Ugrás a fő tartalomra
Migráció és menekültügy

Egységes európai válasz

Összetett kérdés

Mutassuk meg, hogy Európa hatékonyan és együttérzéssel tudja kezelni a migrációt.

Ursula von der Leyen, az Unió helyzetét értékelő beszéd, 2023. szeptember 13. 

A migráció számokban

Noha a legtöbb figyelem az irreguláris migrációra hárul, ez utóbbi valójában csak egy kis részét teszi ki az EU-ba, illetve az EU-ból máshova irányuló migrációnak.

A legfrissebb (2021-es) éves adatok alapján az EU-ba irányuló és onnan kiinduló migráció fő számadatai a következők:

2,25 millió
személy vándorolt be
az EU-ba
1,12 millió
személy vándorolt ki
az EU-ból
1,14 millió
a nettó bevándorlás összesen
az EU viszonylatában 

Migrációs és menekültügyi paktum

A migrációs és menekültügyi paktum biztosítani fogja, hogy a tagállamok felelősségteljesen osszák meg egymás között a feladatokat, szolidaritást tanúsítva a külső határainkat védő és a nagy migrációs nyomással szembesülő tagállamokkal, és segíteni fog megakadályozni az EU-ba irányuló irreguláris migrációt.

A paktum emellett eszközökkel látja el az EU-t és a tagállamokat, hogy képesek legyenek gyorsan reagálni válsághelyzetekben, amikor valamelyik tagállam nagyszámú illegális érkezéssel szembesül, vagy amikor harmadik országok vagy nem állami szereplők migránsok instrumentalizálása révén megkísérlik destabilizálni az Európai Uniót.

A javaslatok állása és időrendi áttekintés

A migráció felelős kezelése

Fő szakpolitikák

Menedékkérők és menekültek  

A migrációs és menekültügyi paktum révén az EU javítani fogja a menedékjog iránti kérelmek kezelésére vonatkozó eljárásokat az EU-ban. Az új szabályok védik a menekülteket és a nemzetközi védelemre szoruló személyeket, továbbá a menekülteket fogadó országokat is támogatják. 

A migrációs útvonalak veszélyesek, és a menekültek rengeteg viszontagsággal néznek szembe útjuk során. Emberek ezrei kelnek útra, hogy életüket kockáztatva, egy szebb jövő reményében átkeljenek a sivatagokon és a tengereken. Az EU együttműködik a tagállamokkal és nemzetközi partnereivel az érkezők áttelepítése ügyében, és a befogadási helyek bővítésére törekszik. Partnereivel együtt az EU továbbá azon munkálkodik, hogy azoknak az országoknak a polgárai, ahonnan a legtöbben útra kelnek, több legális lehetőséggel rendelkezzenek.  

További információk a közös európai menekültügyi rendszerről

Legális migráció: a képzett és tehetséges munkavállalók EU-ba vonzása  

A legális migráció elengedhetetlen ahhoz, hogy a gazdaság prosperáljon. Az EU népessége folyamatosan idősödik, miközben egyre több az újfajta készségeket igénylő zöld és digitális munkahely. Ezért Európa-szerte a munkáltatók nehezen találnak megfelelő munkaerőt. A tehetséges emberek idevonzása és megtartása érdekében a Bizottság 2022 áprilisában elfogadta a képzett és tehetséges munkavállalókra vonatkozó csomagot.

E csomag részeként a Bizottság javaslatot tett az összevont engedélyről szóló irányelv és a huzamos tartózkodásról szóló irányelv felülvizsgálatára, valamint egy uniós tehetségbázis létrehozására. 

A huzamos tartózkodásról szóló, felülvizsgált irányelv:

  • egyszerűsíti a befogadási feltételeket, így könnyebb lesz megszerezni a „huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező” jogállást;
  • megszilárdítja a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező személyek és családtagjaik jogait.

Az összevont engedélyről szóló felülvizsgált irányelv:

  • egyszerűsíti a kombinált tartózkodási és munkavállalási engedély megszerzésére irányuló eljárást, így a folyamat mind a kérelmezők, mind a munkáltatók számára gyorsabb és könnyebb lesz; 
  • lehetővé fogja tenni, hogy a kérelmezők uniós tagállamokból és nem uniós országokból egyaránt benyújthassák a kérelmüket.  

A társjogalkotók 2023. december 18-án politikai megállapodásra jutottak a jogszabálytervezetekről. A felülvizsgált szabályok egységes jogokat biztosítanak a nem uniós országokból származó munkavállalók számára a munkafeltételek, a szociális biztonság, a képesítések elismerése és az adókedvezmények tekintetében.

A Bizottság által 2023 novemberében javasolt uniós tehetségbázis lesz az első olyan uniós szintű eszköz, amelynek célja, hogy megkönnyítse a nemzetközi munkaerő-toborzást, és munkavállalási lehetőségeket kínáljon harmadik országok állampolgárainak az EU-ban.   

Schengeni térség

A schengeni térség az EU-beli szabad mozgás alappillérét jelenti: a schengeni országok között megszűnt a határellenőrzés, aminek nemcsak az ott élő több mint 425 millió polgár látja hasznát, hanem más uniós és nem uniós országok ott tartózkodó állampolgárai is. A határellenőrzéseket csak kivételesen, időben szigorúan korlátozottan és végső eszközként lehet visszaállítani akkor, ha a közrendet vagy a belső biztonságot komoly veszély fenyegeti. A schengeni térségben biztosítani kell a személyek, az áruk és a szolgáltatások szabad mozgását. 

