Pāriet uz galveno saturu

Ko Komisija dara, lai nodrošinātu tiesiskumu?

Tiesiskuma instrumentu kopums

Mūsu pamatvērtību ievērošana ir visu ES iestāžu un visu dalībvalstu kopīga atbildība. Saskaņā ar Eiropas Savienības Tiesas atzinumu Eiropas Komisijas pienākums ir garantēt tiesiskuma ievērošanu un nodrošināt, ka tiek ievēroti ES tiesību akti, vērtības un principi. Komisijas rīcībā ir vairāki instrumenti – tā sauktais tiesiskuma instrumentu kopums. Tā kā problēmas tiesiskuma jomā ir dažādas, atšķiras arī instrumenti. Katrs no tiem ir pielāgots konkrētai situācijai, un to mērķis ir veicināt tiesiskumu, novērst ar to saistītas problēmas vai reaģēt uz tām.  

Ziņojums par tiesiskumu

Eiropas Komisija kopš 2020. gada ik gadu publicē ziņojumu par tiesiskumu. Šis ziņojums ir gada cikla – tā sauktā tiesiskuma mehānisma – centrālais elements, kas sniedz pārskatu par tiesiskuma situāciju ES dalībvalstīs. Tajā aplūkotas gan pozitīvās, gan negatīvās norises. Lai šo novērtējumu sagatavotu, ik gadu tiek rīkotas simtiem sanāksmju ar iestādēm un ieinteresētajām personām, un Eiropas Komisija tā ietvaros arī sniedz katrai dalībvalstij pielāgotus ieteikumus.   

Šie pieeja ir devusi rezultātus: 2023. gadā tika pilnībā vai daļēji īstenoti 65 % no 2022. gada ieteikumiem. Tas apliecina, ka ziņojums par tiesiskumu ir kļuvis par svarīgu pārmaiņu virzītājspēku, kas palīdz Eiropas Savienībā uzturēt augstus tiesiskuma standartus. No 2024. gada ziņojums aptver arī četras ES paplašināšanās procesā iesaistītas valstis.   

Mūsu videomateriālu sērijā varat iepazīties ar cilvēkiem, kas piedalās ziņojuma izstrādē, un uzzināt vairāk par ziņojuma sagatavošanu, izraisītajām debatēm un panāktajiem rezultātiem. Dalieties ar šiem video sociālajos medijos, izmantojot tēmturi #RuleOfLaw. 

Ziņojums par tiesiskumu

Ziņojuma par tiesiskumu sagatavošana

Pastāvīgs dialogs, lai uzlabotu ziņojumu par tiesiskumu

Piecos gados panāktie uzlabojumi ziņojumā par tiesiskumu

Citi instrumentu kopumā iekļautie instrumenti

Instrumenti tiesiskuma veicināšanai un problēmu novēršanai  

  • ES rezultātu apkopojums tiesiskuma jomā – ikgadējs ziņojums, kurā apkopoti salīdzināmi dati par valstu tiesu sistēmu neatkarību, kvalitāti un efektivitāti. 
  • Eiropas pusgads – uz ekonomikas izaugsmi vērsts ikgadējs process, kura rezultātā tiek izstrādāti valstīm adresēti ieteikumi par makroekonomikas un strukturāliem jautājumiem, tai skaitā par justīcijas sistēmu un cīņu pret korupciju. 
  • ES atbalsts strukturālām reformām – ES sniedz dalībvalstīm tehnisku un finansiālu atbalstu strukturālu reformu veikšanai, piemēram, izmantojot tehniskā atbalsta instrumentu un Atveseļošanas un noturības mehānisma kontekstā. Daudzas dalībvalstis savos atveseļošanas un noturības plānos ir iekļāvušas reformas un investīcijas ar mērķi stiprināt savu justīcijas sistēmu, korupcijas apkarošanas regulējumu vai likumdošanas procesa kvalitāti.  
  • Atbalsts pilsoniskajai sabiedrībai, tīkliem un projektiem – ES finansēšanas instrumenti, komunikācijas kampaņas un veicināšanas pasākumi, tai skaitā atbalsts tiesiskās sadarbības tīkliem, mediju plurālismam un brīvībai.

Instrumenti tiesiskuma problēmu risināšanai  

  • Pārkāpumu procedūras – šīs procedūras nodrošina ES tiesību aktu pareizu piemērošanu un ievērošanu valstu līmenī. Komisija var sākt pārkāpuma procedūru, lai nodrošinātu tiesisko aizsardzību tiesību aktos noteiktās neatkarīgās un objektīvās tiesās, kā paredzēts Līguma par Eiropas Savienību 19. panta 1. punktā un Pamattiesību hartas 47. pantā.  
  • Līguma par Eiropas Savienību 7. pants – instruments nopietnu tiesiskuma pārkāpumu (risku) novēršanai ar dialogu un iespējamām sankcijām, ko pieņem Padome.  
  • Tiesiskuma mehānisms – Komisijas 2014. gadā pieņemts agrīnās brīdināšanas instruments, kas palīdz veidot strukturētu dialogu ar dalībvalsti, lai risinātu sistēmiskus tiesiskuma apdraudējumus un novērstu eskalāciju.  
  • Vispārējs nosacītības režīms budžeta aizsardzībai – nosacījumu mehānismu var piemērot gadījumos, kad tiek konstatēti tiesiskuma principu pārkāpumi, kas pietiekami tiešā veidā ietekmē vai nopietni apdraud Savienības budžeta pareizu finanšu pārvaldību vai Savienības finanšu interešu aizsardzību.  
  • Horizontāls veicinošs nosacījums attiecībā uz Pamattiesību hartu – viens no instrumentiem ES līdzekļu aizsardzībai kohēzijas politikas kontekstā. Horizontālais veicinošais nosacījums “Pamattiesību hartas efektīva piemērošana” paredz, ka visām dalībvalstīm ir jāievieš efektīvi mehānismi, kas nodrošina, ka Kopīgo noteikumu regulas atbalstītās programmas un to īstenošana atbilst hartai. Tas ir priekšnoteikums saistīto izdevumu atlīdzināšanai. 
  • Sadarbības un pārbaudes mehānisms (SPM) – šis mehānisms tika izveidots, lai nodrošinātu regulāru uzraudzību un ziņotu par Rumānijā un Bulgārijā sasniegto, pildot iestāšanās brīdī noteiktos kritērijus tādās jomās kā tiesu sistēmas reforma un cīņa pret korupciju un – attiecībā uz Bulgāriju – organizēto noziedzību. Tas tika slēgts 2023. gadā. 

Dokumenti

Faktu lapa par tiesiskuma instrumentu kopumu