Миграцията е трайна характеристика на човешката история. Днес хората, също както своите предци, се местят, за да избягат от войни, бедност, глад, неблагоприятни климатични явления, като търсят по-добри условия за бъдещия си живот.
Същевременно миграцията е и глобално предизвикателство, което изисква общ европейски отговор, основан изцяло на европейските ценности. Тя е сложен въпрос с много аспекти, които трябва да бъдат разгледани:
- осигуряване на бързи и справедливи процедури за предоставяне на убежище и ефективно връщане
- предоставяне на законни пътища към ЕС
- предотвратяване на незаконната миграция
- борба срещу контрабандата на мигранти и трафика на хора
- гарантиране на сигурността на външните граници на ЕС.
Миграцията в цифри
Въпреки че незаконната миграция често е в центъра на вниманието, в действителност незаконните влизания представляват малка част от миграцията в ЕС.
Въз основа на последните годишни данни миграцията към и от ЕС изглежда така (данни за 2021 г.)
Пакт за миграцията и убежището
Пактът за миграцията и убежището е всеобхватен подход, с който се осигурява общ европейски отговор на миграцията. Той дава възможност на ЕС да управлява миграцията по справедлив и устойчив начин, като гарантира солидарност между държавите членки и същевременно дава сигурност и яснота за хората, пристигащи в ЕС, и защитава основните им права. Предложен от Комисията през септември 2020 г., пактът беше приет от Европейския парламент през април 2024 г.
Пактът за миграцията и убежището ще гарантира, че държавите членки отговорно споделят усилията, като демонстрират солидарност с тези от тях, които защитават външните ни граници, и с онези, които са изправени пред особен миграционен натиск, като същевременно допринася за предотвратяване на незаконната миграция към ЕС.
Освен това пактът предоставя на ЕС и неговите държави членки инструменти за бързо реагиране в кризисни ситуации, когато държавите членки са изправени пред голям брой пристигащи лица или когато трета държава или недържавен субект се опитва да инструментализира мигрантите, за да дестабилизира нашия Съюз.
Основни политики
Търсещи убежище лица и бежанци
Чрез Пакта за миграцията и убежището ЕС ще подобри управлението на молбите за убежище в ЕС, като по този начин ще защити бежанците и хората, нуждаещи се от международна закрила, и ще подкрепи приемащите бежанци държави.
Миграционните маршрути на бежанците често са изпълнени с трудности и опасности, а хиляди хора рискуват живота си, прекосявайки пустини и морета с надеждата за по-добро бъдеще. ЕС работи с държавите от ЕС и международните партньори за презаселване и допълнителни възможности за прием на мигрантите от приоритетни региони и настоява за увеличаване на броя на местата за прием.
Законна миграция: привличане на умения и таланти
Законната миграция е от съществено значение за икономическия просперитет. В условията на застаряване на населението на ЕС и все повече зелени и цифрови работни места, за които са необходими нови умения, европейските работодатели се затрудняват да намерят работниците, от които се нуждаят. С цел по-ефикасното привличане и задържане на таланти през април 2022 г. Комисията прие пакета от мерки за уменията и талантите.
Като част от този пакет Комисията предложи преразглеждане на Директивата за единното разрешение и Директивата за дългосрочно пребиваващите лица, както и създаване на резерв на ЕС от таланти.
Преразглеждането на Директивата за дългосрочно пребиваващите лица ще доведе до:
- опростяване на условията за приемане, което ще улесни придобиването на статут на дългосрочно пребиваващ в ЕС
- укрепване на правата на дългосрочно пребиваващите и на членовете на техните семейства.
Преразглеждането на Директивата за единно разрешително ще доведе до:
- рационализиране на процедурата за получаване на комбинирано разрешение за работа и пребиваване, като по този начин ще се улесни и ускори процесът за кандидатите и работодателите
- възможност за кандидатите да подават заявления както от държави извън ЕС, така и от държавите — членки на Съюза.
На 18 декември 2023 г. съзаконодателите постигнаха политическо споразумение. Преразгледаните правила предвиждат общ набор от права за работниците от държави извън ЕС по отношение на условията на труд, социалната сигурност, признаването на квалификации и данъчните облекчения.
Резервът на ЕС от таланти, чието създаване беше предложено от Комисията през ноември 2023 г., ще бъде първият общоевропейски инструмент, целящ да се улесни набирането на персонал на международно равнище и да се предоставят възможности на граждани на трети държави да работят в ЕС.
Шенгенско пространство
В Шенгенското пространство няма контрол по вътрешните граници, което е в основата на свободата на движение на над 425 милиона граждани на ЕС, както и на граждани на трети държави, които живеят или пътуват в ЕС. Повторното въвеждане на граничен контрол трябва да остане изключение, строго ограничено във времето и служещо като крайна мярка, в случай че бъде установена сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност. Свободното движение на хора, стоки и услуги в Шенгенското пространство трябва да бъде гарантирано.
