Nařízení o digitálních trzích (DMA) – přehled
Nařízení o digitálních trzích zavádí soubor jasně definovaných objektivních kritérií, na jejichž základě se stanoví, které velké online platformy se budou označovat jako „strážci přístupu“. Tím se zajistí, aby se tyto platformy chovaly v online prostředí spravedlivě a nechávaly prostor pro otevřenou hospodářskou soutěž. Akt o digitálních trzích je jedním z ústředních prvků Evropské digitální strategie.
Kdo jsou tzv. strážci přístupu (gatekeepers)?
Strážci přístupu jsou velké digitální platformy poskytující některou z předem definovaného souboru digitálních služeb (dále jen „hlavní služby platformy“), jako jsou internetové vyhledávače, obchody s aplikacemi a služby zasílání zpráv. Tyto společnosti mají:
- silné ekonomické postavení a významný dopad na vnitřní trh a zároveň působí ve více zemích EU
- silnou zprostředkovatelskou pozici, což znamená, že propojují velkou uživatelskou základnu s velkým počtem podniků
- zavedené a trvalé postavení na trhu, což znamená, že jejich pozice je dlouhodobě stabilní.
První strážce přístupu určila Evropská komise 6. září 2023. Jedná se o těchto šest platforem – Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft. Celkem bylo určeno 22 hlavních služeb platformy poskytovaných strážci přístupu.
Jaký bude mít nařízení o digitálních trzích přínos?
- Uživatelé z řad podniků, kteří jsou při nabízení svých služeb na jednotném trhu na strážcích přístupu závislí, budou podnikat ve spravedlivějším prostředí.
- Inovátoři a technologické startupy získají nové příležitosti, jak v prostředí online platforem konkurovat a inovovat, aniž by je omezovaly nespravedlivé podmínky.
- Spotřebitelé budou vybírat ze širšího spektra kvalitnějších služeb, budou moct snáze změnit poskytovatele služeb a budou mít ke službám přímý přístup za spravedlivější ceny.
- Strážci přístupu budou moci i nadále inovovat a nabízet nové služby. Nebudou ale smět používat nekalé praktiky vůči podnikům a zákazníkům, kteří jsou na nich závislí, za účelem získání neoprávněných výhod.
Jasně definované povinnosti platforem typu strážce přístupu platné v celé EU
V nových pravidlech se stanoví, jaké povinnosti strážci přístupu při své každodenní činnosti mají a co nesmí.
Příklady toho, co strážce přístupu musí:
v určitých specifických situacích umožnit třetím stranám interoperabilitu s vlastními službami strážce přístupu
umožnit uživatelům z řad podniků přístup k údajům, které při používání platformy strážce přístupu samy vytvářejí
společnostem, které na jejich platformě inzerují, poskytnout přístup k nástrojům a informacím nezbytným k tomu, aby si inzerenti a vydavatelé mohli sami nezávisle ověřit svou inzerci, jež na platformě strážce přístupu zveřejnili
umožnit svým uživatelům z řad podniků propagovat svou nabídku a uzavírat smlouvy se zákazníky i mimo platformu strážce přístupu
posuzovat v žebříčku vlastní služby a produkty příznivěji než podobné služby či produkty, které na platformě nabízejí třetí strany
bránit spotřebitelům v propojení s podniky mimo jeho platformu
bránit uživatelům v odinstalování předinstalovaného softwaru nebo aplikace, pokud si to přejí
sledovat koncové uživatele mimo hlavní službu platformy strážce přístupu pro účely cílené reklamy, aniž by byl udělen účinný souhlas
Co se stane, pokud „strážce přístupu“ pravidla nedodrží?
- Pokuty
až do výše 10 % celkového celosvětového ročního obratu společnosti nebo až do výše 20 % v případě opakovaného protiprávního jednání
- Penále
až do výše 5 % průměrného denního obratu
- Právní ochrana
V případě systematického porušování povinností mohou být strážcům přístupu na základě šetření trhu uložena další nápravná opatření. Tato nápravná opatření budou muset být úměrná spáchanému protiprávnímu jednání. V případě potřeby a jako poslední možnost lze uložit nefinanční nápravná opatření. Může se jednat o nápravná opatření týkající se chování společnosti, ale též strukturální nápravná opatření, např. odprodej (části) podniku.
Právní jistota pro platformy
Vnitrostátní legislativní iniciativy v členských zemích EU sice problém částečně řešily, ale zároveň tím způsobily větší roztříštěnost právních předpisů v EU. Platformám, které působí přeshraničně, tak mohly vzniknout vysoké náklady na dodržováním předpisů.
Co nové nařízení o digitálních trzích mění:
- Strážci přístupu mají jasně vymezené povinnosti, které musejí dodržovat.
- Na ostatní platformy, jako jsou menší hráči, malé a střední podniky a inovativní startupy, se tato pravidla vztahovat nebudou, ale naopak budou moct využívat výhod spravedlivějšího podmínek při obchodování se strážci přístupu.
- Sníží se náklady na dodržování předpisů, a to jak pro platformy typu strážce přístupu, tak pro podniky, které jejich služby využívají.
Jak Komise zajistí, aby nařízení o digitálních trzích udrželo krok s rychle se rozvíjejícím digitálním odvětvím?
Aby bylo zajištěno, že nová pravidla pro správce přístupu budou držet krok s rychlým vývojem digitálních trhů, bude Komise provádět šetření trhu. To ji umožní:
- kvalifikovat společnosti coby strážce přístupu
- v případě potřeby dynamicky aktualizovat povinnosti strážců přístupu
- navrhnout nápravná opatření k řešení systematického porušování pravidel nařízení o digitálních trzích