Põhisisu juurde

Õigusriigi tingimuslikkuse määrus

Eesmärk ja reguleerimisala

Ettepanekuid tingimuslikkuse määruse kohasteks meetmeteks saab esitada üksnes juhul, kui komisjon leiab, et õigusriigi põhimõtete rikkumine mõjutab liidu eelarve usaldusväärset finantsjuhtimist otseselt või tõsiselt või liidu finantshuve piisavalt otseselt.

Vahend täiendab muid ELi eelarve kaitsmise vahendeid ja menetlusi, näiteks kontrolle ja auditeid või finantskorrektsioone või ELi Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdlusi. Komisjon võib määruse juurde pöörduda ainult siis, kui muid liidu eelarvekaitsevahendeid ei ole võimalik tulemuslikumalt kasutada.

Üldine tingimuslikkuse kord erineb Euroopa õigusriigi mehhanismist (mille keskmes on iga-aastane õigusriigi olukorda käsitlev aruanne), mille eesmärk on õigusriigi põhimõtte edendamine.

Toimimine

Tingimuslikkuse määruse kohaselt teeb komisjon nõukogule ettepaneku asjakohaste ja proportsionaalsete meetmete kohta juhul, kui õigusriigi põhimõtte rikkumine asjaomases liikmesriigis ohustab ELi finantshuve. Seejärel teeb nõukogu meetmete ettepaneku kohta lõpliku otsuse.

Igal juhul on liidu vahendite lõppsaajatel ja liidu vahenditest toetuse saajatel õigus oma makseid saada. Selleks peaksid puudutatud liikmesriigid jätkama nende maksete tegemist. Teisisõnu, kui olete ELi rahaliste vahendite lõppsaaja või toetusesaaja, peaksite jätkuvalt saama liikmesriigilt rahalist toetust sõltumata tingimuslikkuse määruse alusel kehtestatud meetmetest.

Suunised

Selleks et selgitada mitmeid tingimuslikkuse määruse toimimisega seotud elemente, on komisjon ette valmistanud suunised. Nendes selgitatakse üksikasjalikult, kuidas komisjon tingimuslikkuse määrust kohaldab, ning seda, kuidas kaitstakse lõppsaajate ja ELi toetuse saajate õigusi. Suuniste koostamise protsess on olnud terviklik. Selle käigus on konsulteeritud ka Euroopa Parlamendi ja ELi liikmesriikidega. Neis võetakse arvesse ka Euroopa Kohtu 16. veebruari 2022. aasta otsuseid kohtuasjades C-156/21 ja C-157/21.

Suunised on veebis kättesaadavad siin:

2. MÄRTS 2022
Määruse (mis käsitleb üldist tingimuslikkuse korda liidu eelarve kaitsmiseks) kohaldamise suunised
eesti
(1.04 MB - PDF)
Laadige alla

Ajakava ja teabeallikad

Need normid kehtivad 1. jaanuarist 2021. Sellest ajast alates on komisjon jälginud olukorda kõigis ELi riikides ja kogunud asjakohast teavet.

Komisjoni analüüsi aluseks on komisjon iga-aastane õigusriigi olukorda käsitlev aruanne, Euroopa Liidu Kohtu otsused, Euroopa Kontrollikoja aruanded ja asjaomaste rahvusvaheliste organisatsioonide järeldused. Kaebused on komisjonile samuti kasulik teabeallikas, et teha kindlaks, kas tugineda tuleks tingimuslikkuse määrusele.

Kaebuste esitamine

Kui soovite saata kaebuse tingimuslikkuse määruse võimalikku rakendamist vajava juhtumi kohta, palume Teil täita allpool esitatud vorm ja saata see tagasi aadressil: BUDG-CONDITIONALITY-REGIME-COMPLAINTSatec [dot] europa [dot] eu (BUDG-CONDITIONALITY-REGIME-COMPLAINTS[at]ec[dot]europa[dot]eu).

22. SEPTEMBER 2021
Kaebus – Õigusriigi põhimõtete rikkumine, mis mõjutab liidu eelarvet või finantshuve
eesti
(546.63 KB - PDF)
Laadige alla

 

Komisjon käsitleb Teie taotlust täielikult konfidentsiaalsena ja järgib kõiki kohaldatavaid norme.

Viimased uudised

PARANDUS komisjoni teatisele Euroopa Parlamendile ja nõukogule määruse (EL, Euratom) 2020/2092 kohaldamise kohta (1. märts 2024)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule määruse (EL, Euratom) 2020/2092 kohaldamise kohta (15. jaanuar 2024)

Komisjoni uus hinnang olukorrale Ungaris, üks aasta pärast meetmete vastuvõtmist nõukogus (13. detsember 2023)

Volinik Hahni ja volinik Gabrieli ühisavaldus, mis puudutab nõukogu 15. detsembri 2022. aasta rakendusotsuse kohaldamist seoses Ungari avalikes huvides tegutsevate usaldushaldustega (26. jaanuar 2023)

Komisjon leiab, et Ungari ei ole oma reformides olnud piisavalt edukas ning peab taaste- ja vastupidavusrahastu kasutamiseks täitma rea vahe-eesmärke (30. november 2022)

ELi eelarve: komisjon teeb nõukogule ettepaneku meetmete kohta vastavalt tingimuslikkuse määrusele (18. september 2022)

Volinik Hahni sõnavõtt kolleegiumi koosolekul ELi eelarve kaitsmise kohta Ungaris (18. september 2022)

ELi eelarve: komisjoni avaldab suunised tingimuslikkuse korra kohta (2. märts 2022)

Küsimused ja vastused: komisjoni suunised tingimuslikkuse korra kohta (2. märts 2022)