Přejít na hlavní obsah

Příjmové stropy pro vlastní zdroje

Maximální výše vlastních zdrojů, kterou může Unie od členských států požadovat k financování svých výdajů v období 2021–2027, včetně financování nástroje na podporu oživení NextGenerationEU.

V rozpočtu EU existují dva typy stropů:

  • Příjmy – strop pro vlastní zdroje stanoví maximální výši vlastních zdrojů, kterou může Unie od členských států požadovat k financování svých výdajů v období 2021–2027;
  • Výdajedlouhodobý rozpočtový strop stanoví maximální částky, které může Unie během téhož období buď přidělit nebo vynaložit.

Příjmové stropy jsou definovány v rozhodnutí o vlastních zdrojích, které tvoří právní základ podmínek pro financování rozpočtu EU. Stropy pro vlastní zdroje jsou vyjádřeny jako procentní podíl odhadovaného hrubého národního důchodu EU (součet HND všech členských států Unie), protože nominální částka se každoročně mění v závislosti na vývoji unijního HND.

Existují dva druhy příjmových stropů:

  • Strop pro vlastní zdroje na pokrytí ročních přídělů na závazky – 1,46 % HND EU na období 2021–2027 (vyšší než 1,29 % HND v období 2014–2020);
  • Strop vlastních zdrojů na pokrytí ročních přídělů na platby – 1,40 % HND EU na období 2021–2027 (vyšší než 1,23 % HND v období 2014–2020).

Rozdíl (tzv. „rozpětí“) mezi stropem vlastních zdrojů pro platby a dlouhodobým rozpočtovým stropem pro platby funguje jako záruka Unie na pokrytí všech jejích finančních závazků a podmíněných závazků za jakýchkoli podmínek, i v případě negativního hospodářského vývoje. Tomuto rozpětí se rovněž říká manévrovací prostor rozpočtu EU.

Podle nejnovějšího rozhodnutí o vlastních zdrojích se stropy pro vlastní zdroje výjimečně zvyšují o 0,6 procentních bodů. Toto opatření je pouze dočasné. Má zajistit větší manévrovací prostor. EU to navíc umožní získat na trzích prostředky na financování nástroje NextGenerationEU, který slouží k hospodářskému oživení Evropy.

Strop pro vlastní zdroje EU

Navýšení stropu pro vlastní zdroje na pokrytí přídělů na platby na 2,00 % HND je časově omezené a bude použito pouze v souvislosti s oživením hospodářství po koronavirové pandemii. Rozšíření manévrovacího prostoru nepředstavuje bezprostřední dodatečný příspěvek členských států do rozpočtu EU, protože funguje pouze jako společná záruka na vydání dluhopisů Komisí jménem EU pro účely nástroje NextGenerationEU. Jakmile budou všechny zapůjčené finanční prostředky a závazky splaceny, strop vlastních zdrojů pro platby se opět sníží na 1,40 % HND.

Výpůjčky na jiné úvěrové programy, jako jsou nástroje SURE (podpora na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci) a MFA+ (makrofinanční pomoc+) pro Ukrajinu, jsou zaručeny v rámci trvalého stropu vlastních zdrojů rozpočtu.