Přejít na hlavní obsah

Evropa připravená na digitální věk: Nová pravidla pro podniky v online prostředí

alt=""

Akt o digitálních službách a akt o digitálních trzích vytvářejí rovné podmínky, jež umožní inovativním digitálním podnikům růst v prostředí jednotného trhu a udržet si konkurenceschopnost na celosvětové úrovni.

V zájmu růstu inovativních online platforem v EU

více než 10 000
platformy působící v EU
90 %
těchto malých a středních podniků

V současné době se podniky EU při poskytování digitálních služeb musí vypořádávat s 27 různými soubory vnitrostátních pravidel. Náklady spojené s dodržováním těchto předpisů si ale mohou dovolit jen ty největší společnosti.

Jaké změny přináší nový akt o digitálních službách:

  • V celé Unii budou platit stejná pravidla, která pomohou zajistit růst a prosperitu rozsáhlého jednotného trhu s digitálními službami. Objem přeshraničního digitálního obchodu na jednotném trhu by měl vzrůst až o 2 %.
  • Malé subjekty získají právní jistotu, a díky novému souboru norem, kodexům chování a pokynům tak budou moci rozvíjet služby a chránit uživatele před nezákonnými činnostmi.
  • Malé podniky a mikropodniky jsou od nejnákladnějších povinností osvobozeny, nicméně i ony se mohou rozhodnout uplatňovat osvědčené postupy v zájmu získání konkurenční výhody.
  • Podpora rozšiřování podniků: výjimky pro malé podniky se prodlužují o 12 měsíců od chvíle, kdy dosáhnou takové výše obratu a počtu zaměstnanců, které je zařazují mezi malé podniky. 

Úspěšnost podniků, které dodržují pravidla

Pokud budeme nezákonné činnosti a šíření ilegálních produktů online potlačovat, přispěje to k rozvoji podniků, které pravidla dodržují.

Jaké změny přináší nový akt o digitálních službách:

  • Odstraní se překážky, které podnikům brání přijímat dobrovolná opatření na ochranu uživatelů před nezákonným obsahem či nelegálním zbožím a službami.
  • Podniky budou používat nové jednoduché a účinné mechanismy pro označování nezákonného obsahu a zboží, jež porušují jejich práva (např. práva duševního vlastnictví) nebo jim nekalým způsobem konkurují.
  • Podniky se samy také mohou stát tzv. „důvěryhodnými oznamovateli“ nezákonného obsahu nebo zboží s platformami úzce spolupracovat. Jejich oznámení budou řešena prioritně.
  • Zpřísní se povinnosti tržišť ohledně uplatňování odrazujících opatření typu „znejte své obchodní zákazníky“, budou muset vyvinout přiměřené úsilí a provádět namátkové kontroly výrobků prodávaných prostřednictvím jejich služeb a začít využívat nové technologie, jež umožní sledovatelnost výrobků

Silnější postavení start-upů a malých a středních podniků

40 %
podniků, které své produkty prodávají online, tak činí na online tržištích (Eurostat, 2019)

Způsob, jak start-upy a malé a střední podniky inzerují svůj obsah online, jaká je tomuto obsahu přiřazována priorita a jak fungují k tomu používané komunikační kanály na platformách, se odvíjí od všeobecných podmínek velkých platforem. Podniky využívající služeb platforem, které má status tzv. „strážce“ (v angl. gatekeeper), který určuje pravidla a kontroluje poskytování obsahu, nemají přístup k údajům týkajícím se jejich spotřebitelů ani jejich aktivity, přestože by jim umožnila optimalizovat jejich obchodní strategie. Podnikům, které jsou s takovou platformou v přímé konkurenci, to komplikuje situaci, protože „strážce“ tato data může využít pro vlastní účely.

Spravedlivý a vyvážený vnitřní trh

Platformy mají někdy dvojí roli: zprostředkovatele a prodejce. Zvýhodňují při tom své vlastní služby, což vede k vyloučení podniků, které jsou na platformě při oslovování a získávání spotřebitelů závislí. Tím se pro podniky snižuje možnost volby a pro spotřebitele případně i kvalita služeb, přičemž mohou zároveň vzrůst ceny.

Jaké změny přináší nový akt o digitálních trzích:

  • Vzniknou nové příležitosti pro podniky, které tak budou moci inovovat a konkurovat službám těchto platforem za rovných podmínek.
  • Spotřebitelům se budou zobrazovat nejlepší dostupné služby či produkty a nikoli pouze ty, které pro ně platformy vyberou.

Větší právní jistota pro podniky

Platformy typu „strážce“ (v angl. „gatekeeper“) jsou natolik silné, že si samy nastavují pravidla, která pak jednostranně ukládají firemním uživatelům.

Jaké změny přináší nový akt o digitálních trzích:

  • Firemní uživatelé budou vědět, co od platforem působících v roli „strážce“, čekat.
  • Platformy zas budou jasně vědět, jaké mají stanovené povinnosti.
  • Díky jednoznačně definovaným procesním pravidlům se zajistí urychlení rozhodovacích procesů, což bude ku prospěchu firemních uživatelů i spotřebitelů.

Sporné trhy

Koncentrace hospodářské síly na digitálních trzích je na naprosto bezprecedentně vysoké úrovni:

7
z 10 největších společností na světě působí na digitálním trhu.

Jaké změny přináší nový akt o digitálních trzích:

  • Podnikům se umožní přístup k většímu objemu informací o tom, jak si jejich produkty či služby na platformách třetích stran vedou.
  • Zabrání se neférovým praktikám „strážců“, kteří vlastním službám a produktům dávaly prioritu oproti výrobkům a službám ostatních firem na platformě.
  • Podniky snáze přilákají spotřebitele, protože ti nebudou vázáni k odběru konkrétní služby strážcovské platformy.
  • Nová pravidla usnadní menším podnikům a novým subjektům na trhu růst, expandovat a konkurovat platformám typu „strážce“.
  • Na základě zvýšení konkurence se očekává nárůst inovačního potenciálu mezi menšími podniky a zvýšení kvality služeb, což bude i ku prospěchu spotřebitelů.

Nová pracovní místa

Platformy typu „strážce“ jsou nezbytnými branami na evropský vnitřní trh. Jde o platformy, které mají značný dopad na vnitřní trh, slouží pro podnikatele jako důležitá vstupní brána umožňující jim oslovovat své spotřebitele, a dosáhly, případně pravděpodobně dosáhnou zavedeného a trvalého postavení.

Jaké změny přináší nový akt o digitálních trzích:

  • Díky rovným podmínkám na trhu budou vznikat a rozvíjet se nové podniky a start-upy a vytvářet se nová pracovní místa.