Migrácia bola odjakživa súčasťou ľudských dejín. Rovnako ako ich predkovia, aj dnes sa ľudia sťahujú, aby unikli vojnám, chudobe, hladu či nepriaznivým poveternostným udalostiam, pričom hľadajú lepšie podmienky pre svoj budúci život.
Migrácia je zároveň globálnou výzvou, ktorá si vyžaduje spoločnú európsku reakciu plne založenú na európskych hodnotách. Ide o zložitú otázku zahŕňajúcu mnoho aspektov, ktoré treba riešiť:
- zabezpečenie rýchlych a spravodlivých konaní o azyle a účinných návratov,
- poskytovanie legálnych ciest do EÚ,
- predchádzanie neregulárnej migrácii,
- boj proti prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi,
- zaistenie bezpečnosti vonkajších hraníc EÚ.
Migrácia v číslach
Hoci je neregulárna migrácia často v centre pozornosti, neoprávnené vstupy v skutočnosti predstavujú len malú časť migrácie v EÚ.
Podľa najnovších ročných údajov vyzerá migrácia do EÚ a z EÚ (údaje za rok 2021) takto:
Pakt o migrácii a azyle
Pakt o migrácii a azyle je komplexný prístup, ktorý prináša spoločnú európsku reakciu na migráciu. Umožňuje EÚ spravodlivo a udržateľne riadiť migráciu, zabezpečuje solidaritu medzi členskými štátmi, pričom zároveň poskytuje istotu a jasnosť ľuďom prichádzajúcim do EÚ a chráni ich základné práva. Pakt, ktorý navrhla Komisia v septembri 2020, schválil Európsky parlament v apríli 2024.

Vďaka Paktu o migrácii a azyle budú členské štáty toto úsilie zodpovedne zdieľať a prejavia solidaritu s krajinami, ktoré chránia naše vonkajšie hranice, a tými, ktoré sú pod mimoriadnym migračným tlakom. Zároveň sa zabráni neregulárnej migrácii do EÚ.
Pakt poskytuje EÚ a jej členským štátom aj nástroje na rýchlu reakciu v krízových situáciách, keď členské štáty čelia veľkému počtu migrantov alebo keď sa niektorá tretia krajina prípadne neštátny subjekt pokúša účelovo zneužívať migráciu na destabilizáciu EÚ.
Kľúčové politiky
Žiadatelia o azyl a utečenci
Prostredníctvom Paktu o migrácii a azyle EÚ posilní riadenie žiadostí o azyl v EÚ, ochranu utečencov a osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, ako aj podporu krajín prijímajúcich utečencov.
Migračné trasy utečencov sú často plné útrap a nebezpečenstva, pričom tisíce ľudí riskujú svoje životy v púšti a na mori v nádeji na lepšiu budúcnosť. EÚ spolupracuje s členskými štátmi EÚ a medzinárodnými partnermi na presídľovaní a doplnkových cestách pre migrantov z prioritných regiónov a presadzuje rozširovanie prijímacích miest.
Legálna migrácia: prilákanie zručností a talentov
Legálna migrácia má zásadný význam pre hospodársku prosperitu. Vzhľadom na starnúce obyvateľstvo EÚ a čoraz vyšší počet zelených a digitálnych pracovných miest, ktoré si vyžadujú nové zručnosti, majú európski zamestnávatelia problém nájsť pracovníkov, ktorých potrebujú. S cieľom lepšie prilákať a udržať talenty prijala Komisia v apríli 2022 balík opatrení v oblasti zručností a talentov.
V rámci tohto balíka Komisia navrhla revíziu smernice o jednotnom povolení a smernice o osobách s dlhodobým pobytom a vytvorenie okruhu talentov EÚ.
Revízia smernice o osobách s dlhodobým pobytom:
- zjednoduší podmienky prijímania, čím uľahčí získanie postavenia osoby s dlhodobým pobytom v EÚ,
- posilní práva osôb s dlhodobým pobytom a ich rodinných príslušníkov.
Revidovaná smernica o jednotnom povolení:
- zjednoduší postup na získanie kombinovaného povolenia na prácu a pobyt, čím sa tento proces pre žiadateľov aj zamestnávateľov uľahčí a zrýchli,
- umožní žiadateľom podávať žiadosti tak z krajín mimo EÚ, ako aj z členských štátov EÚ.
Spoluzákonodarcovia dosiahli 18. decembra 2023 politickú dohodu. V revidovaných pravidlách sa stanovuje spoločný súbor práv pracovníkov z krajín mimo EÚ, pokiaľ ide o pracovné podmienky, sociálne zabezpečenie, uznávanie kvalifikácií a daňové výhody.
Okruh talentov EÚ, ktorý Komisia navrhla v novembri 2023, bude prvým celoeurópskym nástrojom zameraným na uľahčenie medzinárodného náboru a poskytovanie príležitostí pre štátnych príslušníkov tretích krajín pracovať v EÚ.
Schengenský priestor
Schengen je priestor bez kontrol na vnútorných hraniciach, ktorý je základom slobody pohybu pre viac ako 425 miliónov občanov EÚ, ako aj štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí žijú v EÚ alebo ju navštevujú. Obnovenie kontroly hraníc musí zostať výnimočným a prísne časovo obmedzeným krajným opatrením v prípade ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti. V schengenskom priestore musí byť zabezpečený voľný pohyb osôb, tovaru a služieb.