Предложението за изменение на Кодекса на шенгенските граници има три основни цели:
- да се предложат нови инструменти, с които да се гарантира, че проверките по вътрешните граници продължават да бъдат крайна мярка, и да се осигури гъвкавост при използването от страна на държавите членки на алтернативни и пропорционални мерки
- да се използват поуките, извлечени от пандемията от COVID-19
- да се отговори на неотдавнашните предизвикателства по външните граници на ЕС.
Визова политика и цифровизация на шенгенските визи
На 13 юни 2023 г. Европейският парламент и Съветът постигнаха политическо споразумение, което дава възможност за цифровизация на процедурата за издаване на шенгенски визи. С новите правила ще се модернизират процедурите за издаване на визи, като се създаде онлайн платформа на ЕС за подаване на заявления за визи и се цифровизира настоящият визов стикер. През есента на 2023 г. Комисията предложи да се преразгледа механизмът за суспендиране на безвизовия режим, за да се даде възможност на държавите от ЕС по-добре да противодействат на евентуални злоупотреби с безвизовия режим на пътуване.
Вижте повече информация за пътуването в рамките на Шенгенското пространство
Укрепване на външните граници на ЕС
Държавите членки носят основната отговорност за управлението на своите участъци от външните граници на ЕС. Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex) обаче предоставя на държавите членки техническа и оперативна подкрепа, по тяхно искане, както за управлението на външните граници, така и за операции по връщане.
За да се повиши ефективността на европейското интегрирано управление на границите, Frontex включва Постоянния корпус на европейската гранична и брегова охрана, който до 2027 г. ще има 10 000 служители.
Въз основа на споразумения за статута Frontex също така изпраща служители на постоянния корпус и техническо оборудване в държави извън ЕС, по-специално в държави по ключови миграционни маршрути. Понастоящем ЕС има споразумения за статута с Молдова, Северна Македония, Черна гора, Албания и Сърбия.
Съгласно правото на ЕС европейската гранична и брегова охрана, която включва Frontex и органите за управление на границите на държавите членки, изпълнява задачите си при пълно зачитане на основните права.
Средствата от ЕС са насочени към подобряване на способностите на държавите членки за управление на границите, например чрез патрулни автомобили, оборудване за електронно наблюдение, патрулни кораби или въздухоплавателни средства за наблюдение.
В Румъния и България бяха стартирани пилотни проекти, насочени към процедурите на границата с цел представяне на най-добри практики, например по отношение на регистрацията, бързите и справедливи процедури за предоставяне на убежище и процедурите за връщане. Frontex, Агенцията на ЕС в областта на убежището и Европол подкрепят тези пилотни проекти.
Борба с контрабандата на мигранти
Мрежите за контрабанда използват редица инструменти за престъпни цели, както онлайн, така и офлайн, а методите им се променят бързо и често. ЕС спешно се нуждае от нови инструменти за борба с тези престъпни мрежи.
В съответствие с обновения си План за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти (2021—2025 г.), през ноември 2023 г. Комисията представи две законодателни предложения, които ще дадат тласък на ЕС в тази борба чрез
- предотвратяване и противодействие на подпомагането на незаконното влизане, транзит и престой в ЕС
- укрепен Европол, който да се бори по-ефикасно срещу контрабандата на мигранти и трафика на хора.
За да се засили международното сътрудничество в областта на предотвратяването и реагирането на контрабандата на мигранти и да се осигурят алтернативи на незаконната миграция, на 28 ноември 2023 г. Комисията стартира Световен алианс за борба с контрабандата на мигранти.
Международни партньорства
За да бъде успешна миграционната политика на ЕС, трябва да укрепим допълнително нашите взаимноизгодни партньорства с държави извън ЕС.
Комисията задълбочава сътрудничеството си с ключови партньори и държави на произход и транзитно преминаване, за да намали незаконната миграция благодарение на съвместната борба с контрабандата на мигранти и трафика на хора, които излагат живота на хората на риск. Ефективното връщане също изпраща силен сигнал на контрабандистите.
Комисията работи за изграждането на безопасни и законни пътища към ЕС и за подкрепа на нашите партньори да се справят с първопричините за незаконната миграция. Това включва предоставянето на повече възможности на младите хора, включително работни места в съответните държави.
Чрез финансовата си помощ, като например помощта по линия на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество или стратегията Global Gateway, ЕС подкрепя инвестициите в образование, бизнес възможности и по-бързо създаване на работни места, както и в мерки за смекчаване на въздействието на изменението на климата в редица държави.