Prejsť na hlavný obsah

Opatrenia EÚ zamerané na boj proti podvodom

Prehľad hlavných nástrojov na ochranu finančných záujmov EÚ: OLAF – úrad vyšetrujúci možné podvody a nezrovnalosti a EDES – systém na odhaľovanie a postihovanie nespoľahlivých hospodárskych subjektov.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF)

Nesprávne využívanie finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ alebo vyhýbanie sa plateniu daní, ciel a odvodov, z ktorých sa financuje rozpočet EÚ, priamo poškodzujú európskych občanov. Európsky úrad pre boj proti podvodom vyšetruje podvody poškodzujúce rozpočet EÚ, korupciu a závažné pochybenia v rámci európskych inštitúcií a pripravuje politiku boja proti podvodom.

Úrad OLAF je súčasťou Európskej komisie, po operačnej stránke je však nezávislý. Zo širokej škály zdrojov dostáva informácie o možných podvodoch a nezrovnalostiach poškodzujúcich finančné záujmy EÚ a môže vyšetrovať záležitosti súvisiace s podvodmi, korupciou a inými trestnými činmi, ktoré sa týkajú:

  • všetkých výdavkov EÚ, pričom hlavnými kategóriami výdavkov sú štrukturálne fondy, poľnohospodárska politika a fondy rozvoja vidieka, priame výdavky a vonkajšia pomoc,
  • niektorých oblastí príjmov EÚ, predovšetkým ciel,
  • podozrení z vážneho pochybenia zo strany zamestnancov a členov inštitúcií EÚ.

Oznámenie podvodu

Systém včasného odhaľovania rizika a vylúčenia (EDES)

Systém včasného odhaľovania rizika a vylúčenia zriadila Komisia v roku 2016 na posilnenie ochrany finančných záujmov Únie a zabezpečenie správneho finančného riadenia.

Nahrádza systém včasného varovania a centrálnu databázu vylúčených subjektov. Pravidlá systému EDES sa uplatňujú na všetky zmluvy, granty, dohody, ceny, finančné nástroje, platených expertov, ako aj na plnenie rozpočtu v rámci nepriameho riadenia.

Jeho účelom je chrániť finančné záujmy Únie pred nespoľahlivými hospodárskymi subjektmi tým, že ich odhalí, vylúči z prijímania finančných prostriedkov a uloží im peňažné sankcie. Dôvody vylúčenia:

  • konkurz a insolvenčné konanie,
  • neplatenie daní alebo príspevkov na sociálne zabezpečenie,
  • závažné odborné pochybenie,
  • podvod, korupcia, účasť v zločineckej organizácii atď.,
  • závažné porušenie zmluvy,
  • nezrovnalosť,
  • subjekty vytvorené s úmyslom obísť daňové, sociálne alebo iné právne záväzky (vytvorenie schránkových spoločností).

Databázu EDES zriaďuje a prevádzkuje Komisia. Informácie o včasnom odhalení alebo vylúčení a/alebo peňažných sankciách poskytuje Komisia, jej výkonné agentúry, iné inštitúcie, orgány alebo európske úrady.

Zoznam prevádzkovateľov, ktorí sú vylúčení z prístupu k finančným prostriedkom EÚ alebo ktorým bola uložená peňažná sankcia, a fungovanie a právny základ systému EDES.