Przejdź do treści głównej

Rozporządzenie w sprawie warunkowości w zakresie praworządności

Cel i zakres

Środki na mocy rozporządzenia w sprawie warunkowości mogą zostać zaproponowane jedynie, jeżeli Komisja stwierdzi, że naruszenia zasad państwa prawnego (praworządności) bezpośrednio wpływają na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na interesy finansowe Unii lub stwarzają poważne ryzyko takiego wpływu.

Rozporządzenie to uzupełnia inne narzędzia i procedury służące ochronie budżetu UE, do których należą kontrole i audyty, korekty finansowe i dochodzenia prowadzone przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Komisja może stosować przepisy rozporządzenia tylko wtedy, gdy inne narzędzia ochrony budżetu Unii nie okażą się wystarczająco skuteczne.

Ogólny system warunkowości różni się od europejskiego mechanizmu praworządności (z rocznym sprawozdaniem na temat praworządności jako głównym elementem), którego celem jest promowanie praworządności.

Funkcjonowanie

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunkowości Komisja proponuje Radzie przyjęcie odpowiednich i proporcjonalnych środków, w sytuacji gdy naruszenia praworządności w danym państwie członkowskim zagrażają interesom finansowym UE. Następnie Rada podejmuje ostateczną decyzję w sprawie zaproponowanych środków.

Niezależnie od podjętej decyzji odbiorcy końcowi i beneficjenci finansowania unijnego nadal mają prawo do otrzymywania swoich płatności. W związku z tym państwa członkowskie, których dotyczą środki, powinny nadal dokonywać tych płatności. Innymi słowy, odbiorcy końcowi lub beneficjenci finansowania z UE powinni w dalszym ciągu otrzymywać wsparcie finansowe od państwa członkowskiego niezależnie od środków nałożonych na to państwo na mocy rozporządzenia w sprawie warunkowości.

Wytyczne

Komisja przygotowała zestaw wytycznych szczegółowo wyjaśniających szereg aspektów związanych z funkcjonowaniem rozporządzenia w sprawie warunkowości, a mianowicie w jaki sposób Komisja będzie stosować rozporządzenie w sprawie warunkowości i jak będą chronione prawa odbiorców końcowych i beneficjentów unijnych środków finansowych. Wytyczne powstały w ramach kompleksowego procesu, obejmującego m.in. konsultacje z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE. Uwzględniono w nich także wyroki Trybunału Sprawiedliwości w sprawach C-156/21 i C-157/21 wydane 16 lutego 2022 r.

Wytyczne są dostępne tutaj:

2 MARCA 2022
Wytyczne dotyczące stosowania rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii
polski
(1.29 MB - PDF)
Pobierz

Harmonogram i źródła informacji

Przepisy te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Od tego czasu Komisja monitoruje sytuację we wszystkich krajach UE i gromadzi odpowiednie informacje.

W analizach Komisja uwzględnia swoje roczne sprawozdanie na temat praworządności, decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, a także wnioski odpowiednich organizacji międzynarodowych. Skargi są również użytecznym źródłem informacji dla Komisji przy ustalaniu, czy należy zastosować rozporządzenie w sprawie warunkowości.

Złóż skargę

Aby złożyć skargę na podstawie rozporządzenia w sprawie warunkowości dotyczącą ewentualnego naruszenia zasad praworządności, należy wypełnić poniższy formularz i odesłać go na adres: BUDG-CONDITIONALITY-REGIME-COMPLAINTSatec [dot] europa [dot] eu (BUDG-CONDITIONALITY-REGIME-COMPLAINTS[at]ec[dot]europa[dot]eu).

22 WRZEŚNIA 2021
Skarga – Naruszenie zasad państwa prawnego mające wpływ na budżet Unii lub na interesy finansowe Unii
polski
(719.65 KB - PDF)
Pobierz

 

Komisja rozpatrzy otrzymane pismo w sposób zapewniający pełną poufność i przy poszanowaniu wszystkich obowiązujących przepisów.

Aktualności

Sprostowanie do komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowania rozporządzenia (UE, Euratom) 2020/2092  (1 marca 2024 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowania rozporządzenia (UE, Euratom) 2020/2092 (15 stycznia 2024 r.)

Ponowna ocena przez Komisję sytuacji na Węgrzech rok po przyjęciu środków przez Radę (13 grudnia 2023 r.)

Wspólne oświadczenie komisarza Johannesa Hahna i komisarz Marii Gabriel w sprawie stosowania decyzji wykonawczej Rady z dnia 15 grudnia 2022 r. w odniesieniu do węgierskich trustów interesu publicznego (26 stycznia 2023 r.)

Komisja stwierdza, że Węgry nie przeprowadziły dostatecznych reform i muszą osiągnąć najważniejsze kamienie milowe, aby otrzymać fundusze na rzecz odbudowy i zwiększania odporności (30 listopada 2022 r.)

Budżet UE: Komisja proponuje Radzie środki na podstawie rozporządzenia w sprawie warunkowości (18 września 2022 r.)

Uwagi komisarza Johannesa Hahna na temat ochrony budżetu UE na Węgrzech (18 września 2022 r.)

Budżet UE: Komisja publikuje wytyczne dotyczące mechanizmu warunkowości (2 marca 2022 r.)

Pytania i odpowiedzi: Komisja publikuje wytyczne dotyczące mechanizmu warunkowości (2 marca 2022 r.)