Prejsť na hlavný obsah

Čo robí Komisia pre dodržiavanie zásad právneho štátu?

Súbor nástrojov na podporu právneho štátu

Dodržiavanie našich základných hodnôt je spoločnou zodpovednosťou všetkých inštitúcií EÚ a všetkých členských štátov. Ako uznal Súdny dvor, Európska komisia nesie zodpovednosť za zaručenie dodržiavania zásad právneho štátu a za zabezpečenie dodržiavania práva, hodnôt a zásad EÚ. Na to má Komisia má k dispozícii niekoľko nástrojov – tzv. súbor nástrojov na podporu právneho štátu. Keďže výzvy súvisiace s právnym štátom sa líšia, naše nástroje tomu zodpovedajú. Každý z týchto nástrojov je prispôsobený konkrétnej situácii s cieľom presadzovať zásady právneho štátu, predchádzať obavám v tejto súvislosti alebo na ne reagovať.  

Správa o právnom štáte

Od roku 2020 Európska komisia každoročne uverejňuje svoju správu o právnom štáte. Táto správa je stredobodom ročného cyklu, tzv. mechanizmu právneho štátu, ktorý umožňuje získať prehľad o stave právneho štátu v jednotlivých členských štátoch EÚ. Správa sa zaoberá pozitívnym aj negatívnym vývojom. V rámci tohto hodnotenia, ktoré je výsledkom stoviek stretnutí s orgánmi a zainteresovanými stranami každý rok, Európska komisia adresuje všetkým členským štátom aj im prispôsobené odporúčania.   

Tento prístup priniesol výsledky, pričom 65 % odporúčaní z roku 2022 bolo v roku 2023 úplne alebo čiastočne realizovaných. Z toho vyplýva, že správa o právnom štáte sa stala kľúčovou hnacou silou zmien, ktorou sa udržiavajú vysoké štandardy právneho štátu v EÚ. Od roku 2024 sa správa vzťahuje aj na štyri krajiny zapojené do procesu rozširovania.   

Zoznámte sa s ľuďmi, ktorí stoja za správou o právnom štáte, v našej sérii videí a zistite viac o tom, ako sa správa pripravuje, aké diskusie vyvoláva a aké výsledky priniesla. Zdieľajte videá na sociálnych médiách pomocou hashtagu #RuleOfLaw. 

Správa o právnom štáte

Vyhotovenie správy o právnom štáte

Nepretržitý dialóg o skvalitňovaní správy o právnom štáte

Práca na skvalitňovaní správy o právnom štáte za posledných päť rokov

Ďalšie nástroje v súbore nástrojov

Nástroje na podporu právneho štátu a predchádzanie problémom:  

  • Porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície: Výročná správa poskytujúca porovnateľné údaje o nezávislosti, kvalite a efektívnosti vnútroštátnych justičných systémov. 
  • Európsky semester: Každoročný proces, ktorého výsledkom sú odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa makroekonomických a štrukturálnych otázok, aj v oblasti justičných systémov a boja proti korupcii, a to s cieľom podporiť hospodársky rast. 
  • Podpora štrukturálnych reforiem zo strany EÚ: EÚ poskytuje členským štátom technickú a finančnú podporu na vykonávanie štrukturálnych reforiem, napríklad prostredníctvom Nástroja technickej podpory a v kontexte Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Mnohé členské štáty zahrnuli do svojich plánov obnovy a odolnosti reformy a investície na posilnenie svojho justičného systému, protikorupčných rámcov alebo kvality legislatívneho procesu.  
  • Podpora občianskej spoločnosti, sietí a projektov: Finančné nástroje EÚ a jej komunikačné kampane a propagačné činnosti, vrátane podpory justičných sietí i plurality a slobody médií.

Nástroje na riešenie výziev v oblasti právneho štátu:  

  • Postupy v prípade nesplnenia povinnosti: Postupmi v prípade nesplnenia povinnosti sa zabezpečuje, aby bolo právo EÚ na vnútroštátnej úrovni správne uplatňované a dodržiavané. Komisia môže začať postup v prípade nesplnenia povinnosti s cieľom zabezpečiť súdnu ochranu prostredníctvom nezávislých a nestranných súdov zriadených zákonom, ako sa vyžaduje v článku 19 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) spolu s článkom 47 Charty základných práv.  
  • Článok 7 ZEÚ: Článok 7 Zmluvy o Európskej únii je nástrojom na riešenie (rizika) závažných porušení zásad právneho štátu s dialógom a možnými sankciami, ktoré prijala Rada.  
  • Rámec na podporu právneho štátu: Nástroj včasného varovania, ktorý Komisia prijala v marci 2014, jej umožňuje začať dialóg s členským štátom s cieľom riešiť systémové ohrozenie právneho štátu s cieľom zabrániť eskalácii.  
  • Podmienenosť všeobecného rozpočtu: Mechanizmus podmienenosti sa môže uplatňovať v prípade porušenia zásad právneho štátu, ktoré dostatočne priamym spôsobom ovplyvňuje správne finančné riadenie rozpočtu Únie alebo ochranu finančných záujmov Únie alebo existuje závažné riziko takéhoto ovplyvňovania.  
  • Horizontálna základná podmienka Charty základných práv: Ide o ďalší nástroj na ochranu finančných prostriedkov EÚ v kontexte politiky súdržnosti. Horizontálna základná podmienka Charty základných práv vyžaduje, aby všetky členské štáty zaviedli účinné mechanizmy na zabezpečenie toho, aby programy podporované nariadením o spoločných ustanoveniach a ich vykonávanie boli v súlade s chartou. Ide o nevyhnutný predpoklad, aby bolo možné uhradiť súvisiace výdavky. 
  • Mechanizmus spolupráce a overovania (MSO): MSO bol mechanizmom pravidelného monitorovania a podávania správ o pokroku dosiahnutom v Rumunsku a Bulharsku pri plnení kritérií stanovených v čase pristúpenia v súvislosti s reformou súdnictva a korupciou a v prípade Bulharska v boji proti organizovanému zločinu. Bol ukončený v roku 2023. 

Dokumenty

Prehľad o súbore nástrojov na podporu právneho štátu