Co dělá Komise pro dodržování zásad právního státu? - Evropská komise
Přejít na hlavní obsah
Oficiální internetová stránka Evropské unieOficiální internetová stránka EU

Co dělá Komise pro dodržování zásad právního státu?

Soubor nástrojů na podporu právního státu:

Dodržování našich základních hodnot je sdílenou odpovědností všech orgánů EU a všech členských států. Jak uznal Soudní dvůr, Evropská komise odpovídá za dodržování zásad právního státu a za zajištění dodržování práva, hodnot a zásad EU. Za tímto účelem má Komise k dispozici řadu nástrojů – tzv. soubor nástrojů v oblasti právního státu. Problémy v oblasti právního státu jsou různé a tomu odpovídají i naše nástroje. Jsou přizpůsobeny konkrétní situaci a jejich účelem je vyzdvihnout nedostatky v oblasti právního státu, zabránit jim nebo na ně reagovat.  

Zpráva o právním státu

Od roku 2020 zveřejňuje Evropská komise zprávu o právním státu každý rok. Tato zpráva je ústředním bodem ročního cyklu, tzv. mechanismu právního státu, který umožňuje získat přehled o tom, jak si členské státy EU při dodržování zásad právního státu stojí. Zabývá se jak pozitivním, tak negativním vývojem. V rámci tohoto posouzení, které je výsledkem stovek setkání s orgány a zúčastněnými stranami každý rok, předkládá Evropská komise všem členským státům také konkrétní doporučení.   

Tento přístup přináší výsledky, přičemž 65 % doporučení z roku 2022 bylo v roce 2023 zcela nebo částečně vyřešeno. To ukazuje, že zpráva o právním státu se stala klíčovou hnací silou změn a zachovávání vysokých standardů právního státu v EU. Od roku 2024 se zpráva zaměřuje též na čtyři země účastníci se procesu rozšíření.   

Chcete vědět, kdo a jak sestavuje zprávu o právním státu? Dozvíte se to v naší sérii videí o tom, jak zpráva vzniká, jak se o tématu debatuje a jaké výsledky přinesla. Sdílejte videa na sociálních médiích pomocí hashtagu #RuleOfLaw. 

Zpráva o právním státu

Příprava zprávy o právním státu

Nepřetržitý dialog v zájmu zkvalitnění zprávy o právním státu

Pět let práce na zkvalitnění zprávy o právním státu

Další nástroje v souboru nástrojů

Nástroje na podporu právního státu a předcházení problémům:  

  • Srovnávací přehled EU o soudnictví: Výroční zpráva poskytující srovnatelné údaje o nezávislosti, kvalitě a účinnosti vnitrostátních systémů soudnictví. 
  • Evropský semestr: Každoroční proces, jehož výsledkem jsou doporučení pro jednotlivé země týkající se makroekonomických a strukturálních otázek, včetně systémů soudnictví a boje proti korupci, která mají podpořit hospodářský růst. 
  • Podpora strukturálních reforem ze strany EU: EU poskytuje členským státům technickou a finanční podporu na provádění strukturálních reforem, například prostřednictvím Nástroje pro technickou podporu a v souvislosti s Nástrojem pro oživení a odolnost. Mnoho členských států zahrnulo do svých plánů pro oživení a odolnost reformy a investice s cílem posílit svůj systém soudnictví, protikorupční rámce nebo kvalitu legislativního procesu.  
  • Podpora občanské společnosti, sítí a projektů: Nástroje EU pro financování, komunikační kampaně a podpůrné činnosti, včetně podpory justičních sítí a plurality a svobody sdělovacích prostředků.

Nástroje pro reakci na výzvy v oblasti právního státu:  

  • Řízení o nesplnění povinnosti: Zajišťuje správné uplatňování a dodržování práva EU na vnitrostátní úrovni. Komise může zahájit porušování právních předpisů s cílem zajistit soudní ochranu nezávislými a nestrannými soudy zřízenými zákonem, jak vyžaduje čl. 19 odst. 1 Smlouvy o Evropské unii (SEU) ve spojení s článkem 47 Listiny základních práv.  
  • Článek 7 SEU: Článek 7 Smlouvy o Evropské unii je nástrojem k řešení (rizika) závažných porušení zásad právního státu prostřednictvím dialogu a případných sankcí přijatých Radou.  
  • Rámec právního státu: Nástroj včasného varování přijatý Komisí v březnu 2014, který jí umožňuje zahájit dialog s členským státem za účelem řešení systémových hrozeb pro právní stát, aby se zabránilo eskalaci.  
  • Obecné rozpočtové podmínky: Mechanismus podmíněnosti lze použít v případě porušení zásad právního státu, které dostatečně přímo ovlivňuje nebo vážně ohrožuje řádné finanční řízení rozpočtu Unie nebo ochranu finančních zájmů Unie.  
  • Horizontální uplatňování Listiny základních práv: Jedná se o další nástroj na ochranu fondů EU v rámci politiky soudržnosti. Horizontální základní podmínka Listiny základních práv vyžaduje, aby všechny členské státy zavedly účinné mechanismy, které zajistí, aby programy podporované nařízením o společných ustanoveních a jejich provádění byly v souladu s Listinou. To je podmínkou pro proplacení souvisejících výdajů. 
  • Mechanismus spolupráce a ověřování (CVM): Mechanismus pro spolupráci a ověřování byl mechanismem pro pravidelné sledování a podávání zpráv o pokroku dosaženém v Rumunsku a Bulharsku při plnění referenčních cílů stanovených v době přistoupení týkajících se reformy soudnictví a korupce a boje proti organizované trestné činnosti pro Bulharsko. V roce 2023 byl uzavřen. 

Dokumenty

Informativní přehled o nástrojích k podpoře právního státu