A Schengeni határellenőrzési kódex módosítására irányuló javaslat:

  • új eszközöket kínál annak biztosítására, hogy a belső határellenőrzések visszaállítására a jövőben is csak végső esetben kerüljön sor, és rugalmasságot biztosít a tagállamoknak ahhoz, hogy alternatív és arányos intézkedéseket hozzanak; 
  • a Covid19-világjárvány tanulságait levonva tökéletesíti a szabályokat; 
  • új intézkedéseket irányoz elő azokra a kihívásokra válaszul, melyek az EU külső határain a közelmúltban jelentkeztek. 

További információk a schengeni térségről

Vízumpolitika és a schengeni vízum digitalizálása  

Az Európai Parlament és a Tanács 2023. június 13-án politikai megállapodást ért el a schengeni vízummal kapcsolatos eljárások digitalizálásáról. Az új szabályok korszerűsítik a vízumeljárásokat: online uniós vízumigénylő platform jön létre, és a jelenlegi vízumbélyeg helyett digitális formátumú vízum kerül bevezetésre. 2023 őszén a Bizottság javaslatot tett a vízummentesség-felfüggesztési mechanizmus felülvizsgálatára, hogy az uniós országok hatékonyabban tudjanak fellépni a vízummentes utazással kapcsolatos visszaélések ellen.

További információk a schengeni térségen belüli utazásról

Az EU külső határainak megerősítése

A tagállamok elsődleges felelőssége, hogy ellássák a határigazgatással kapcsolatos feladatokat azokon az országhatáraikon, amelyek az EU külső határai is egyben. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) azonban kérésre technikai és operatív támogatást nyújt a tagállamoknak mind a külső határok igazgatása, mind a visszaküldési műveletek terén. 

A Frontex részét képezi az Európai Határ- és Parti Őrség készenléti alakulata, amely 2027-re tízezer fős személyzettel fog rendelkezni. Ez javítani fogja az európai integrált határigazgatás hatékonyságát. 

A különböző nem uniós országokkal kötött, illetve kötendő, ún. jogállásról szóló megállapodások alapján a Frontex az érintett országokban, kiváltképp a fő migrációs útvonalak mentén található országokban is beveti a készenléti alakulatot és a szükséges műszaki eszközöket. Az EU eddig Moldovával, Észak-Macedóniával, Montenegróval, Albániával és Szerbiával kötött jogállási megállapodást.   

Az uniós jog előírja, hogy az Európai Határ- és Parti Őrségnek – melynek személyzetét a Frontex munkatársai és a tagállamok határigazgatási hatóságainak munkatársai alkotják – az alapvető jogok teljes körű tiszteletben tartásával kell ellátnia a feladatait.  

Az uniós források elsősorban azt a célt szolgálják, hogy az uniós tagállamok javítani tudják határigazgatási képességeiket – így például járőrautók, elektronikus megfigyelő rendszerek, járőrhajók vagy megfigyelő repülőgépek beszerzésére fordíthatók.  

Kísérleti projektek indultak Románia, illetve Bulgária részvételével, melyek célja, hogy bemutassák a határigazgatási eljárásokkal kapcsolatos bevált módszereket, például a nyilvántartásba vétel, a gyors és tisztességes menekültügyi eljárások, valamint a kiutasítási eljárások tekintetében. A Frontex, az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége és az Europol támogatja ezeket a kísérleti projekteket. 

A migránscsempészés elleni küzdelem    

Az embercsempészek különféle – online és offline – eszközöket használnak bűntevékenységeikhez, és módszereiket gyakran és gyorsan változtatják. Nagyon fontos, hogy az EU lépést tartson ezekkel a bűnözői hálózatokkal, és bűnüldözési eszközeit folyamatosan frissítse.    

A migránscsempészés elleni megújított uniós cselekvési tervvel (2021–2025) összhangban a Bizottság 2023 novemberében két jogalkotási javaslatot terjesztett elő az uniós fellépés megerősítésére. A két javaslat a következőket irányozza elő: 

  • az Európai Unióba való jogellenes beutazás, az uniós országokon való jogellenes átutazás, valamint az EU-ban való jogellenes tartózkodás elősegítésének megelőzése és az ellenük való küzdelem;
  • az Europol megerősítése, hogy a szervezet hatékonyabban tudja segíteni a migránscsempészés és az emberkereskedelem elleni fellépést.

Annak érdekében, hogy erősödjön a nemzetközi együttműködés, valamint hogy alternatívákat teremtsen az irreguláris migrációval szemben, a Bizottság 2023. november 28-án globális szövetséget indított a migránscsempészés ellen. 

Nemzetközi partnerségek  

Ahhoz, hogy az uniós migrációs politika sikeres legyen, még jobban meg kell szilárdítanunk kölcsönösen előnyös partnerségeinket, melyeket nem uniós országokkal kötöttünk.

A Bizottság szorosabban együttműködik az EU kulcsfontosságú partnereivel, származási és tranzitországokkal egyaránt, az irreguláris migráció visszaszorítása érdekében, együttes erővel küzdve az emberéleteket veszélyeztető migránscsempészés és emberkereskedelem ellen. A következetes és eredményes visszaküldési politika szintén fontos szerepet játszik az embercsempészés elleni küzdelemben.

Ezen túlmenően a Bizottság az Európai Unióba irányuló biztonságos és legális migráció lehetőségeinek bővítésén dolgozik, és támogatja az EU partnereit az irreguláris migrációt kiváltó okok kezelésében. Ebbe beletartozik annak előmozdítása is, hogy a fiataloknak jobb kilátásai és megélhetési lehetőségei legyenek az érintett országokban.

Pénzügyi eszközei, például a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz és a Global Gateway révén az EU számos országban támogat olyan beruházásokat, amelyek az oktatás és az üzleti lehetőségek javítására, a munkahelyteremtés felgyorsítására, valamint az éghajlatváltozás hatásainak enyhítésére irányulnak.