Pereiti prie pagrindinio turinio
alt=""
European Union/Getty Images
Europos sveikatos sąjunga

Apsaugokime mūsų sveikatą kartu

„Negalime laukti pandemijos pabaigos, kad pradėtume atitaisyti nuostolius ir rengtis ateičiai. Mes padėsime pamatus stipresnės Europos sveikatos sąjungos, kurioje nustatymą, parengtį ir atsaką bendradarbiaudamos užtikrins visos 27 šalys.“

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen kalba Pasauliniame aukščiausiojo lygio susitikime sveikatos klausimais 2020 m. spalio 25 d.

Kas yra Europos sveikatos sąjunga?

Europos Komisija kuria stiprią Europos sveikatos sąjungą, kurioje visos ES šalys kartu rengiasi sveikatos krizėms ir į jas reaguoja, medicinos priemonės yra prieinamos, įperkamos ir novatoriškos; be to, šalys bendradarbiauja siekdamos gerinti tokių ligų, kaip vėžys, prevenciją, gydymą ir vėlesnę pacientų priežiūrą.

Europos sveikatos sąjunga padeda

  • geriau apsaugoti mūsų piliečių sveikatą,
  • ES ir jos valstybėms narėms geriau pasirengti užkirsti kelią būsimoms pandemijoms ir spręsti su jomis susijusias problemas,
  • didinti Europos sveikatos priežiūros sistemų atsparumą.

Koronaviruso pandemijos pamokos

Pandemija parodė, kaip svarbu koordinuoti Europos šalių veiksmus siekiant apsaugoti žmonių sveikatą tiek ištikus krizei, tiek nekriziniais laikotarpiais, kai galime gydyti gretutinius sveikatos sutrikimus, investuoti į tvirtas sveikatos priežiūros sistemas ir rengti sveikatos priežiūros darbuotojus. Europos sveikatos sąjunga padeda gerinti ES lygmens apsaugą nuo pavojų žmonių sveikatai, jų prevenciją, pasirengimą jiems ir atsaką į juos.

Pagrindiniai veiksmai

Europos sveikatos duomenų erdvė

Naujoji Europos sveikatos duomenų erdvė – viena iš pagrindinių Europos sveikatos sąjungos sudedamųjų dalių ir svarbus ES skaitmeninės transformacijos etapas – sukurta šiais tikslais:

  • gerinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą visoje ES, žmonėms suteikiant galimybę kontroliuoti savo sveikatos duomenis savo šalyje arba kitose ES šalyse;
  • sukurti nuoseklią, saugią, patikimą ir veiksmingą sveikatos duomenų naudojimo sistemą. Laikydamiesi griežtų sąlygų tyrėjai, novatoriai, viešosios institucijos ar pramonės subjektai galės naudotis dideliais kiekiais kokybiškų sveikatos duomenų, kurie yra labai svarbūs kuriant gyvybes gelbstinčius gydymo būdus, vakcinas ar medicinos priemones.
  • skatinti tikrą bendrąją skaitmeninių sveikatos paslaugų ir produktų rinką.

Europos sveikatos duomenų erdvė grindžiama griežtais duomenų privatumo, sąveikumo ir saugumo reikalavimais, įskaitant kibernetinį saugumą, nes tai labai svarbu siekiant užtikrinti piliečių pasitikėjimą ir projekto patikimumą.

Sužinokite daugiau apie Europos sveikatos duomenų erdvę

Pasaulinis sveikatos saugumas

Siekdama padidinti pasaulinį sveikatos saugumą ir užtikrinti geresnę visų sveikatą kintančiame pasaulyje, 2022 m. lapkričio mėn. Komisija priėmė naują ES visuotinės sveikatos strategiją.

Strategijoje nurodoma, kad visuotinė sveikata yra esminis ES išorės politikos ramstis. Ja skatinamos tvarios, prasmingos ir lygiavertės partnerystės iniciatyvos, pagrįstos strategija „Global Gateway“. Strategija, kaip Europos sveikatos sąjungos išorės aspektas, yra parengta siekiant skatinti nenutrūkstamus ES veiksmus geresniam pasirengimui grėsmėms sveikatai ir reagavimui į jas užtikrinti.

Dokumentai

2022 M. SAUSIO 25 D.
Regulation on a reinforced role for the European Medicines Agency
2020 M. LAPKRIČIO 11 D.
Komunikatas „Europos sveikatos sąjungos kūrimas: pasirengimas ir atsparumas“
2020 M. LAPKRIČIO 11 D.
Pasiūlymas dėl reglamento dėl didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai
2020 M. LAPKRIČIO 11 D.
Pasiūlymas pratęsti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro įgaliojimus
2020 M. LAPKRIČIO 11 D.
Factsheet: "A European Health Union: tackling health crises together – The role of EU agencies"