Přejít na hlavní obsah

Evropa připravená na digitální věk: nová pravidla pro online platformy

alt=""

Akt o digitálních službách a akt o digitálních trzích stanoví vysoký celosvětový standard pro regulaci digitálních služeb s jasnými povinnostmi přizpůsobenými významu online platforem.

Jasně definované povinnosti platforem typu „strážce“ platné v celé EU

V současné době je činnost platforem typu „strážce“ (tzv. gatekeepers),), které kontrolují obsah a stanoví pravidla hry, do velké míry neregulovaná, případně se řídí souborem pravidel, která pocházejí z doby před vznikem digitálního sektoru hospodářství. Tak je tomu v celé EU.

Problematika tzv. „strážců“ není dnes efektivně řešena ani na úrovni členských zemí, ani v evropské legislativě.

Právní jistota pro platformy

Současné vnitrostátní legislativní iniciativy v členských zemích EU sice problém částečně řeší, ale zároveň vedou ke zvýšené roztříštěnosti právních předpisů v EU. Platformám, které působí přeshraničně, tak mohou vzniknout v souvislosti s dodržováním předpisů vysoké náklady.

  • Digital growth
    Co se změní díky novému aktu o digitálních trzích:
    • Platformy typu „strážce“ budou se svými povinnostmi předem obeznámeny.
    • Na ostatní platformy se tato pravidla vztahovat nebudou. Pravidla pro ně budou mít ten efekt, že se „strážci“ budou moci obchodovat za spravedlivějších podmínek.
    • Sníží se náklady na dodržování předpisů, a to jak pro platformy typu „strážce“, tak pro podniky, které jejich služby využívají.
  • The use of Wi-Fi and roaming in train and metro stations, and in public spaces
    Co se změní díky novému aktu o digitálních službách:
    • V celé EU bude platit jeden soubor pravidel.
    • Postupy zavedené na základě těchto pravidel umožní pro Komisi a členským státům koordinovat jejich činnost a zajistit řádné provádění právního rámce v celé EU.

Individualizované asymetrické povinnosti

Uživatelé se dnes online setkávají s nelegálním zbožím, službami i nezákonným obsahem, přičemž o tom, co se jim zobrazuje, do velké míry rozhodují právě samy platformy. Největší dopad mají platformy, které dnes fungují téměř jako veřejný prostor pro komunikaci a obchod.

Co se změní díky novému aktu o digitálních službách:

  • opatření pro boj proti nezákonnému zboží, službám nebo obsahu online, včetně mechanismu, který uživatelům umožňuje tento obsah označovat a platformám spolupracovat s tzv. důvěryhodnými oznamovateli
  • nová pravidla ohledně sledovatelnosti uživatelského chování podniků na internetových tržištích, která pomohou identifikovat prodejce nezákonného zboží
  • účinné záruky pro uživatele, včetně možnosti napadnout rozhodnutí platforem ohledně moderování obsahu
  • opatření k zajištění transparentnosti online platforem, která mají široký záběr a vztahují se i na algoritmy používané při doporučování obsahu
  • povinnost rozsáhlých platforem (oslovujících více než 10 % obyvatel EU) předcházet zneužití svých systémů tím, že budou přijímat opatření založená na posouzení rizik a provádět nezávislé audity svých systémů řízení rizik
  • Výzkumní pracovníci budou mít přístup k datům nejvýznamnějších platforem, aby mohli kontrolovat, jak platformy fungují.
  • Kodexy chování a technické normy pomohou platformám a dalším aktérům nová pravidla dodržovat. Další kodexy vylepší opatření přijatá k zajištění přístupnosti platforem pro osoby se zdravotním postižením nebo podpoří další opatření v oblasti reklamy.
  • Nová pravidla budou muset dodržovat všichni online zprostředkovatelé, kteří nabízejí své služby na jednotném trhu bez ohledu na to, zda jsou usazeni v EU, nebo mimo ni.
  • Systém dohledu, který bude řešit komplexní povahu online prostoru: hlavní úlohu budou mít státy EU, kterým bude nápomocen nový Evropský sbor pro digitální služby. U velmi velkých platforem bude fungovat dohled a vymáhání ze strany Evropské komise.
 

