Nástroj pro oživení a odolnost
Nástroj pro oživení a odolnost je součástí rozsáhlé reakce, jejímž cílem je zmírnit hospodářský a sociální dopad koronavirové pandemie, zvýšit udržitelnost a odolnost evropské ekonomiky i společnosti a připravit je na výzvy i příležitosti ekologické a digitální transformace.
Jedná se o dočasný nástroj na podporu oživení, díky němuž Evropská komise získává finanční prostředky na pomoc členským státům při provádění reforem a investic, které jsou v souladu s prioritami EU a které řeší problémy uvedené v doporučeních pro jednotlivé země v rámci tzv. evropského semestru pro koordinaci hospodářských a sociálních politik. Za tímto účelem lze z nástroje poskytnout celkem 723,8 miliardy eur (v běžných cenách), a to ve formě půjček (385,8 miliardy eur) a grantů (338 miliard eur).
Tento nástroj pomáhá EU dosáhnout jejího cíle klimatické neutrality do roku 2050 a nasměrovat Evropu v rámci tohoto procesu na cestu digitální transformace, vytváření pracovních míst a stimulace růstu.
Souběžná transformace: klimatická neutralita a digitální transformace"

Graf ukazuje, že členské státy v rámci 22 plánů na podporu oživení a odolnosti, které byly doposud schváleny, vyčlenily ve svých plánech téměř 40 % výdajů na opatření v oblasti klimatu a více než 26 % na digitální transformaci. To je víc než dohodnuté cíle 37 % pro oblast klimatu a 20 % pro výdaje na digitální oblast.
Společná a koordinovaná činnost na evropské úrovni je účinnější a pro členské státy přínosnější než jednotlivé akce na vnitrostátní úrovni – v neposlední řadě také díky významným vedlejším účinkům, z nichž má prospěch více zemí.
Nástroj pro oživení a odolnost je rovněž ústředním prvkem realizace plánu REPowerEU, kterým Komise reaguje na sociálně-ekonomické obtíže a narušení celosvětového trhu s energií způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Komise proto 18. května 2022 navrhla provést cílené změnynařízení, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost, aby členské státy integrovaly do svých plánů pro oživení a odolnost zvláštní kapitoly o opatřeních v rámci iniciativy REPowerEU. To by doplnilo velký počet reforem a investic, které jsou již v plánech pro oživení a odolnost uvedeny. Komise rovněž zveřejnila revidované pokyny k plánům pro oživení a odolnosti v kontextu iniciativy REPowerEU.
Dopady nástroje NextGenerationEU na reálný HDP EU (do roku 2024 při scénáři vysoké produktivity)

Vyčíslení vedlejších účinků investic v rámci nástroje NextGenerationEU, diskusní dokument, červenec 2021
Nástroj je rozdělen do šesti pilířů: ekologická transformace; digitální transformace; hospodářská soudržnost, produktivita a konkurenceschopnost; sociální a územní soudržnost; odolnost zdravotnictví a hospodářská, sociální a institucionální odolnost; politiky pro příští generaci.
Šest pilířů Nástroje pro oživení a odolnost

Srovnávací přehled
Srovnávací přehled ukazatelů oživení a odolnosti ukazuje, jakého pokroku země EU při provádění svých plánů pro oživení a odolnost dosáhly, a uvádí, které společné ukazatele se používají pro podávání zpráv o pokroku a při hodnocení Nástroje pro oživení a odolnost a národních plánů.
Jak nástroj funguje?
Nástroj vstoupil v platnost 19. února 2021. Financují se z něj reformy a investice v členských státech od začátku pandemie v únoru 2020 do 31. prosince 2026. Na financování nástroje NextGenerationEU si Komise jménem EU vypůjčí prostředky na kapitálových trzích.
Chtějí-li členské státy této podpory využít, předloží Evropské komisi své plány pro oživení a odolnost. Každý plán musí stanovit reformy a investice, které mají být do konce roku 2026 provedeny. Členské státy mohou obdržet finanční prostředky až do výše předem dohodnutého přídělu.
Jednotlivé plány by měly účinně řešit problémy zjištěné v rámci evropského semestru, především ty definované v doporučeních pro jednotlivé země, která přijala Rada v letech 2019 a 2020. Rovněž by měly vést k urychlení ekologické a digitální transformace a zvýšit odolnost ekonomik i obyvatelstva členských států.
Nástroj pro oživení a odolnost je založen na výkonnosti. Pravidelné platby budou uvolněny po splnění dohodnutých milníků a cílů k dosažení reforem a investic obsažených v plánech.
Od plánů k provádění: Nástroj pro oživení a odolnost – Jak funguje?

