Glavni sadržaj

Gornje granice prihoda

Najveći iznosi vlastitih sredstava koje Unija može prikupiti od država članica za financiranje rashoda za financijsko razdoblje 2021. – 2027., uključujući financiranje fonda za oporavak Europe NextGenerationEU.

U proračunu EU-a postoje gornje granice za:

  • prihode – gornjom granicom vlastitih sredstava utvrđuje se najveći iznos vlastitih sredstava koji Unija može zahtijevati od država članica za financiranje svojih rashoda u razdoblju 2021. – 2027.
  • rashodegornjim granicama dugoročnog proračuna utvrđuju se najveći iznosi za koje Unija može preuzeti obveze ili koje može potrošiti u navedenom razdoblju.

Gornje granice prihoda definirane su u Odluci o vlastitim sredstvima, pravnom aktu kojim se utvrđuju uvjeti za financiranje proračuna EU-a. Gornje granice vlastitih sredstava izražene su kao postotak procijenjenog bruto nacionalnog dohotka (BND) EU-a, tj. zbroja BND-a svih država članica, jer se nominalni iznos mijenja svake godine u skladu s kretanjem BND-a EU-a.

Postoje dvije vrste gornjih granica prihoda:

  • gornja granica vlastitih sredstava za pokrivanje godišnjih odobrenih sredstava za preuzimanje obveza: 1,46 % BND-a EU-a za razdoblje 2021. – 2027. (povećanje s 1,29 % u razdoblju 2014. – 2020.)
  • gornja granica vlastitih sredstava za pokrivanje godišnjih odobrenih sredstava za plaćanje: 1,40 % BND-a EU-a za razdoblje 2021. – 2027. (povećanje s 1,23 % u razdoblju 2014. – 2020.).

Razlika između gornje granice vlastitih sredstava za plaćanje i gornje granice dugoročnog proračuna za plaćanje služi kao jamstvo da će Unija u svim okolnostima pokriti sve svoje financijske obveze, čak i u slučaju negativnih gospodarskih kretanja. Ta se razlika zove manevarski prostor u proračunu EU-a.

U skladu s najnovijom Odlukom o vlastitim sredstvima gornje granice vlastitih sredstava izvanredno se i privremeno povećavaju za 0,6 postotnih bodova. Time će se zajamčiti veći manevarski prostor u proračunu i EU-u omogućiti zaduživanje na tržištima za financiranje instrumenta za oporavak Europe NextGenerationEU.

EU own resources' ceiling

Povećanje gornje granice vlastitih sredstava za odobrena sredstva za plaćanje na 2,00 % BND-a vremenski je ograničeno i primjenjivat će se samo u kontekstu oporavka od pandemije bolesti COVID-19. Povećanje manevarskog prostora u proračunu ne znači da će države članice neminovno morati dodatno doprinositi proračunu EU-a, jer manevarski prostor služi samo kao zajedničko jamstvo za obveznice koje Komisija izdaje u ime EU-a za instrument NextGenerationEU. Gornja granica vlastitih sredstava za plaćanje ponovno će se smanjiti na 1,40 % BND-a kada se otplate sva sredstva i više ne budu postojale nikakve obveze.

Za zaduživanje za druge programe davanja zajmova kao što su SURE i makrofinancijska pomoć plus za Ukrajinu (MFA+) koristi se jamstvo u okviru trajne gornje granice vlastitih sredstva u proračunu.