Направо към основното съдържание

Мерки на ЕС за борба с измамите

Преглед на основните инструменти за защита на финансовите интереси на ЕС: OLAF — службата, разследваща евентуални измами и нередности, и EDES — системата за откриване и наказване на ненадеждни икономически оператори.

Европейска служба за борба с измамите (OLAF)

Неправомерното използване на средства, предоставени от бюджета на ЕС, или избягването на плащане на данъци, мита и налози, с които се финансира бюджетът на ЕС, нанасят пряка вреда на европейските граждани. Европейската служба за борба с измамите разследва измами във връзка с бюджета на ЕС, корупция и сериозни неправомерни действия в европейските институции и разработва политика за борба с измамите.

OLAF е част от Европейската комисия, но се ползва с оперативна независимост. Службата получава информация за възможни измами и нередности, засягащи финансовите интереси на ЕС, от широк кръг източници и може да разследва въпроси, свързани с измами, корупция и други престъпления, отнасящи се до:

  • всички разходи на ЕС — основните категории разходи са структурните фондове, фондовете за селскостопанска политика и за развитие на селските райони, преките разходи и външната помощ;
  • някои видове приходи на ЕС, основно от мита;
  • съмнения за тежки нарушения от страна на служители на ЕС и членове на институциите на ЕС.

The European Anti-Fraud Office (OLAF) investigates and prevents fraudulent use of EU funds. It also develops the European Commission's anti-fraud policy.

Съобщете за измама

Система за ранно откриване и отстраняване (EDES)

Системата за ранно откриване и отстраняване е създадена от Комисията през 2016 г. с цел засилване на защитата на финансовите интереси на Съюза и осигуряване на добро финансово управление.

Тя заменя системата за ранно предупреждение и централната база данни за отстраняванията. Правилата на EDES са приложими за всички договори, безвъзмездни средства, споразумения, награди, финансови инструменти и получаващи възнаграждение експерти, както и за изпълнението на бюджета в случаите на непряко управление.

Целта на системата е да защитава финансовите интереси на Съюза срещу ненадеждни икономически оператори, като ги открива и изключва от получаване на средства и им налага финансови санкции. Основанията за изключване се отнасят до:

  • състояние на несъстоятелност и неплатежоспособност
  • неплащане на данъци или социалноосигурителни вноски
  • тежко професионално нарушение
  • измама, корупция, участие в престъпна организация и др.
  • сериозно нарушение на договор
  • нередност
  • субекти, създадени с цел заобикаляне на данъчни, социални или други правни задължения (създаване на фиктивни дружества).

Базата данни EDES се създава и управлява от Комисията, а информацията относно ранното откриване или отстраняване и/или финансовите санкции се предоставя от Комисията, нейните изпълнителни агенции, други институции, органи или европейски служби.

Списък на операторите, които са изключени от достъп до финансиране от ЕС или на които са наложени финансови санкции. Функциониране и правното основание на системата EDES.