Pereiti prie pagrindinio turinio

ES kovos su sukčiavimu priemonės

Pagrindinių ES finansinių interesų apsaugos priemonių apžvalga: OLAF, galimo sukčiavimo ir pažeidimų tyrimo tarnyba, ir EDES – nepatikimų ekonominės veiklos vykdytojų nustatymo ir baudimo sistema.

Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF)

Netinkamas ES biudžeto lėšų naudojimas arba mokesčių, muitų ir rinkliavų, iš kurių finansuojamas ES biudžetas, vengimas daro tiesioginę žalą Europos piliečiams. Europos kovos su sukčiavimu tarnyba tiria ES biudžetui kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir sunkių nusižengimų ES institucijose atvejus ir formuoja kovos su sukčiavimu politiką.

OLAF yra Europos Komisijos dalis, bet veikia nepriklausomai. Ji iš įvairių šaltinių gauna informaciją apie galimą sukčiavimą ir pažeidimus, darančius poveikį ES finansiniams interesams, ir gali tirti su sukčiavimu, korupcija ir kitomis nusikalstamomis veikomis susijusius klausimus dėl:

  • visų ES išlaidų – pagrindinės išlaidų kategorijos yra struktūriniai fondai, žemės ūkio ir kaimo plėtros fondai, tiesioginės išlaidos ir išorės pagalba,
  • kai kurių sričių ES pajamų, daugiausia muitų,
  • įtarimų dėl ES tarnybų darbuotojų ir ES institucijų narių rimtų nusižengimų.

The European Anti-Fraud Office (OLAF) investigates and prevents fraudulent use of EU funds. It also develops the European Commission's anti-fraud policy.

Pranešimas apie sukčiavimą

Ankstyvojo nustatymo ir draudimo dalyvauti procedūroje sistema (EDES)

Ankstyvojo nustatymo ir draudimo dalyvauti procedūroje sistema yra 2016 m. Komisijos sukurta sistema, kuria siekiama sustiprinti Sąjungos finansinių interesų apsaugą ir užtikrinti patikimą finansų valdymą.

Ji pakeitė išankstinio perspėjimo sistemą ir centrinę uždraustų subjektų duomenų bazę. EDES taisyklės taikomos visoms sutartims, dotacijoms, susitarimams, apdovanojimams, finansinėms priemonėms ir atlyginamiems ekspertams, taip pat biudžeto vykdymui taikant netiesioginį valdymą.

Jos tikslas – apsaugoti Sąjungos finansinius interesus nuo nepatikimų ekonominės veiklos vykdytojų, juos aptinkant ir neleidžiant jiems gauti lėšų, taip pat skiriant jiems finansines nuobaudas. Draudimo dalyvauti procedūroje pagrindai yra susiję su:

  • bankroto ir nemokumo atvejais
  • mokesčių ar socialinio draudimo įmokų nemokėjimu
  • sunkiu profesiniu nusižengimu
  • sukčiavimu, korupcija, dalyvavimu nusikalstamoje organizacijoje ir t. t.
  • šiurkščiu sutarties pažeidimu
  • pažeidimu
  • subjektais, įsteigtais siekiant apeiti fiskalines, socialines ar kitas teisines prievoles (priedangos įmonių kūrimu).

Komisija sukuria ir tvarko EDES duomenų bazę, o informaciją apie ankstyvą nustatymą, draudimą dalyvauti procedūroje ir (arba) finansines nuobaudas teikia Komisija, jos vykdomosios įstaigos, kitos institucijos, įstaigos arba Europos įstaigos.

Veiklos vykdytojų, kuriems neleidžiama gauti ES finansavimo arba kuriems paskirtos finansinės nuobaudos, sąrašas ir EDES sistemos veikimas ir teisinis pagrindas.