracije. Učinkovitim vraćanjima šalje se i jasna poruka krijumčarima.
Komisija radi na izgradnji sigurnih i zakonitih putova prema EU-u i podupiranju naših partnera kako bi se uklonili glavni uzroci nezakonitih migracija. To uključuje pružanje više prilika mladima, uključujući radna mjesta u njihovim zemljama.
Financijskom pomoći EU-a iz instrumenata kao što su Instrument za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju ili strategija Global Gateway podupiru se ulaganja u obrazovanje, poslovne prilike i brže otvaranje radnih mjesta te u ublažavanje posljedica klimatskih promjena u brojnim zemljama.