Stanovení priorit při tvorbě právních předpisů
Každý rok na podzim Komise představuje svůj pracovní program na nadcházející rok, ve kterém uvádí své politické priority. S Radou a Evropským parlamentem se při tom dohodne na hlavních legislativních prioritách, které pak uvede ve společném výročním prohlášení.
Společné prohlášení k legislativním prioritám EU na období 2018–2019
Společné prohlášení k legislativním prioritám EU na rok 2017
Interinstitucionální dohoda o zdokonalení tvorby právních předpisů
Plánování a navrhování právních předpisů
V rámci programu zaměřeného na zlepšování právní úpravy mohou jednotlivci, podniky a skupiny zúčastněných stran sledovat iniciativy Komise ve všech jejich fázích.
Plánované iniciativy Evropské komise
Poslední zveřejněné plány hodnocení a posouzení dopadů nových iniciativ nebo hodnocení
Databáze zpráv o posouzení dopadů a stanovisek Výboru pro kontrolu regulace
Databáze expertních skupin Komise
Přijetí právního předpisu
Zúčastněné strany mají při sledování pokroku iniciativ Komise k dispozici údaje jak o práci evropských institucí, tak o vnitrostátních legislativních postupech. Postup začíná zahájením iniciativy, pokračuje jednáním v Evropském parlamentu a Radě a končí schválením aktu a poté začleněním do vnitrostátního práva jednotlivých států.
Méně podstatné změny právních předpisů, u kterých není nutné provádět celý legislativní postup – tzv. akty v přenesené pravomoci a prováděcí akty – lze dohledat v různých fázích jejich vzniku.
Legislativní návrhy Evropské komise a posouzení jejich dopadů
Sledování procesu tvorby nového právního předpisu
Databáze stanovisek vnitrostátních parlamentů a odpovědí Komise
Interinstitucionální rejstřík aktů v přenesené pravomoci
Rejstřík projednávání prováděcích aktů ve výborech
Uplatňování práva EU
Lze též dohledat, jaká opatření přijaly členské země EU při začleňování evropské legislativy do vnitrostátních právních předpisů, a dále jednotlivá řízení pro porušení Smlouvy, která Evropská komise v některých případech vede proti členským zemím.
Vnitrostátní prováděcí opatření
Databáze rozhodnutí ohledně porušení Smlouvy
Hodnocení a zkvalitňování stávajících právních předpisů
Evropská Komise nepřetržitě vyhodnocuje, zda právní předpisy EU odpovídají potřebám občanů a podniků a zda jsou efektivní z hlediska nákladů. Již přijaté právní předpisy EU procházejí zjednodušením, aby byly méně zatěžující a snáze se uplatňovaly. Slouží k tomu hodnocení, kontroly účelnosti a program REFIT.
Platforma REFIT sdružuje zkušené odborníky z podnikatelské sféry, sociální partnery, zástupce občanské společnosti a členských států. Poskytuje Komisi poradenství, jak u právních předpisů EU zvýšit účinnost a účelnost, jak zároveň snížit související administrativní zátěž a dosáhnout při tom žádoucích výsledků.
Zjednodušování právních předpisů EU v rámci platformy REFIT
Plánovaná hodnocení a studie – od roku 2015