Zprostředkovatelské služby

(kumulativní povinnosti)

Hostingové služby

(kumulativní povinnosti)

Online platformy

(kumulativní povinnosti)

Rozsáhlé platformy

(kumulativní povinnosti)

podávání zpráv o transparentnosti
požadavek přijmout podmínky poskytování služeb, které řádně zohledňují základní práva
spolupráce s vnitrostátními orgány po vydání soudního příkazu
kontaktní místa a v případě potřeby zákonný zástupce
oznámení, opatření a povinnost poskytovat informace uživatelům  
oznamování trestných činů  
mechanismus pro vyřizování stížností a zjednávání nápravy a mimosoudní urovnávání sporů    
důvěryhodní oznamovatelé    
opatření proti nekorektním oznámením a protioznámením    
zvláštní povinnosti pro tržiště, např. prověřování externích dodavatelů (protokol KYBC neboli „poznejte své obchodní klienty“), zajišťování souladu s předpisy již od stadia návrhu, namátkové kontroly    
zákaz reklamy cílené na děti a reklamy založené na zvláštních charakteristikách uživatelů    
transparentnost doporučovacích systémů    
transparentnost internetové reklamy z hlediska uživatele    
povinnosti v oblasti řízení rizik a reakce na krizový vývoj      
externí a nezávislý audit, interní funkce zajišťování shody s předpisy a odpovědnost vůči veřejnosti      
možnost uživatele si zvolit, že nebude dostávat doporučení založená na profilování      
sdílení údajů s úřady a výzkumnými pracovníky      
kodexy chování      
spolupráce v oblasti reakce na krize      

 

Jasné stanovení odpovědnosti a účinný mechanismus dodržování předpisů

Výjimky z právní odpovědnosti internetových zprostředkovatelů jsou základním kamenem regulace internetu, protože zajišťují, aby se mohl rychle odstranit nezákonný obsah či ilegální zboží a služby. Zároveň díky tomu platformy nemají motivaci k tomu, aby odstraňovaly legitimní obsah, ani nemají povinnost dohlížet na své uživatele. Některá stávající pravidla vedla k roztříštěnosti jednotného trhu. Navíc platformy, které chtějí přijmout opatření a chránit své uživatele před nezákonným obsahem, jsou tak ponechávány v nejistotě.

Co se změní díky novému aktu o digitálních službách:

  • Posílí se a objasní podmínky pro výjimky z odpovědnosti: Platformy a další zprostředkovatelé neponesou odpovědnost za nezákonné chování svých uživatelů s výjimkou případů, kdy jsou si tohoto chování vědomy a i tak je neodstraní.
  • Pravidla pro výjimky z odpovědnosti budou nyní harmonizována a získají díky přímo použitelnému nařízení jednotnou podobu v celé EU.
  • Upřesní se způsob, jak se tyto podmínky použijí u povinnosti zajistit ochranu spotřebitelů.
  • Vyřeší se paradox dobrovolných opatření přijatých malými platformami: platforma postupující s náležitou péčí nenese odpovědnost za nezákonný obsah, který sama odhalí.
  • Vznikne více právní jistoty ohledně interakce s orgány: platformy budou muset spolupracovat s orgány, které vydávají právní řády s minimálními společnými kritérii.

Rozšíření inovativních online platforem v EU

Podle odhadu Komise je v Evropské unii provozováno více než 10 000 platforem, z čehož více než 90 % jsou malé a střední podniky. V současné době se podniky EU při poskytování digitálních služeb musí vypořádávat s 27 různými soubory vnitrostátních pravidel. Náklady spojené s dodržováním těchto předpisů si ale mohou dovolit jen ty největší společnosti.

Co se změní díky novému aktu o digitálních službách:

  • Zajistí se, aby malé online platformy nebyly neúměrně zatěžovány, ale zároveň ponesou odpovědnost.
  • Malé podniky a mikropodniky jsou od nejnákladnějších povinností osvobozeny, nicméně i ony se mohou rozhodnout uplatňovat osvědčené postupy v zájmu získání konkurenční výhody.
  • Díky jednotnému souboru pravidel pro celou EU se vytvoří vhodné podmínky pro rozvoj přeshraničních digitálních služeb. Objem přeshraničního digitálního obchodu na jednotném trhu by tak mohl vzrůst o 2 %. 
  • Malé subjekty získají právní jistotu, a budou tak moci rozvíjet služby a chránit uživatele před nezákonnými činnostmi. K tomu budou mít k dispozici soubor norem a pokynů.