Põhisisu juurde

ELi pettusevastased meetmed

Ülevaade ELi finantshuvide kaitsmise peamistest vahenditest: OLAF kui võimalikke pettusi ja eeskirjade eiramisi uuriv amet ning süsteem EDES ebausaldusväärsete ettevõtjate tuvastamiseks ja karistamiseks.

Euroopa Pettustevastane Amet (OLAF)

ELi eelarvest eraldatud vahendite väärkasutamine või ELi eelarvet rahastavatest maksudest, tollimaksudest ja lõivudest kõrvalehoidumine kahjustab otseselt Euroopa kodanikke. Euroopa Pettustevastane Amet uurib ELi eelarvega seotud pettusi, korruptsiooni ja tõsiseid kutsealaste käitumisnormide rikkumisi Euroopa institutsioonides ning kujundab pettusevastast poliitikat.

OLAF on osa Euroopa Komisjonist, kuid tegutseb sõltumatult. OLAF saab teavet võimalike pettuste ja õigusnormide eiramise kohta erinevatest allikatest ning võib uurida juhtumeid, mis on seotud pettuse, korruptsiooni ja muude rikkumistega, mis mõjutavad ELi finantshuve ja puudutavad

  • kõiki ELi kulutusi: peamised kulukategooriad on struktuurifondid, põllumajanduspoliitika ja maaelu arengu toetamise vahendid, otsekulutused ja välisabi;
  • teatavaid ELi tulusid, peamiselt tollimakse;
  • kahtlusi ELi institutsioonide töötajate ja liikmete raskete üleastumiste kohta.

Teata pettusest

Varajase avastamise ja kõrvalejätmise süsteem (EDES)

Varajase avastamise ja kõrvalejätmise süsteem on süsteem, mille komisjon lõi 2016. aastal, et tugevdada liidu finantshuvide kaitset ja tagada usaldusväärne finantsjuhtimine.

See asendab varajase hoiatamise süsteemi ja menetlusest kõrvalejätmise juhtumeid sisaldavat keskandmebaasi. Varajase avastamise ja kõrvalejätmise süsteemi eeskirju kohaldatakse kõigi lepingute, toetuste, kokkulepete, auhindade, rahastamisvahendite ja tasustatud ekspertide suhtes ning kaudse eelarve täitmise raames.

Selle eesmärk on kaitsta liidu finantshuve ebausaldusväärsete ettevõtjate eest, avastades ja jättes nad ilma rahaliste vahendite saamisest ning määrates neile rahalised karistused. Kõrvalejätmise alused on järgmised:

  • pankroti- ja maksejõuetusolukorrad;
  • maksude või sotsiaalkindlustusmaksete mittetasumine;
  • tõsine ametialane rikkumine;
  • pettus, korruptsioon, osalemine kuritegelikus ühenduses jne;
  • lepingu tõsine rikkumine;
  • eeskirjade eiramine;
  • üksused, mis on loodud eesmärgiga hoida kõrvale maksualastest, sotsiaalsetest või muudest õiguslikest kohustustest (varifirmade loomine).

Andmebaasi EDES loob ja haldab komisjon ning teavet varajase avastamise või kõrvalejätmise ja/või rahalise karistuse kohta annavad komisjon, selle rakendusametid, muud institutsioonid, organid või Euroopa ametid.

Loetelu ettevõtjatest, kes on jäetud kõrvale ELi rahastamisest või kelle suhtes kohaldatakse rahalist karistust, ning EDESi süsteemi toimimine ja õiguslik alus.