Pereiti prie pagrindinio turinio

Pajamų viršutinės ribos

Didžiausios nuosavų išteklių sumos, kurias Sąjunga gali surinkti iš valstybių narių savo išlaidoms 2021–2027 m. finansiniu laikotarpiu finansuoti, įskaitant priemonės „NextGenerationEU“, Europos ekonomikos gaivinimo fondo, finansavimą.

ES biudžete viršutinės ribos taikomos:

  • pajamoms – nuosavų išteklių viršutine riba nustatoma didžiausia nuosavų išteklių suma, kurios Sąjunga gali prašyti iš valstybių narių išlaidoms finansuoti 2021–2027 m. laikotarpiu;
  • išlaidomsilgalaikio biudžeto viršutinėmis ribomis nustatomos didžiausios sumos, kurias Sąjunga gali skirti arba išleisti per tą patį laikotarpį.

Pajamų viršutinės ribos apibrėžtos Sprendime dėl nuosavų išteklių – teisiniame tekste, kuriame nustatytos ES biudžeto finansavimo sąlygos. Nuosavų išteklių viršutinės ribos išreikštos ES numatomų bendrųjų nacionalinių pajamų (BNP) – visų valstybių narių BNP – procentine dalimi, nes nominali suma kasmet skiriasi dėl ES BNP raidos.

Yra dvi pajamų viršutinių ribų rūšys:

  • nuosavų išteklių viršutinė riba metiniams įsipareigojimų asignavimams padengti – 1,46 proc. ES BNP 2021–2027 m. laikotarpiu (palyginti su 1,29 proc. 2014–2020 m.);
  • nuosavų išteklių viršutinė riba metiniams mokėjimų asignavimams padengti – 1,40 proc. ES BNP 2021–2027 m. laikotarpiu (palyginti su 1,23 proc. 2014–2020 m.).

Skirtumas (marža) tarp nuosavų išteklių viršutinės ribos mokėjimams ir ilgalaikio biudžeto viršutinės ribos mokėjimams yra tarsi garantija, kad Sąjunga padengs visus savo finansinius įsipareigojimus ir neapibrėžtuosius įsipareigojimus bet kokiomis aplinkybėmis, net ir neigiamų ekonomikos pokyčių atveju. Ši marža vadinama ES biudžeto manevringumo marža.

Naujausiame Sprendime dėl nuosavų išteklių nurodyta, kad nuosavų išteklių viršutinės ribos išimties tvarka ir laikinai didinamos 0,6 procentiniais punktais. Tai užtikrins padidintą manevringumo maržą ir leis ES skolintis rinkose Europos ekonomikos gaivinimo priemonei „NextGenerationEU“ finansuoti.

ES nuosavų išteklių viršutinė riba

Nuosavų išteklių viršutinės ribos mokėjimų asignavimams didinimas iki 2,00 proc. BNP yra laikinas ir bus naudojamas tik gaivinant ekonomiką po koronaviruso pandemijos. Manevringumo maržos didinimas nėra valstybių narių neišvengiamas papildomas įnašas į ES biudžetą, nes tai tėra bendra garantija, susijusi su Komisijos obligacijų leidimu ES vardu priemonei „NextGenerationEU“. Kai visos lėšos bus grąžintos ir nebeliks jokių įsipareigojimų, nuosavų išteklių viršutinė riba mokėjimams bus vėl sumažinta iki 1,40 proc. BNP.

Skolinimasis kitoms skolinimo programoms, tokioms kaip SURE ir „MFP+“ Ukrainai, garantuojamas pagal nuolatinę viršutinę biudžeto nuosavų išteklių ribą.