Přejít na hlavní obsah

Opatření EU proti podvodům

Přehled hlavních nástrojů na ochranu finančních zájmů EU: úřad OLAF, který vyšetřuje možné podvody a nesrovnalosti, a systém včasného odhalování rizik a vylučování hospodářských subjektů (EDES)

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF)

Zneužití finančních prostředků z rozpočtu EU nebo daňové úniky a neplacení cla a jiných dávek, z nichž se financuje rozpočet EU, přímo poškozují evropské občany. Evropský úřad pro boj proti podvodům vyšetřuje podvodnou činnost týkající se rozpočtu EU a případy korupce v orgánech a institucích EU a závažného pochybení ze strany jejich pracovníků. Vypracovává také politiku boje proti podvodům.

OLAF je součástí Evropské komise, je však na ní operativně nezávislý. Ze široké škály zdrojů získává informace o možných podvodech a nesrovnalostech poškozujících finanční zájmy EU a může vyšetřovat záležitosti týkající se podvodů, korupce a jiných trestných činů týkajících se:

  • veškerých výdajů EU: hlavními výdajovými kategoriemi jsou strukturální fondy, fondy zemědělské politiky a rozvoje venkova, přímé výdaje a vnější pomoc
  • některých oblastí příjmů EU, zejména cel
  • podezření na závažné pochybení ze strany zaměstnanců EU a členů orgánů EU

The European Anti-Fraud Office (OLAF) investigates and prevents fraudulent use of EU funds. It also develops the European Commission's anti-fraud policy.

Ohlášení podvodu

Systém včasného odhalování rizik a vylučování hospodářských subjektů (EDES)

Systém včasného odhalování rizik a vylučování hospodářských subjektů Komise zřídila v roce 2016 s cílem posílit ochranu finančních zájmů Unie a zajistit řádné finanční řízení.

EDES nahrazuje systém včasného varování a ústřední databázi vyloučených zájemců. Pravidla systému EDES se vztahují na všechny zakázky, granty, dohody, ceny, finanční nástroje a placené odborníky, jakož i na plnění rozpočtu v rámci nepřímého řízení.

Jeho účelem je chránit finanční zájmy Unie před nespolehlivými hospodářskými subjekty, které odhaluje a vylučuje z přijímání finančních prostředků a kterým ukládá finanční sankce. Důvody pro vyloučení se týkají:

  • úpadku a platební neschopnosti
  • neplacení daní a příspěvků na sociální zabezpečení
  • závažného profesního pochybení
  • podvodu, korupce, účasti na zločinném spolčení atd.
  • závažného porušení smlouvy
  • nesrovnalostí
  • subjektů vytvořených s cílem obejít daňové, sociální nebo jiné právní povinnosti (vytváření krycích společností)

Zřizovatelem a provozovatelem databáze EDES je Komise. Informace o včasném odhalení či vyloučení nebo o finanční sankci poskytuje Komise, její výkonné agentury, jiné orgány, instituce nebo evropské úřady.

Seznam provozovatelů, kteří jsou vyloučeni z přístupu k finančním prostředkům EU nebo kterým byla uložena finanční sankce. Způsob fungování a právní základ systému EDES.