Prekonanie pandémie
Svetová zdravotnícka organizácia po viac ako troch rokoch 5. mája 2023 vyhlásila, že COVID-19 už nepovažuje za celosvetovú núdzovú situáciu v oblasti zdravia.
Pandémia COVID-19 mala obrovský negatívny vplyv na ľudí, našu spoločnosť a naše hospodárstvo, ale vďaka spolupráci, odhodlaniu, vytrvalosti, vede a inováciám sme ju úspešne prekonali. Európska solidarita pri spoločnom využívaní zdravotníckeho materiálu, liečbe pacientov, pomoci pri repatriácii uviaznutých občanov a pri obnove hospodárstiev nám pomohla chrániť občanov a podniky a prekonať pandémiu. Pomohla EÚ posilniť odolnosť a pokročiť v zelenej a digitálnej, spravodlivej transformácii.
Rozhodné opatrenia EÚ
Európske hospodárstvo sa zotavilo vďaka rýchlemu nasadeniu vakcín a bezprecedentným hospodárskym stimulačným opatreniam na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej úrovni. Okamžité opatrenia Komisie pomohli zmierniť hospodárske dôsledky pandémie. Kľúčovú úlohu pri obnove a posilňovaní odolnosti EÚ zohrali viacročný rozpočet EÚ a NextGenerationEU, dočasný nástroj obnovy vo výške viac ako 800 miliárd EUR, ktorý má pomôcť napraviť bezprostredné hospodárske a sociálne škody spôsobené pandémiou COVID-19.
Od vypuknutia ochorenia COVID-19 začiatkom roka 2020 zmobilizovala EÚ 53,7 miliardy EUR na podporu viac ako 140 partnerských krajín v rámci prístupu Tímu Európa, aby uspokojila potreby súvisiace s pandémiou a zvládla jej dôsledky. Podpora pochádzala zdrojov EÚ, jej členských štátov, Európskej investičnej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj.
Okrem toho sa EÚ už od začiatku usilovala zaručiť spravodlivý prístup k cenovo dostupným, bezpečným a účinným vakcínam proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých, a to organizovaním globálnej reakcie na koronavírus a podporou globálnej iniciatívy COVAX zameranej na spravodlivý prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19. Komisia, členské štáty a Európska investičná banka sa stali hlavnými investormi do nástroja COVAX. Vynaložili viac než 5 miliárd EUR, vďaka ktorým bolo sprístupnených 1,8 miliardy dávok vakcín pre 92 krajín s nízkymi a strednými príjmami.
EÚ tiež v rámci prístupu Tímu Európa podporila rozvoj miestnych kapacít na výrobu vakcín v Afrike, Latinskej Amerike a Karibiku.
Najdôležitejšie opatrenia v rámci reakcie na koronavírus – Časová os opatrení EÚ