Prejsť na hlavný obsah

Pripravenosť na zdravotné krízy

Predchádzanie ohrozeniam zdravia v budúcnosti a príprava na ne

Základy odolnejšieho systému zdravotnej starostlivosti

Nariadením o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia, ktoré Rada prijala 24. októbra 2022, sa zabezpečí, aby EÚ mala:

  • stabilný systém plánovania pripravenosti a integrovanejší systém dohľadu,
  • väčšiu kapacitu týkajúcu sa presného posudzovania rizika a cielenej reakcie,
  • spoľahlivé mechanizmy spoločného obstarávania zdravotníckych protiopatrení,
  • možnosť prijímať spoločné opatrenia na úrovni EÚ s cieľom riešiť budúce cezhraničné ohrozenia zdravia.
alt=""

Vďaka novým kompetenciám bude môcť Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) nielen vydávať odporúčania pre členské štáty týkajúce sa pripravenosti na ohrozenia zdravia, ale bude zaisťovať aj novú sieť excelentnosti referenčných laboratórií EÚ a zriadi osobitnú skupinu EÚ pre oblasť zdravia pre rýchle zdravotné zásahy v prípade závažného vypuknutia nákazy.

Európska agentúra pre lieky (EMA) bola posilnená aj v oblasti pripravenosti na krízy a krízového riadenia v oblasti liekov a zdravotníckych pomôcok. Táto agentúra bude teraz môcť dôkladne monitorovať a zmierňovať prípady nedostatku liekov a zdravotníckych pomôcok počas závažných udalostí a mimoriadnych situácií v oblasti verejného zdravia a urýchli schvaľovanie liekov určených na liečbu alebo prevenciu chorôb súvisiacich s krízou v oblasti verejného zdravia.

Tieto nové pravidlá dopĺňajú európsku zdravotnú úniu a vytvárajú silný právny rámec na zlepšenie kapacít EÚ v kľúčových oblastiach prevencie, pripravenosti, dohľadu, hodnotenia rizík, včasného varovania a reakcie.

Úrad EÚ pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA)

Úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA), ktorý zriadila Komisia pre prípad núdzových zdravotných situácií, pripravuje, zavádza a presadzuje zdravotnícke protiopatrenia pred zdravotnými krízami a počas nich.

Cieľom úradu HERA je:

Hera
  • lepšia koordinácia zdravotnej bezpečnosti v EÚ pred krízami a počas nich,
  • prepájanie členských štátov EÚ, priemyslu a príslušných zainteresovaných subjektov,
  • príprava, výroba, obstarávanie, uskladnenie a rovnomerná distribúcia zdravotníckych protiopatrení,
  • posilnenie globálnej štruktúry v prípade reakcie na núdzové situácie v oblasti zdravia.

Úrad HERA, po tom, ako bol zriadený, vytvoril expertnú skupinu pre varianty ochorenia COVID-19 s cieľom monitorovať mutácie, nakúpil vakcíny proti opičím kiahňam, vytvoril EU FAB – sieť neustále pripravených výrobných kapacít na výrobu vakcín a liekov, ktoré možno aktivovať v prípade budúcich kríz – a začal zhromažďovať vybavenie a lieky proti chemickým a jadrovým hrozbám. Identifikoval aj tri prioritné ohrozenia zdravia, ktoré si vyžadujú koordináciu opatrení na úrovni EÚ v rámci zdravotníckych protiopatrení.

Ide o tieto hrozby:

  • patogény s vysokým pandemickým potenciálom,
  • chemické, biologické, rádiologické a jadrové hrozby,
  • hrozby vyplývajúce z antimikrobiálnej rezistencie.

Stav pripravenosti v oblasti zdravia

Komisia uverejnila v roku 2023 svoju druhú správu o stave pripravenosti v oblasti zdravia. V tejto každoročne vydávanej správe sa zdôrazňujú opatrenia, ktoré EÚ prijala od pandémie COVID-19 na riešenie cezhraničných ohrození zdravia. V správe z roku 2023 sa uvádza, že očkovanie je naďalej kľúčom k prevencii šírenia infekčných chorôb, a pokiaľ ide o najnaliehavejšie ohrozenia zdravia, venuje sa otázke antimikrobiálnej rezistencie (AMR). Ďalšími dvoma dôležitými výzvami, ktoré sa v správe zdôrazňujú, sú hrozby vyplývajúce z chorôb zvierat a rastúce vplyvy zmeny klímy na zdravie, pričom sa podčiarkuje význam, aký má pri riešení súčasných a budúcich ohrození zdravia takzvaný prístup „jedno zdravie“.