Otázky a odpovědi týkající se Nástroje pro oživení a odolnost
Úzké vazby na evropský semestr
Plány pro oživení a odolnost budou v nadcházejících letech hnací silou reformních a investičních programů členských států. Evropský semestr pak bude svou širokou oblastí působnosti a mnohostranným dohledem realizaci těchto plánů vhodným způsobem usměrňovat a doplňovat.
Z tohoto důvodu byl proces evropského semestru od svého cyklu v roce 2022 upraven tak, aby zohledňoval vytvoření Nástroje pro oživení a odolnost a provádění plánů pro oživení a odolnost:
- Zprávy o jednotlivých zemích jsou nyní přehlednější. Poskytují přehled o hospodářském a sociálním vývoji a výzvách, kterým členské státy čelí, a také výhledovou analýzu jejich odolnosti. Na základě této analýzy byly ve zprávách o jednotlivých zemích z roku 2022 identifikovány problémy, které plány pro oživení a odolnost řeší nedostatečně.
- Doporučení pro jednotlivé země: spolu se zprávami o jednotlivých zemích navrhuje Komise Radě, aby přijala doporučení pro jednotlivé země. Doporučení pro jednotlivé země se zabývají klíčovými problémy uvedenými ve zprávách o jednotlivých zemích, případně v hloubkových přezkumech, u nichž bude zapotřebí přijmout politická opatření. Rovněž obsahují doporučení týkající se rozpočtové situace členských států v rámci Paktu o stabilitě a růstu.
- Národní programy reforem budou hrát dvojí úlohu. Kromě úlohy v rámci evropského semestru budou rovněž plnit jeden ze dvou požadavků členských států na podávání pololetních zpráv v rámci Nástroje pro oživení a odolnost.
Integrace postupů evropského semestru a Nástroje pro oživení a odolnost probíhá následovně:

Evropský semestr a Nástroj pro oživení a odolnost
Více informací o evropském semestru
Zprávy o jednotlivých zemích, hloubkové přezkumy a návrhy doporučení pro jednotlivé země jsou součástí jarního balíčku evropského semestru 2022.
V doporučeních pro jednotlivé země, které Komise v rámci jarního balíčku evropského semestru 2022 navrhla, je rovněž uvedeno, jaká opatření by měl každý stát přijmout s ohledem na současné energetické výzvy, a to v kontextu návrhu Komise na plán REPowerEU a v souladu s ním.
Národní plány pro oživení a odolnost
Po kliknutí na vlaječku budete přesměrováni na stránky věnované konkrétnímu státu, které obsahují všechny relevantní informace, jako jsou plány pro oživení a odolnost a klíčové body týkající se těchto plánů, případně taky právní texty schvalující příslušný plán a doprovodný tiskový materiál.
*Plán pro oživení a odolnost Nizozemsko dosud nepředložilo.
Pracovní skupina na podporu oživení a odolnosti
V srpnu 2020 zřídila Evropská komise v rámci svého generálního sekretariátu pracovní skupinu na podporu oživení a odolnosti (RECOVER). Společně s Generálním ředitelstvím Komise pro hospodářské a finanční záležitosti je pracovní skupina RECOVER odpovědná za řízení realizace Nástroje pro oživení a odolnost. Skupina rovněž koordinuje evropský semestr a podává zprávy předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové.
Dokumenty
Návrh Komise – nařízení o kapitolách REPowerEU v plánech pro oživení a odolnosti
Pokyny pro členské státy týkající se plánů pro oživení a odolnost v kontextu iniciativy REPowerEU
Výroční zpráva o Nástroji pro oživení a odolnost
Nařízení, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost
Pokyny členským státům k plánům pro oživení a odolnost – část 1
Pokyny členským státům k plánům pro oživení a odolnost – část 2
Příloha Pokynů členským státům k plánům pro oživení a odolnost: Tabulky pro šablonu
Technické pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“
Závěry Rady o plánu na podporu oživení a víceletém finančním rámci na období 2021–2027
Doporučení pro jednotlivé země z roku 2022
Doporučení pro jednotlivé země z roku 2020
Doporučení pro jednotlivé země z roku 2019
Informace poskytnuté Evropskému parlamentu nebo Radě o plánech pro oživení a odolnost
Nejnovější
Tisková zpráva: Komise schválila plán Polska pro oživení a odolnost ve výši 35,4 miliardy eur
Tisková zpráva: Komise schválila žádost Portugalska o částku 1,16 miliardy eur
Tisková zpráva: Evropská komise schválila plán Švédska
Komise vyplatí Rumunsku v rámci předběžného financování 1,8 miliardy eur
Tisková zpráva: Bulharsko předložilo svůj oficiální plán pro oživení a odolnost