Prejsť na hlavný obsah
alt=""
European Union/Getty Images
Európska zdravotná únia

Spoločná ochrana nášho zdravia

„Nemôžeme čakať na koniec pandémie, že sa potom pustíme do nápravy škôd a do prípravy na budúcnosť. Budujeme základy silnejšej Európskej zdravotnej únie, v ktorej bude 27 krajín spolupracovať a spoločne odhaľovať zdravotné riziká, pripravovať sa na ne a reagovať.“

Z prejavu predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej na Svetovom zdravotníckom samite (25. októbra 2020)

Čo je európska zdravotná únia?

Európska komisia buduje silnú európsku zdravotnú úniu, v ktorej sa všetky krajiny EÚ pripravujú na riešenie zdravotných kríz, v ktorej sú zdravotnícke potreby prístupné, cenovo dostupné a inovatívne a krajiny spolupracujú na zlepšení prevencie a liečby chorôb, ako je rakovina, ako aj následnej starostlivosti o ľudí s takýmito chorobami.

Európska zdravotná únia pomôže

  • pri lepšej ochrane zdravia občanov,
  • vybaviť EÚ a jej členské štáty prostriedkami na efektívnejšie predchádzanie budúcim pandémiám a ich lepšie zvládanie,
  • zlepšiť odolnosť európskych systémov zdravotnej starostlivosti.

Poučenie z pandémie koronavírusu

Pandémia poukazuje na význam koordinácie medzi európskymi krajinami pri ochrane zdravia ľudí, a to tak počas krízy, ako aj v bežných časoch, keď môžeme riešiť primárne ochorenia, investovať do odolných systémov zdravotnej starostlivosti a školiť zdravotníckych pracovníkov. Európska únia zdravia zlepší ochranu, prevenciu, pripravenosť a reakciu na riziká pre ľudské zdravie na úrovni EÚ.

Kľúčové opatrenia

Európsky priestor pre zdravotné údaje

Cieľom novovytvoreného európskeho priestoru pre zdravotné údaje, ktorý je jedným z ústredných stavebných prvkov európskej zdravotnej únie a míľnikom v digitálnej transformácii EÚ, je:

  • zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v celej EÚ tým, že sa ľuďom umožní vykonávať kontrolu nad vlastnými zdravotnými údajmi vo svojej domovskej krajine alebo v iných krajinách EÚ,
  • ponúkať konzistentný, bezpečný, dôveryhodný a efektívny rámec pre využívanie údajov týkajúcich sa zdravia. Za prísnych podmienok budú mať výskumní pracovníci, inovátori, verejné inštitúcie alebo príslušný priemyselný sektor prístup k veľkému množstvu kvalitných údajov týkajúcich sa zdravia, ktoré sú kľúčové pre vývoj liečebných postupov, vakcín alebo zdravotníckych pomôcok zachraňujúcich životy;
  • podporiť skutočný jednotný trh so službami a s produktmi elektronického zdravotníctva.

Európsky priestor pre zdravotné údaje vychádza z prísnych požiadaviek na ochranu údajov, interoperabilitu a bezpečnosť vrátane kybernetickej bezpečnosti. Ide o aspekty, ktoré sú kľúčové pre dôveru občanov a stabilitu projektu.

Ďalšie informácie o európskom priestore pre zdravotné údaje

Globálna zdravotná bezpečnosť

S cieľom zlepšiť globálnu zdravotnú bezpečnosť a zabezpečiť lepšie zdravie pre všetkých v meniacom sa svete Komisia v novembri 2022 prijala novú stratégiu EÚ v oblasti globálneho zdravia.

V uvedenej stratégii sa globálne zdravie považuje za základný pilier vonkajšej politiky EÚ. Presadzujú sa v nej udržateľné, zmysluplné rovnocenné partnerstvá, ktoré vychádzajú zo stratégie Global Gateway. Predstavuje vonkajší rozmer európskej zdravotnej únie a je navrhnutá tak, aby usmerňovala činnosť EÚ s cieľom zabezpečiť lepšiu pripravenosť a reakciu na ohrozenia zdravia.

Dokumenty

25. JANUÁRA 2022
Regulation on a reinforced role for the European Medicines Agency
11. NOVEMBRA 2020
Oznámenie: Budovanie Európskej zdravotnej únie – pripravenosť a odolnosť
11. NOVEMBRA 2020
Návrh nariadenia o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia
11. NOVEMBRA 2020
Návrh na rozšírenie mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb
11. NOVEMBRA 2020
Factsheet: "A European Health Union: tackling health crises together – The role of EU agencies"