Glavni sadržaj

EU-ove mjere za borbu protiv prijevara

Pregled glavnih instrumenata za zaštitu financijskih interesa EU-a: OLAF, ured koji istražuje moguće prijevare i nepravilnosti te EDES, sustav za otkrivanje i kažnjavanje nepouzdanih gospodarskih subjekata.

Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF)

Nepravilno korištenje sredstava iz proračuna EU-a ili utaja poreza, carina i pristojbi kojima se financira proračun izravno šteti europskim građanima. Europski ured za borbu protiv prijevara istražuje prijevare povezane s proračunom EU-a, korupciju i teške povrede dužnosti unutar europskih institucija te izrađuje politiku borbe protiv prijevara.

OLAF je dio Europske komisije, ali je operativno neovisan. Prima informacije o mogućim prijevarama i nepravilnostima koje utječu na financijske interese EU-a iz raznih izvora te može istraživati pitanja povezana s prijevarom, korupcijom i drugim kaznenim djelima koja se odnose na:

  • sve rashode EU-a, pri čemu su glavne kategorije rashoda strukturni fondovi, fondovi za poljoprivrednu politiku i ruralni razvoj, izravni rashodi i vanjska pomoć
  • neka područja prihoda EU-a, uglavnom carinske pristojbe
  • sumnje na teške povrede dužnosti među osobljem i članovima institucija EU-a.

European Anti-Fraud Office

The European Anti-Fraud Office (OLAF) investigates and prevents fraudulent use of EU funds. It also develops the European Commission's anti-fraud policy.

Prijavite prijevaru

Sustav ranog otkrivanja i isključenja (EDES)

Sustav ranog otkrivanja i isključenja sustav je koji je Komisija uspostavila 2016. kako bi ojačala zaštitu financijskih interesa Unije i osigurala dobro financijsko upravljanje.

Zamijenio je sustav ranog upozorenja i središnju bazu podataka o isključenjima. Pravila EDES-a primjenjuju se na sve ugovore, bespovratna sredstva, sporazume, nagrade, financijske instrumente i plaćene stručnjake te na izvršenje proračuna u okviru neizravnog upravljanja.

Njegova je svrha zaštititi financijske interese Unije od nepouzdanih gospodarskih subjekata njihovim otkrivanjem i isključivanjem iz primanja sredstava te izricanjem financijskih sankcija tim subjektima. Razlozi za isključenje uključuju:

  • stečaj i nesolventnost
  • neplaćanje poreza ili doprinosa za socijalno osiguranje
  • tešku povredu dužnosti
  • prijevaru, korupciju, sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji itd.
  • teško kršenje ugovora
  • nepravilnosti
  • subjekte osnovane s namjerom zaobilaženja fiskalnih, socijalnih ili drugih pravnih obveza (osnivanje fiktivnih poduzeća).

Bazu podataka EDES-a uspostavila je i njome upravlja Komisija, a informacije o ranom otkrivanju ili isključenju i/ili financijskim sankcijama pružaju Komisija, njezine izvršne agencije, druge institucije, tijela ili europski uredi.

EDES

Popis subjekata koji su isključeni iz pristupa sredstvima EU-a ili podliježu financijskoj sankciji te funkcioniranje i pravna osnova EDES-a.