Návrh na zmenu Kódexu schengenských hraníc má tri hlavné ciele:
- ponúknuť nové nástroje na zabezpečenie toho, aby kontroly na vnútorných hraniciach zostali krajným opatrením, a poskytnúť členským štátom flexibilitu pri využívaní alternatívnych a primeraných opatrení,
- stavať na poznatkoch získaných z pandémie ochorenia COVID-19,
- reagovať na nedávne výzvy na vonkajších hraniciach EÚ.
Vízová politika a digitalizácia schengenských víz
Európsky parlament a Rada dosiahli 13. júna 2023 politickú dohodu, ktorá umožňuje digitalizáciu konania o udelení schengenského víza. Novými pravidlami sa zmodernizujú postupy udeľovania víz, a to vďaka zriadeniu online platformy EÚ na podávanie žiadostí o víza a digitalizácii súčasnej vízovej nálepky. Na jeseň 2023 Komisia navrhla revíziu mechanizmu pozastavenia oslobodenia od vízovej povinnosti s cieľom umožniť krajinám EÚ lepšie bojovať proti možnému zneužívaniu bezvízového styku.
Posilňovanie vonkajších hraníc EÚ
Členské štáty nesú primárnu zodpovednosť za riadenie svojich úsekov vonkajších hraníc EÚ. Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) však poskytuje členským štátom na ich žiadosť technickú a operačnú podporu pri riadení vonkajších hraníc aj pri návratových operáciách.
Frontex zahŕňa stály zbor európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorý bude mať do roku 2027 spolu 10 000 zamestnancov s cieľom zvýšiť účinnosť európskeho integrovaného riadenia hraníc.
Agentúra Frontex na základe dohôd o štatúte nasadzuje stály zbor a technické vybavenie aj v krajinách mimo EÚ, najmä na kľúčových migračných trasách. EÚ má v súčasnosti uzavreté dohody o štatúte s Moldavskom, so Severným Macedónskom, s Čiernou Horou, Albánskom a so Srbskom.
Podľa práva EÚ sa vyžaduje, aby európska pohraničná a pobrežná stráž, ktorá zahŕňa agentúru Frontex a orgány členských štátov na riadenie hraníc, vykonávala svoje úlohy v plnom súlade so základnými právami.
Finančné prostriedky EÚ sa sústreďujú na zlepšenie kapacít členských štátov EÚ v oblasti riadenia hraníc, napríklad pokiaľ ide o hliadkovacie vozidlá, elektronické sledovanie, hliadkovacie plavidlá alebo prieskumné lietadlá.
S Rumunskom a Bulharskom sa začali pilotné projekty zamerané na konania na hraniciach s cieľom predstaviť najlepšie postupy týkajúce sa napríklad registrácie, rýchlych a spravodlivých konaní o azyle a konaní o návrate. Tieto pilotné projekty podporujú agentúra Frontex, Agentúra Európskej únie pre azyl a Europol.
Boj proti prevádzačstvu
Siete prevádzačov využívajú na zločinecké účely celú škálu nástrojov, a to online aj offline, a ich metódy sa rýchlo a často menia. EÚ naliehavo potrebuje nové nástroje na boj proti týmto zločineckým sieťam.
V súlade so svojím obnoveným akčným plánom EÚ proti prevádzačstvu migrantov (2021 – 2025) Komisia v novembri 2023 predložila dva legislatívne návrhy, vďaka ktorým bude môcť EÚ tento boj urýchliť, keďže:
- budú predchádzať napomáhaniu neoprávneného vstupu, tranzitu a pobytu v EÚ a bojovať proti nemu,
- posilnia právomoci Europolu, aby mohol lepšie bojovať proti prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi.
V snahe posilniť medzinárodnú spoluprácu zameranú na predchádzanie prevádzačstvu a na reakciu naň a zároveň poskytnúť alternatívy k neregulárnej migrácii Komisia 28. novembra 2023 zriadila Globálnu alianciu na boj proti prevádzačstvu.
Medzinárodné partnerstvá
Ak má byť migračná politika EÚ úspešná, musíme ďalej posilňovať naše vzájomne prospešné partnerstvá s krajinami mimo EÚ.
Komisia preto užšie spolupracuje s kľúčovými partnermi, krajinami pôvodu a tranzitu, aby znížila neregulárnu migráciu spoločným bojom proti prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi, ktoré ohrozujú životy. Účinné návraty zároveň vysielajú silný signál pašerákom.
Komisia pracuje na budovaní bezpečných a legálnych ciest do EÚ a na podpore našich partnerov pri riešení základných príčin neregulárnej migrácie. To zahŕňa poskytovanie väčšieho počtu príležitostí pre mladých ľudí vrátane pracovných miest v ich príslušných krajinách.
EÚ prostredníctvom svojej finančnej pomoci, napríklad pomocou Nástroja susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce alebo stratégie Global Gateway, podporuje investície do vzdelávania, podnikateľských príležitostí a rýchlejšieho vytvárania pracovných miest, ako aj do zmierňovania vplyvu zmeny klímy v mnohých krajinách.